Search Options

Source

Only results with

3 records – page 1 of 1.

Across the fence – 2000.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
14
Material Format
textual records
Physical Description
3 v.; 43 x 28 cm
Scope and Content
Quaterly newsletter published by UFA communications . Features articles on the opening of the Grande Praire Petroleum Agency ; and the Peace River Petroleum Agency Grand Opening.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 2000
Publisher Series
Volume 5, issue 1 (Spring 2000)
Volume 5, issue 2 (Summer 2000)
Volume 5, issue 3 (Autumn 2000)
Other Title Information
UFA's employee newsletter
Subjects
Annual meetings
Awards
Awards -- Long service
Buildings
Computers
Directors
Exhibits
Farm stores
Grand openings
History
Horses
Human resources
Parades
Petroleum agencies
Promotions
Retirement
Safety
Scholarships
Sponsorship
Sports
Trade shows
Names
4-H
Abercrombie, Scott
Adams, Vance
Alcock, Jennifer
Alexandre, Betty
Allen, Douglas
Anderson, Dave
Anderson, Sharon
Ansorger, Andrea
Armstrong, Bonnie
Aseltine, Ken
Avery, Tom
Babineau, Rene
Bachelet, Chad
Balderson, Donald L.
Bartolome, Brent
Battista, Mark
Becker, Doreen
Beckett, Darin
Berg, Christine
Berry, Deb
Birnie-Browne, Sue
Biro, John
Blimkie, Norman
Blurton, Lynnette
Boe, Russell
Boomhower, Keith
Boote, Walter
Borbely, Darla
Bovencamp, Bruce W.
Boyer, Lawrence
Boyer, Linda
Brackley, Colin
Braim, Ken
Brauer, Ernest K.
Broschak, John
Brown, Bret
Brown, Dan
Brown, Lloyd
Brown, Maria
Brown, Wayne
Burdick, Wes
Burdick, Serena
Burns, William
Butt, Michael
Byrt, Roger
Cage, Eldon
Cage, Lorraine
Calder, Jim
Campbell, Bradley
Card, Dianne
Carpenter, Darrell
Carriere, Christopher
Caskey, Clarence
Caskey, Graham
Caskey, Marlene
Charest, Carol
Chin, Amy
Chmielewski, Ted
Christie, Roy
Christie, Wayne
Church, Tim R.
Clark, Meaghan
Clark, Shaun
Clayton, John R.
Clayton, Linda
Clow, Judy
Coe, Barb
Coderre, Roland J.
Cole, Dale
Connell, Jon
Constable, Carol
Cooper, Lenny
Cooper, Randy
Coulter, Justin
Currie, Duce
Danyluk, Lorraine
Danyluk, Peter
Danyluk, Ray
Delaney, Bert
Delaney, Diane
Derksen, Michelle
Dhanda, Barmail
Diack, James
Dickson, Robin
Doerksen, John
Dowie, Dwayne
Duma, Lori-Ann
Dupuis, Paul
Duthie, Tim
Edlund, Carl
Emmett, Edith
Engley, David
Epler, Dennis
Epler, Marilyn
Epler, Pamela
Epp, Norma
Evarts, Jack
Fawcett, Jan
Fehr, Bonnie
Feldmeyer, Wendy
Fentie, Dunc
Ference, Lawrence
Ficner, Henryk
Fiebich, Roland
Fisher, Launa
Fitzgerald, Tracy
Fodor, Angie
Forcier, Jacques
Forsberg, Richard
Freeman, Stacey
Friend, Neil
Fuhr, Jeff
Gadke, Amberlee
Gair, Russel
Galay, Andy
Gallagher, William
Gauthier, Pat
Gilham, Jeffrey
Goertzen, Ben
Golar, Leamont
Golberg, Guy
Goldthorpe, Leonard
Goode, Tim
Goodwin, Tim
Gordon, Mike
Gorospe, Fel
Gorveatt, Len
Gorzitza, Darren
Grills, Jean
Gundersen, Wade
Habberfield, Cory
Hagstrom, Kim
Hales, Kurtis
Hamilton, Jim
Hansford, Todd
Hansma, Marian
Heck, Ed
Heck, Elaine
Heck, Jane
Heck, Wayne
Hekkanen, Mykella
Hennel, Don
Henschel, Willard
Hoffman, Max
Hogan, Carla
Hogan, Jeff
Holden, Gregg
Holzinger, Wayne
Hoppins, Kenneth J.
