Includes brief biographies on UFA presidents James Bower, W.J. Tregillus, James Speakman, Henry Wise Wood, Robert Gardiner, George E. Church, Jake Frey, George Sayle, Howard Haney and Clarence Olthuis (as a delegate in 1985) ; brief biographies on Chief Executive Officers Norman F. Priestley, Wilfred J. Hoppins, Bill McCartney and James S. Shindler ; brief biographies about the United Farm Women of Alberta, the UFA Petroleum division and the Farm Supply division ; images of the UFA head office buildings over the years ; as well as articles on the Delegates’ Advisory Committees ; Annual Meeting of 1985 ; and the opening of the Strathmore Farm Supply Centre
Administrative History
This was a publication for staff, agents, directors, delegates and advisory committee members.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
Calgary ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1985
Publisher Series
v. [23], no. 1 (January - February 1985)
v. 23, no. 2 (April - May 1985)
v. 23, no. 3 (June - July 1985)
v. 23, no. 4 (September - October 1985)
Other Title Information
Continues The U.F.A. co-operator
Subjects
Annual meetings
Awards
Awards -- Long service
Barbeques
Committees
Corporations --Headquarters
Delegates
Directors
Farm stores
Grain
Grand openings
History
Livestock
Livestock --Equipment and supplies
Petroleum agencies
Presidents
Publications
Retirement
Seminars
Tourism
Women
Youth
Names
Bakken, Donald J.
Balderson, Donald L.
Barlow, Randy
Bauman, Marvin
Bensen, Wally
Bieganek, Don
Blades, Gordon
Bower, James
Brolly, M. Terry
Brown, R. Earl
Bruce, Arthur
Butuk, Paul
Cage, Eldon
Calder, Jim
Caskey, Everett
Castle, Pat
Camponi, Michael
Chenger, Kim
Church, George E.
Coderre, Roland J.
Connery, Jim
Constable, Carol
Cooper, Randy
Diack, Allan
Doerksen, Peter
Gardiner, Robert
Garland, Marion
Greening, Russel
Elkow, Steve N.
Entz, Simon
Farm Supply Division
Field, Wes
Frey, Jake
Gair, Russel
Gallinger, Joseph
Gordon, Kevin
Goruk, William G.
Haney, Howard B.
Herrick, Cliff
Hoffman, Max
Hoppins, Kenneth J.
Hoppins, Wilfred J.
Johnson, Dave
Kelly, Ronald G.
Keryluk, Peter D.
Konynenbelt, Joe
Kowalchuk, Rodney
Landerl, Dick
Law, Donna
Letwin, Eugene
Lines, Darren
MacMillan, Ron
Marsh, Enid
Marshall, Jack
McCartney, Bill
McDonald, Jack
McMillan, Frederick D.
McNab, Bill
Merkel, Jim
Olthuis, Clarence
Paradis, Jean
Paulson, Palma
Pembina U.F.A. Co-operative Association
Peter, James
Petroleum Division
Piersdorff, Barry D.
Pincher Creek Co-operative Association Ltd.
Plaska, Georgina
Potts, Dave
Priestley, Norman F.
Richter, Richard "Rick"
Risdon, Walter U.
Robertson, Stuart Y.
Rural Youth Seminar
Sayle, George
Scharfenberg, Pat
Scheer, John H.
Schell, Gerald
Schreiner, Bob
Selte, Arnold
Semeniuk, John T.
Shea, Richard
Sinclair, S. Allan
Shindler, Jim
Smith, Garry "Buck"
Speakman, James
Stephenson, Robert
Sweet, Garry
Switzer, Alice
Temple, William
Trefiak, William
Tregillus, William John
Tully, Keith L.
Vick, Mike
Walmsley, Harold
Watt, Jim
Wells, Patti
White, Norman S.
Wood, Henry Wise
Zacharaias, John
Zarusky, Steve
Places
Beaverlodge
Bellis
Calgary
Claresholm
Dewberry
Edmonton
Egremont
Fairview
Granum
Gladstone
Hines Creek
Huxley
Innisfail
Kneehill Valley
Lacombe
Manning
Neerlandia
Nobleford
Pincher Creek
Red Deer
Rimbey
Smoky Lake
Strathmore
Sylvan Lake
Thorsby
Two Hills
Vermilion
Vimy
Vulcan
Wainwright
Westlock
Willingdon
Woking
Accession Number
UF 2002.0096.69
UF 2002.0096.70
UF 2002.0096.71
UF 2002.0096.72
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.