Search Options

Source

Only results with

9 records – page 1 of 1.

Chairman's Comments – 2003.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
32
Material Format
textual records
Physical Description
4 v.; 28 x 22 cm
Scope and Content
Includes articles on a summary of the financial results for the four month sales ending April 30, 2003,and the third quarter report ; the grand opening of the Red Deer Regional Store and the grand reopening of ten UFA Farm Supply stores in Strathmore, Airdrie, Taber, Fort Saskatchewan, Spruce Grove, Leduc, Mayerthorpe, Westlock, Hanna and Vermilion ; summary for the Stirdon/Betker divisions ; introduction of a new scholarship program, Chairman's Scholarship for Leadership ; and on Camp Goldeye summer camp
Administrative History
A publication for the directors, delegates, employees and agents of the United Farmers of Alberta.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 2003
Publisher Series
June 2003
September 2003
October 2003
Subjects
Awards -- Long service
Camps
Farm stores
Financial statements
Grand openings
Petroleum agencies
Safety
Names
Adolphson, Debbie
Babineau, Rene
Berg, Kerry
Broere, Ron
Caskey, Everett
Church, Tim R.
Coates, Shane
Cote, Charles
Cloutier, Clem
Deak, Ron
Dewald, Ross
Donner, Jim
Ference, Lawrence
Gallinger, Joseph
Giggs, Linda
Heck, Ed
Jensen, Deloy
Judson, John
Konynenbelt, W. Henry
Krakowski, Bob
Kueber, Mike
Larsen, Lloyd
Latam, Wayne
Lee, John
Marshall, Steve
Meding, Brent
Newsham, Elgar
Nider, Joseph
Olthuis, Clarence
Patterson, Frank
Petersen, Don
Ristoff, Darvin
Rose, Donna
Scholer, Gary
Sharpe, Robert
Sorken, Orval
Stirdon Betker Division
Straughan, Wayne
Swainson, Jack
Watson, Laurel
Wells, Albert
Wells, Shirley
Young, Terry
Places
Airdrie
Bawlf
Brooks
Calgary
Consort
Dalum
Edmonton
Fort Saskatchewan
Hanna
Leduc
Lethbridge
Mayerthorpe
Medicine Hat
Olds
Ponoka
Provost
Red Deer
Rockyford
Spruce Grove
Stettler
Strathmore
Taber
Trochu
Vermilion
Wanham
Westlock
Accession Number
44-11
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
2003
Notes
This publication was preceded by another titled "Chairman's Report"
Includes two sample copies for September 2003, one the title Chairman's comments and the other called Chairman's review, both copies not likely distributed
Source
Archival Descriptions

Minutes, membership roll, and cash book – 1938-1941.

Collection/Fonds
Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
31
Series Number
1
File Number
5
Material Format
textual records
Creator
UFA Kerndale Local No. 775
Subjects
Minute books
Membership Records
Financial statements
Names
Kerndale U.F.A. Local No. 775
Places
Kerndale
Berwyn
Accession Number
UF 2003.0077.04
67-7
Date
1938-1941
Source
Archival Descriptions

Minutes, membership roll, and cash book – 1935-1938.

Collection/Fonds
Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
31
Series Number
1
File Number
4
Material Format
textual records
Creator
UFA Kerndale Local No. 775
Subjects
Minute books
Membership Records
Financial statements
Names
Kerndale U.F.A. Local No. 775
Places
Kerndale
Berwyn
Accession Number
UF 2003.0077.05
Date
1935-1938
Source
Archival Descriptions

Minutes, membership roll, and cash book – 1918-1927.

Collection/Fonds
Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
31
Series Number
1
File Number
1
Material Format
textual records
Scope and Content
File consists of meeting minutes, membership roll and cash book. Includes minutes of a preliminary meeting of Kerndale Wheat Pool Local (1927)
Creator
UFA Kerndale Local No. 775
Related Material
A typed transcript of the minutes is located at Fonds 31, Series 1, File 2.
Subjects
Minute books
Membership Records
Financial statements
Names
Kerndale U.F.A. Local No. 775
Kerndale Wheat Pool Local
Places
Berwyn
Kerndale
Accession Number
UF 2003.0077.06
Date
1918-1927
Source
Archival Descriptions

Minutes, membership roll, and cash book – 1928-1935.