Hovelkamp, Darren
Hubbard, Chris
Hughes, Linda
Hutchinson, Mike
Isert, Dwayne
Isinger, Sharon
Jarvis, Allan
Jeffries, Sheila
Jesperson, Ryan
Johnson, Lorraine
Johnson, Rod
Johnson, Wayne
Jolivette, Patricia
Jorgenson, Noreen
Jorgenson, Rusty
Kachmarski, Debbie
Kambeitz, Michael
Karg, Deryl
Karpyshyn, Anthony
Karpyshyn, George
Kawamura, Jerry
Kehoe, Thomas
Keim, Larry
Kelly, Ronald G.
Kelly, Mary Ann
Kelly, Scott
King, Pam
Knight, Darrel
Kolt, Carman
Kohut, Frank
Konynenbelt, W. Henry
Krahn, Eleanor
Krahn, Harvey
Krahn, Peter
Kralik, Greg
Kroeger, Helen
Krywiak, Linda
Kusalik, Daniel
Kush, Murray E.
Kusalik, Daniel
Kut, Norm
Laflamme, Mike
Lafelice, Rose
Lanctot, Duane
Landerl, Dick
Langlois, Gilles
Larose, Derek
Lawrence, Raymond
Lee, John
Letwin, Eugene
Lewis, Lynda
Lines, Darren
Little Bow Hutterite Colony
Lowe, Lucille
Lowe, Norman R.
Lund, Terry
Lunn, Shawn
Mackintosh, Mike
MacLean, Paul
Mahon, Chris
Makaruk, Dale
Marsh, Enid
Martin, Stan
Matthews, Larry
Matthews, Rhonda
Mattis, Ann
May, Bill
May, Terry
McDonald, Cindy
McDonald, Doug
McDonald, Jack
McDonald, Scott
McIvor, Troy
McLennan, Doug
McMillan, Frederick D.
Mercier, Yves
Miller, Donald M.
Miller, Jody
Miller, Raymond J.
Miller, Todd
Miller, Wayne
Milot, Donald
Moore, Chris
Moore, Tom
More, Randy
Morgan, Jeff
Morris, Leslie
Morton, Rob
Mytko, Melinda
Nahirney, Ed
Nahirniak, Darryl
Nahirniak, Kathy
Neaves, Mark
Negraiff, Dave
Nesom, Cheryl
Neufeld, Barry
Nielsen, Gerald
Oliver, Graham
O'Neill, Jeff
Page, Noreen
Page, Thomas M.
Pahl, Lorena
Palichuk, Jane
Pardell, Michael
Parent, Mernie
Parr, Craig
Patterson, Frank
Patterson, Irene
Pederson, Garry N.
Popowich, Doris
Powney, Clinton
Prince, Brett
Pruden, David
Pudloweski, Dan
Rainkie, Jim
Rassel, Andreas
Reid, Jeffrey
Rhyason, Rob
Richardson, Karen
Rintoul, Susan
Ritz, Alfred
Robert, Ben
Roll, David
Rombough, Richard
Rose, Kim
Ross, Kelly
Russell, Al
Sanderson, Lynne
Sawatsky, Monalynn
Scarrott, Dan
Scarrow, Sheldon
Schaffert, Scott
Schatz, Leslie
Schellhorn, Jack
Schritter, Brian
Schwerdt, Terry
Semeniuk, Andrew
Semeniuk, Terry
Seward, Dean
Sharrun, Bradley
Shenton, Barbara
Shimek, Colleen
Shimek, Donald
Shuya, Connie
Silberstein, Norman
Silvestri, Lina
Simard, Lillian
Simm, Jay
Sizer, Darlene
Skoyen, Alana
Smith, Brent
Smith, Lorrie
Smith, Mitchel
Smith, Sheila
Sorenson, Bruce
Spears, Jack
Spencer, Janet
Spicer, Grant
Sroka, Randy
Stallman, Bill
Stang, Jerome
Steffensen, Betty
Steffensen, Henning "Steff"
Stehr, Anita
Stender, Andrew
Stephenson, Robert
Stewart, Terry
Stoodley, Jamie
Straub, Clinton
Straub, Ina
Swart, Sarah
Sweet, Garry
Sweet, Michelle
Syverson, Bryon S.