Collection/Fonds
Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
31
Series Number
1
File Number
3
Material Format
textual records
Scope and Content
Includes minutes of a meeting called to discuss erection of a hall in Kerndale Community (1932)
Creator
UFA Kerndale Local No. 775
Subjects
Minute books
Membership Records
Financial statements
Names
Kerndale U.F.A. Local No. 775
Places
Kerndale
Berwyn
Accession Number
UF 2003.0077.07
Date
1928-1935
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1982.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
63
Material Format
textual records
Physical Description
4 v.; 26 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary of Board of Directors ; summary of financial statements ; and condolences on the death of Jaconiah (Jake) Frey
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1982
Publisher Series
March 1982
May 1982
August 1982
November 1982
Subjects
Awards -- Long service
Camps
Charitable giving
Delegates
Directors
Financial statements
Petroleum agencies
Retirement
Youth
Names
Anderson, Clare
Andrews, Ronald
Barnes, J. Gerry
Bobryk, John
Braun, Glen W.
Chessor, R. Dean
Cibart, Ben F. Jr.
Darbel, William L.
Delegate Advisory Committee
Fahrion, Ernest A.
Farm Supply Division
Fawcett, V. Clark
Fraser, Jim G.
Frey, Jake
Galloway, Elwood H.
Hammer, Alfred G.
Henrickson, Bryce
Hirch, Edmund
Inge, Stuart F.
James, Wes
Klak, Andrew
Konynenbelt, W. Henry
Kopp, Irvin A.
Kosiorek, Con
Kruger, Herbert
Kuhn, Gordon
Leggett, Chris
Lunty, H. Glenn
Magyar, Bert
McCartney, Bill
Metz, Gerry
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Onyschuk, John
Petroleum Division
Pilisko, Walter
Prichard, Jim
Proudfoot, Lawrence
Reid, Ed
Repchin, Alphonse
Ross, Stan
Runte, William
Sharpe, Deane H.
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sinclair, S. Allan
Small, John
Smith, Morris
Smith, Raph J.
Sommerfeldt, Lynn D.
Sorken, Orval
Stevens, Claude P.
Sveinson, W. Allan
Swainson, Jack
Trudeau, Marcel
Turcotte, Guy
Van Nieuvenhuyse, Nolan
Vogelaar, Len
Watson, William A.
White, Norman S.
Wilkinson, Ralph J.
Wirth, Karl
Wright, John S. "Jack"
Zwierschke, Allan
Places
Athabasca
Bowden
Bow Island
Calgary
Cardston
Chinook
Consort
Czar
Edgerton
Elk Point
Foremost
Fort Saskatchewan
Girouxville
Hanna
Hardisty
High Prairie
Holden
Hotchkiss
Innisfail
Kingman
Lacombe
Lloydminster
Munson
Nobleford
Olds
Patricia
Peers
Pincher Creek
Radway
Red Deer
Rockyford
Sangudo
Sexsmith
Sherwood Park
Sibbald
Stettler
Turin
Westlock
Wetaskiwin
Accession Number
UF 2002.0009.08
UF 2002.0096.20
UF 2002.0096.21
UF 2002.0009.09
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1982
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1987.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
68
Material Format
textual records
Physical Description
4 v.; 25 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary from the Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; and appointment of Ken Hoppins as Chairman of the Goldeye Foundation.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1987
Publisher Series
March 1987
May 1987
August 1987
November 1987
Subjects
Agriculture and state
Annual meetings
Awards -- Long service
Camps
Charitable giving
Delegates
Directors
Financial statements
Patronage dividends
Products
Retirement
Names
Adam, Gary
Barnes, J. Gerry
Delegate Advisory Committee
Doll, Walter
Draganiuk, Marshall
Durie, James
Erickson, Stanley W.
Farm Supply Division
Fawcett, V. Clark
Fedun, David
Fleck, Jack
Fraser, Jim
Galloway, Elwood H.
Gechter, Frank G.
Goldeye Lake Camp
Groves, Marvin
Haney, Howard B.
Hart, Raymond H.
Herman, Dennis
Hite, Harry J.
Hoppins, Kenneth J.
Hutton, Albert E.
Jesperson, Ralph
Longson, Melvin
Machacek, Joseph A.
Maciuk, Samuel
Mathison, Dee
McAleese, Jack
Metz, Gerry
Morrison, David J.
Negel, Hartmann
Ohrn, Donald
Olmstead, Leigh
Olthuis, Clarence
Onyschuk, John
Pasnak, Walter
Paton, David L.
Peterson, Gordon C.
Petroleum Division
Ponoka Co-operative Oils
Price, Wayne R.
Proudfoot, Lawrence
Repchin, Alphonse
Ross, Cameron
Ross, Harold
Scheer, John H.
Schile, Andrew
Sejdl, Joe
Shaw, Robert
Semeniuk, John T.
Semeniuk, Terry
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sorken, Orval
Steinbring, Albert
Swainson, Jack
Turcotte, Guy
Unifarm
Van Bavel, Ray
Van Schaick, Bev
Wilken, Otto
Places
Alix
Andrew
Barrhead
Beaverlodge
Bluffton
Claresholm
Coutts
Crossfield
Edgerton
Edmonton
Fairview
Glendon
Hanna
High Prairie
High River
Medicine Hat
Neerlandia
New Norway
Patricia
Ponoka
Red Deer
Rockyford
Seven Persons
Smoky Lake
St. Michael
Stauffer
Stettler
Stony Plain
Strathmore
Taber
Tangent
Thorsby
Trochu
Two Hills
Vegreville
Vulcan
Wembley
Accession Number
UF 2002.0009.25
UF 2002.0009.26
UF 2002.0009.27
UF 2002.0009.28
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1987
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

The united farmer – 1978.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
104
Material Format
textual records
Physical Description
6 v; 28 x 22 cm
Scope and Content
Includes articles on the Camrose Farm Supply Centre ; the 1978 Annual Meeting ; and the Edmonton Farm Supply Distribution Centre .
Administrative History
This was a publication for staff, agents, directors, delegates and advisory committee members.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
Calgary ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1978
Publisher Series
v. 16, no. 1 (January - February 1978)
v. 16, no. 2 (March - April 1978)
v. 16, no. 3 (May - June 1978)
v. 16, no. 4 (July - August 1978)
v. 16, no. 5 (September - October 1978)
v. 16, no. 6 (November - December 1978)
Other Title Information
Continues The U.F.A. Co-operator
Subjects
Agriculture
Annual meetings
Awards
Awards -- Long service
Barbeques
Buildings
Committees
Delegates
Directors
Farm mechnaization
Farm stores
Farms
Financial statements
Herbicides
History
Livestock
Metric system
Obituaries
Patronage dividends
Petroleum agencies
Promotions
Quizzes
Recipes
Retirement
Safety
Seminars
Statistics
Trade shows
Warehouses
Names
Agar, Gordon
Aker, Lindsay
Allen, Rob
Ashmead, Kent
Auger, Marcel
Bakker, Corneal
Bateman, Jack
Bert, Kerry
Bexson, Owen
Bichan, Archie
Bieganek, Don
Bingeman, Marshal
Black, Raymond
Blades, Gordon
Bondy, Joe
Boschman, Lorne
Boychuk, John
Brazeau, Gordon
Bulva, Walt
Butcher, Bob
Byers, Gerhard
Calder, Jim
Calkins, Albert
Campbell, Linda
Canadian Western Farm and Ranch Show
Carstairs, Walter B.
Chisholm, K. Gordon
Christofferson, Darrel
Church, Tim R.
Clark, Bill
Conquergood, Keith
Cook, Bill
Cope, John
Danilak, John
Darbel, William L.
Deak, Ron
Dechant, Joe
Downey, Dale
Drysdale, Norman
Dumont, Eugene
Dzieglo, Adolf
Edgar, Ken
Evenson, Fred
Falls, M. Lewis
Farmstead Development Department
Fentie, Dunc
Ferguson, Ray
Fraser, Jim G.
Friesen, William
Galliford, Bert
Garnett, Bill
Gartner, Chris
Gerke, Carl
Gibson, Brian
Giem, Mervin
Gimbel, Gordon
Hadfield, James K.
Harrison, Kent
Harrold, Gordon L.
Hartley, George
Heck, Ed
Hennel, Don
Hibbard, Les
Hill, Richard
Hoff, Brian
Horricks, Ray
Hughson, Gordon
Hutchinson, Ed
Information Services Department
Jacobson, Gilbert O. "Tippy"
Jeannotte, Daryl
Johnson, Randy
Jones, Dean L.
Jorgenson, Rusty
Kirby, Jim
Konynenbelt, Joe
Kosiorek, Con
Kwolick, Wendy