Syverson, Rod
Szepesi, Lori
Tarasoff, Brent
Timchuk, Diana
Toupin, Lynne
Trefiak, William
Trelenberg, Debbie
Trembecki, Beth
Trembecki, Joe
Trimble, Murray
Trowbridge, Keith
Turnbull, Wallace
Turner, Richard
Ulry, Bradley
Van Bavel, Ray
Van Hill, Ken
Vandermeer, Steven
Veen, Mary
Verbeek, Doug
Verbeek, Heather
Verigin, Sheila
Verhaeghe, Charlotte
Verhaeghe, Pauline
Verhaeghe, Terry
Wadham, Ken
Wagner, Rick
Walker-Haddon, Marnie
Wall, Ron
Wallace, Caley
Walters, Judith
Walters, Lynette
Ward, Stacey
Watwood, Darcy
Waughtal, Travis
Wegner, Philip
Wells, Albert
Wells, Shirley
West, Linda
Whiteside, Meredith
Whitrow, Corrie
Wibrowski, Romuald
Willett, Irene
Wilson, Gaylene
Wood, Duane
Yates, Glenda
Yohemas, Greg
Young, Ronald
Yuha, Greg
Zacharaias, Gail
Zacharaias, John
Places
Airdrie
Athabasca
Barrhead
Bawlf
Beaverlodge
Beiseker
Brooks
Buck Lake
Calgary
Calmar
Camrose
Cardston
Castor
Cereal
Claresholm
Consort
Czar
Dawson Creek
Delia
Dewberry
Drayton Valley
Edmonton
Elk Point
Fairview
Falher
Fawcett
Forestburg
Fort Macleod
Fort Saskatchewan
Fox Creek
Glendon
Grande Prairie
Grimshaw
Hanna
High Level
High River
Hines Creek
Innisfail
Josephburg
La Crete
Leduc
Lethbridge
Lougheed
Mayerthorpe
Medicine Hat
Milk River
Millet
Milo
Morinville
Nanton
Olds
Onoway
Oyen
Peace River
Picture Butte
Ponoka
Provost
Radway
Red Deer
Rocky Mountain House
Rockyford
Salisbury
Smoky Lake
Spedden
Spirit River
Spruce Grove
Standard
Stettler
Strathmore
Swift Current
Sylvan Lake
Taber
Three Hills
Trochu
Two Hills
Valleyview
Vegreville
Vermilion
Vulcan
Wainwright
Wanham
Warburg
Westlock
Worsley
Youngstown
Accession Number
UF 2003.0026.11
UF 2003.0026.12
UF 2003.0026.13
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
2000
Source
Archival Descriptions

The united farmer – 1967.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
93
Material Format
textual records
Physical Description
6 v.; 28 x 22 cm
Scope and Content
Includes articles on the twenty year service awards being presented to Lawrence Proudfoot and Arne Olson ; the retirement of Milton Ward ; Farm Young People’s Week ; Goldeye Camp centennial dedication ; excerpts from the President’s Address, William McCartney’s report, Ward Smith’s report, Lawrence Proudfoot’s report, and Arne Olson’s report to the annual meeting ; the Farm Supply Centres in Hanna and Calgary ; the new Camrose Bulk Petroleum Plant ; and the opening of the Farm Supply Centre in Provost
Administrative History
This was a publication for staff, agents, directors, delegates and advisory committee members.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1967
Publisher Series
Volume 5, no. 5 (May 1967)
Volume 5, no. 6 (June 1967)
Volume 5, no. 8 (August 1967)
Volume 5, no. 9 (September 1967)
Volume 5, no. 11 (November 1967)
Volume 5, no. 12 (December 1967)
Other Title Information
Continues The U.F.A. Co-operator
Subjects
Agriculture and state
Annual meetings
Awards -- Long service
Camps
Committees
Credit unions
Delegates
Directors
Education
Equipment and supplies
Farm stores
Grain
Meetings
Personals
Petroleum agencies
Products
Promotions
Reports
Retirement
Scholarships
Speeches, addresses, etc.
Sports
Youth
Names
Anderson, Anders H.