Lambert, Bob
LeBlanc, William B.
Lee, J. Harold
Leicht, Dennis
Leishman, Levar
Liknes, Gilbert D.
Lindquist, Douglas B.
Little, Bill
Lunty, H. Glenn
MacKintosh, Ian R.
MacNeill, Dave
Margach, Bill
Martin, Bill
Maurice, Pat
McDonald, Ewen
McKay, Gerry
McKenzie, Ralph
McMillan, Frederick D.
McNab, Bill
McWade, Bob
Medin, Ron
Miller, Dennis
Miller, Raymond J.
Moulun, Leo
Nishimura, Kaichi
Nowak, Bill
Olesen, Doug C.
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Parker, Winston
Paso, Alice
Paulson, Palma
Paradis, Gib
Pearce, Randy
Peterson, Ray
Petroleum Division
Philip, Prince, consort of Elizabeth II, Queen of Great Britain, 1921-
Pilisko, Walter
Potts, Dave
Proudfoot, Lawrence
Pullishy, John
Read, Dave
Rehill, Jack
Reid, Ed
Reid, Stanley
Riches, Charles
Riley, Arthur R. H.
Rimmer, Ron
Ristoff, Darvin
Robb, J. Cecil
Rose, Donna
Rostad, Wendy
Sawatzky, Henry
Senger, Gerry
Shail, Jarvis
Shindler, Jim
Sinclair, Vic
Small, John
Smith, Al
Smith, Ron
Smith, Ward D.
Smithson, R. Lee
Snyder, Frank
Sommerfeldt, Lynn D.
Sorken, Orval
Spearing, Ric
Spencer, Ross
Stang, Alexander
Stasyk, Mike
Sturgeon, Bill
Swanston, Don
Sweet, Garry
Syverson, Selmer
Takeda, Ken
Takeda, Mun
Takeda, Roy
Therien, Richard
Trudeau, Pierre Elliott
Vos, John
Walsh, Leslie C.
Warawa, Steve
Watson, Allan
Watson, Hervy R.
Watson, William A.
Waugh, Murray
Webster, Leslie
Wenzel, Gordon
Westwood, Julie
Widynowski, Mike
Williams, D. Harvey
Williams, Jack
Wirth, Karl
Yanco, John
Zacharaias, John
Places
Acadia Valley
Alliance
Alsask, SK
Arneson
Ashmont
Athabasca
Bawlf
Bay Tree
Bindloss
Bowden
Byemoor
Calgary
Camrose
Cardston
Carstairs
Clairmont
Consort
Delia
Drayton Valley
Edmonton
Elk Point
Esther
Falher
Fairview
Ferintosh
Foremost
Forestburg
Fort Macleod
Girouxville
Gladstone
Glendon
Hay Lakes
High Prairie
High River
Hillspring
Hines Creek
Hotchkiss
Hythe
Innisfail
Keg River
Kingman
La Glace
Lamont
Lethbridge
Lougheed
Mannville
Medicine Hat
Nampa
Nanton
Neerlandia
Nemiscam
Nobleford
Okotoks
Onoway
Owendale
Oyen
Pickardville
Provost
Radway
Red Deer
Regina, SK
Rockyford
Sangudo
Sexsmith
Spedden
Spirit River
Spruce Grove
Spruce View
Stettler
Sylvan Lake
Tofield
Vermilion
Wainwright
Wanham
Warburg
Accession Number
UF 2002.0065.0041
UF 2002.0053.131
UF 2002.0065.0043
UF 2002.0065.0044
UF 2002.0053.134
UF 2002.0096.54
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1978
Source
Archival Descriptions