Arthur, Elza
Bergstrom, Oliver
Bingeman, Marshal
Black, Bill
Black, Marj
Blades, Gordon
Brown, Barry
Brown, George
Brown, Leo
Chapple, Tom
Coderre, Roland J.
Dahl, Henry
Davis, Jim
Delaney, Bert
Duby, Phil
Dyck, Richard
Eliuk, George
Ellert, Leo P.
Farm Young People's Week
Fawcett, George
Fletcher, William L.
Friend, Albert
Fullerton, Bernice
Galliford, Bert
Grant, Albert
Gaschnitz, James
Gay, Oliver
Goldeye Lake Camp
Hadfield, James K.
Halvorson, Harvey
Haney, Howard B.
Hart, Raymond H.
Hasselman, Hans
Holmberg, John
Imbery, Ralph
Isley, Leonard
Jickling, Don
Johnson, Elmer
Johnson, Jim
Johnson, Robert
Jobs, Clarence
Kruger, Herbert
Latam, Dave
LeBlanc, William B.
Lillebuen, A. John
MacKintosh, Ian R.
Mason, Carman
Mason, H. Gordon
McCartney, Bill
McDonald, Jack
McKay, Gerry
McLaughlin, Arnold
Mierlo, Carl
Milley, Don
Mowatt, Neil A.
Nishimura, Kaichi
Olson, Arne P.
Otto, Horst
Ouellette, Bernie
Pembina U.F.A. Co-operative Association
Plante, John
Platt, Arnold W.
Pogmore, James
Proudfoot, Lawrence
Quaschnick, Ted
Rands, Roy
Risdon, Walter U.
Sayle, George
Schuler, Gerald
Sinclair, S. Allan
Smith, Ward
Stevens, Claude P.
Stewart, Roy
Sweet, Garry
Ward, Milt
Walker, Angus
Walker, Jim
Wetaskiwin Co-op Refinery Association
Worobo, Alex
Places
Alliance
Amisk
Arrowwood
Byemoor
Calgary
Camrose
Chauvin
Claresholm
Consort
Czar
Drumheller
Esther
Foremost
Fort Macleod
Grande Prairie
Hanna
Hay Lakes
Innisfail
Medicine Hat
Milk River
Millet
Milo
Onoway
Owendale
Parkland
Pembina
Picture Butte
Provost
Purple Springs
Rainier
Rosalind
Stettler
Strathmore
Twin Butte
Wainwright
Wetaskiwin
Accession Number
UF 2002.0053.49
UF 2002.0053.50
UF 2002.0053.51
UF 2002.0053.52
UF 2002.0053.53
UF 2002.0053.54
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1967
Source
Archival Descriptions

The united farmer – 1972.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
98
Material Format
textual records
Physical Description
8 v.; 28 x 22 cm
Scope and Content
Includes articles on the Farm Supply Centres in Red Deer, Stettler, Vermilion, Calgary, Hanna, Lethbridge, and Camrose ; Goldeye Lake Centre ; and excerpts from the President’s, General Manager’s, Farm Supply Division Manager’s, and Petroleum Division’s addresses to the annual meeting. January issue includes article on Red Deer Farm Store.
Administrative History
This was a publication for staff, agents, directors, delegates and advisory committee members.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
Calgary ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1972
Publisher Series
v. 10, no. 1 (January 1972)
v. 10, no. 2 (February 1972)
v. 10, no. 3 (April 1972)
v. 10, no. 4 (May 1972)
v. 10, no. 5 (June 1972)
v. 10, no. 6 (July 1972)
v. 10, no. 7 (September 1972)
v. 10, no. 8 (October 1972)
v. 10, no. 9 (November 1972)
v. 10, no. 10 (December 1972)
Other Title Information
Continues The U.F.A. co-operator
Subjects
Agriculture
Annual meetings
Awards
Bees
Buildings
Camps
Census
Committees
Entertainment
Farm stores
Farms
Fund raising
Livestock
Lubrication and lubricants
Obituaries
Meetings
Petroleum agencies
Petroleum products
Promotions
Retirement
Scholarships
Special events
Speeches, addresses, etc.
Tourism
Tractors
Trade shows
Vacations
Youth sports
Names
4-H
Anderson, Anders H.
Anderson, Jackie
Bacon, Dick
Bakken, Donald J.
Barker, Allan
Barker, Don C.
Barker, Gordon W.
Barker, Will
Blades, Gordon
Bobryk, John
Boschman, Lorne
Brown, Russel
Broughton, Ernest L.
Buker, Dreke
Bysterveld, Randall
Clayton, Dorothy Barker
Coderre, Roland J.
Conquergood, Keith
Covey, Al
Dahl, Hank A.
Dales, Vic
Damron, Dick
Data Processing Department
Drysdale, Norman
Dueck, John
Durie, James
Dzieglo, Adolf
Eaglesham, Bill
Elliot, Jack
Ellis, Elaine
Evans, Ed
Fawcett, George
Fedun, David
Fentie, Dunc
Firmston, Larry
Fischer, Garry
Gall, Leon
Gaschnitz, James
Gerke, Carl
Getson, Gilbert Roy
Giem, Mervin
Grant, Albert
Green, Diane
Greenlee, Tim
Grey, Brian
Hamilton, James A.
Hart, Bill
Hauch, Max
Henry, Bill
Hibbard, Howard
Housch, Wayne
Hudson, Robert P.
Hutchinson, Ed
Imbery, Ralph
Ives, Gerald
Jackson, Mahlon
Jakubowski, Garry
James, Rea
James, Wes
Johnson, Elmer
Jorgensen, John
Kirby, Jim
Keim, Tom
Krieger, Eugene
Krill, Ed
Kruger, Doug
Kruger, Herbert
Kuntz, Leo
Latam, Dave
Leicht, Herb
Lohr, Lester
Lunty, H. Glenn
Manderson, Daniel C.
Mandryk, John
Marklund, Karl
Mason, Fred
Maxwell, Leo
McCartney, Bill
McGowen, Dale
McKay, Gerry
McKinnon, Neil
McWade, Bob
Medin, Ron
Melnychuk, Harry
Mierlo, Carl
Milley, Don
Mowatt, Neil A.
Nemeth, Rosalia
Ness, Earl
Nieboer, Marjorie
Nowak, Paul
Oliver, Roger
Ouellette, Bernie
Paradis, Gib
Partridge, Denton
Pembina U.F.A. Co-operative Association
Penno, Hubert
Perkin, Lorne
Peterson, Sigvard H.
Peterson, Terrence
Pewar, Don
Phillips, Phil
Platt, Arnold
Proudfoot, Lawrence
Quaschnick, Rod
Rains, Brian
Ricard, Gustave
Robinson, Charles
Sayle, George
Tubbs, Tim R.
Turcotte, Guy
Sayle, George
Schneider, Maryann
Schnick, Wilfred
Schwarz, Alex
Seward, Ellie
Shybunka, Steve
Smith, Al
Smith, Garry "Buck"
Smith, Ward D.
Stewart, Charles
Stewart, John
Stewart, Robert
Stoll, Jim
Svennes, Dan
Vachon, Richard
Valleau, Glenn
Van Heeren, Gerrit
Vilneff, Gerald
Webster, Leslie
Weisenburger, David
Weiss, Frank
Williams, Jack
Women of Unifarm
Zubritsky, Orest
Zwierschke, Allan
Places
Airdrie
Alix
Andrew
Arrowwood
Athabasca
Beauvallon
Bow Island
Calgary
Camrose
Cereal
Chip Lake
Chestermere
Clairmont
Consort
Czar
Delia
Drumheller
Edmonton
Elk Point
Erskine
Fairview
Ferintosh
Forestburg
Freedom
Girouxville
Goodridge
Grande Prairie
Hanna
Hay Lakes
Hines Creek
Holden
Innisfail
Islay
Jarvie
Lamont
Lethbridge
Lindbergh
Millet
Morinville
Nampa
Nemiscam
Parkland
Red Deer
Ryley
Sangudo
Shephard
Spruce Grove
Stettler
Valleyview
Vegreville
Vermilion
Wainwright
Wanham
Warburg
Youngstown
Accession Number
UF 2002.0053.87
UF 2002.0053.88
UF 2002.0053.89
UF 2002.0053.90
UF2014.004.006
UF 2002.0053.91
UF 2002.0053.92
UF 2004.0029.13
UF 2002.0053.94
UF 2002.0053.95
UF 2002.0053.96
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1972
Source
Archival Descriptions

Narrow By