The united farmer – 1982.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
108
Material Format
textual records
Physical Description
5 v.; 28 x 22 cm
Scope and Content
Includes articles on the annual meeting ; summary of financial statements ; and the openings of Farm Supply Centres in Taber and Brooks
Administrative History
This was a publication for staff, agents, directors, delegates and advisory committee members.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
Calgary ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1982
Publisher Series
v. 20, no. 1 (January - February 1982)
v. 20, no. 2 (March - April 1982)]
v. 20, no. 3 (May - June 1982)
v. 20, no. 4 (August - September 1982)
v. 20, no. 5 (November - December 1982)
Other Title Information
Continues The U.F.A. co-operator
Subjects
Annual meetings
Awards
Awards -- Long service
Barbeques
Buildings
Committees
Delegates
Directors
Farm stores
Financial statements
Grand openings
History
Livestock
Livestock --Equipment and supplies
Management
Obituaries
Petroleum agencies
Retirement
Trade shows
Training
Women
Youth
Names
Ag-Expo
Alberta Agriculture Hall of Fame
Andres, Dave
Andrews, Ronald
Artindale, Doug
Bacque, Roland L.
Bakken, Donald J.
Balderson, Donald L.
Banfield, Bill
Beckman, Bob
Berg, Kerry
Bieganek, Don
Bittorf, Jean
Bombay, Laurent
Bondy, Joe
Bovencamp, Bruce W.
Brauer, Max
Briosi, Andrew
Buit, Jean
Calgary Stampede
Canadian Western Farm and Ranch Show
Charnetski, Alex
Christensen, Dave
Clark, Ray
Connery, Jim
Conquergood, Keith
Cunningham, Thomas
Dalton, William H.
Danilak, John
Darbel, William L.
Data Processing Department
Dlugan, Edna
Dudley, George
Eckert, Will
Edgar, Ken
Elliot, Jack
Elsasser, Brad
Erickson, Glenn
Evans, Ed
Evjen, Daryl
Farmstead Development Department
Fath, Mark
Firmston, Larry
Foxwell, Fred H.
Fortin, Adrien
Fortin, Liz
Fraser, Jim G.
Franklin, Jean
Frey, Jake
Garrett, Guy
Gorzitza, Rob
Gorzitza, Ronald J.
Graham, Eugene
Groeneveld, Chuck
Grundke, Harry
Halowaty, Blain
Haney, Howard B.
Hanson, Sigrid
Harvey, Kathy
Hazle, Joyce
Henrickson, Bryce
Hirch, Edmund
Hitchner, Terrence V.
Hittinger, Lorne
Hoppins, Karen
James, Wes
Jarvis, Robert
Jendricks, Ken
Jobs, Clarence
Johnsen, Ole
Johnson, Albert
Johnson, Dave
Johnson, Fred
Johnston, Louise
Jorgenson, Rusty
Joy, Tracy
Judson, John
Kelly, Ronald G.
Konynenbelt, W. Henry
Kruger, Herbert
Kuhn, Gordon
Laschowski, Jerry
Lee, John
Lowe, Norman R.
Lunty, H. Glenn
MacMillan, Allister
Magyar, Bert
Margach, Bill
McAleese, Jack
McGillis, Ruth
McLachlan, Barry
McNeill, Douglas W.
McNeill, Dave
Meding, Doug
Melnychuk, Harry
Merkle, Mark
Metz, Gerry
Molen, Pansy
Montgomery, Tim
Musgrove, Tom
Nelson, Reg
Olineck, Ron
Oliver, L. Blair
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Onyschuk, Walter
Opperman, Randy
Page, Thomas M.
Painter, Don
Pederson, Garry N.
Plaska, Georgina
Piersdorff, Barry D.
Pilisko, Walter
Potts, Dave
Powell, Mike
Prichard, Jim
Printing Department
Proudfoot, Lawrence
Ramstad, Leon
Read, Dave
Reid, Edwin W.
Reid, Terry
Richter, Richard "Rick"
Robertson, Murray
Robison, Patrick J.
Ross, Stan
Rouse, Jim
Rowan, Betty
Rowland, Maggie
Rude, Vera
Rutledge, Roy A.
Schell, Gerald
Schmitt, Art
Semeniuk, Andrew
Severtson, Harvey A.
Shail, Jarvis
Shindler, Jim
Sieker, Bob
Sinclair, S. Allan
Smith, Raph J.
Stankievech, Debbie
Steinkampf, Otto
Stevens, Claude P.
Swan, Edna
Sweet, Garry
Tipler, Dick
Tompkins, Bea
Turner, Jim F.
Wagstaff, Lorne E.
Weist, Cecil
Whillans, Gordon
Wilkinson, Ralph J.
Wirth, Karl
Wold, Dale W.
Women of Unifarm
Wood, Harry
Woody, Dwight
Wright, John S. "Jack"
Zwack, Dennis
Places
Alliance
Barrhead
Bashaw
Blackfalds
Brooks
Bow Island
Bowden
Buck Lake
Camrose
Cereal
Chinook
Claresholm
Consort
Coronation
Czar
Drayton Valley
Edgerton
Edmonton
Elk Point
Esther
Foremost
Fort Saskatchewan
Freedom
Grande Prairie
Grimshaw
Hanna
Huxley
Hythe
La Glace
Lethbridge
Lomond
Lougheed
Mayerthorpe
Nanton
Nobleford
Oyen
Patricia
Pincher Creek
Rockyford
Rumsey
Sedalia
Sibbald
Smoky Lake
Sherwood Park
Spruce Grove
Stettler
Stony Plain
Strathmore
Taber
Therien
Three Hills
Tofield
Trochu
Turin
Two Hills
Vegreville
Vulcan
Worsley
Accession Number
UF 2002.0065.0056
UF 2002.0065.0057
UF 2002.0065.0058
UF 2002.0096.60
UF 2002.0065.0059
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1982
Source
Archival Descriptions

9 records – page 1 of 1.

Narrow By