Search Options

Source

Only results with

7 records – page 1 of 1.

Minutes, membership roll, and cash book – 1938-1941.

Collection/Fonds
Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
31
Series Number
1
File Number
5
Material Format
textual records
Creator
UFA Kerndale Local No. 775
Subjects
Minute books
Membership Records
Financial statements
Names
Kerndale U.F.A. Local No. 775
Places
Kerndale
Berwyn
Accession Number
UF 2003.0077.04
67-7
Date
1938-1941
Source
Archival Descriptions

Minutes, membership roll, and cash book – 1935-1938.

Collection/Fonds
Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
31
Series Number
1
File Number
4
Material Format
textual records
Creator
UFA Kerndale Local No. 775
Subjects
Minute books
Membership Records
Financial statements
Names
Kerndale U.F.A. Local No. 775
Places
Kerndale
Berwyn
Accession Number
UF 2003.0077.05
Date
1935-1938
Source
Archival Descriptions

Minutes, membership roll, and cash book – 1918-1927.

Collection/Fonds
Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
31
Series Number
1
File Number
1
Material Format
textual records
Scope and Content
File consists of meeting minutes, membership roll and cash book. Includes minutes of a preliminary meeting of Kerndale Wheat Pool Local (1927)
Creator
UFA Kerndale Local No. 775
Related Material
A typed transcript of the minutes is located at Fonds 31, Series 1, File 2.
Subjects
Minute books
Membership Records
Financial statements
Names
Kerndale U.F.A. Local No. 775
Kerndale Wheat Pool Local
Places
Berwyn
Kerndale
Accession Number
UF 2003.0077.06
Date
1918-1927
Source
Archival Descriptions

Minutes, membership roll, and cash book – 1928-1935.

Collection/Fonds
Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
31
Series Number
1
File Number
3
Material Format
textual records
Scope and Content
Includes minutes of a meeting called to discuss erection of a hall in Kerndale Community (1932)
Creator
UFA Kerndale Local No. 775
Subjects
Minute books
Membership Records
Financial statements
Names
Kerndale U.F.A. Local No. 775
Places
Kerndale
Berwyn
Accession Number
UF 2003.0077.07
Date
1928-1935
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1986.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
67
Material Format
textual records
Physical Description
3 v.; 25 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary from Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; and the opening of the Two Hills petroleum agency
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1986
Publisher Series
March 1986
August 1986
November 1986
Subjects
Annual meetings
Awards -- Long service
Delegates
Directors
Financial statements
Grand openings
Petroleum agencies
Products
Retirement
Names
Andrews, Ronald
Aubin, Denis R.
Bell, Stan
Bobryk, John
Brown, Earl
Canadian Federation of Agriculture
Chessor, R. Dean
Cibart, Ben F. Jr.
Delegate Advisory Committee
Dobson, William A.
Edgar, Ken
Evenson, Fred
Fahrion, Ernest A.
Farm Supply Division
Fawcett, V. Clark
Foerster, Ron
Galliford, Bert
Galloway, Elwood H.
Gould, David A.
Graham, Eugene
Hammer, Alfred G.
Haney, Howard B.
Henrickson, Bryce
Hirch, Edmund
Hoppins, Kenneth J.
Jesperson, Ralph
Jones, Neal
Jorgenson, Rusty
Klak, Andrew
Konynenbelt, W. Henry
Kosiorek, Con
Kuhn, Gordon
Larson, Lars H.
Lunty, H. Glenn
Mathison, Dee
Matthews, Bob
Metz, Gerry
Murphy, F. Benton
Negel, Hartmann
Olmstead, Leigh
Onyschuk, John
Peterson, Paul B.
Petroleum Division
Proudfoot, Lawrence
Ramstad, Leon
Scheer, John H.
Sekella, Steve
Semeniuk, Terry
Sharpe, Deane H.
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sieker, Bob
Small, John
Smith, Morris
Shail, Jarvis
Sommerfeldt, Lynn D.
Sorken, Orval
Sveinson, W. Allan
Turcotte, Guy
Van Nieuvenhuyse, Nolan
Vold, Roy Jr.
Wallace, William Jr.
Watson, William A.
Wright, John S. "Jack"
Zwierschke, Allan
Places
Alder Flats
Athabasca
Bashaw
Bow Island
Calgary
Cardston
Chinook
Consort
Czar
Dewberry
Drayton Valley
Eckville
Elk Point
Forestburg
Grande Prairie
Guy
Holden
Hotchkiss
Hythe
Innisfail
Kingman
La Glace
Lundbreck
Munson
Nobleford
Olds
Onoway
Paradise Valley
Patricia
Peers
Radway
Sangudo
Sexsmith
Sherwood Park
Two Hills
Westlock
Accession Number
UF 2002.0009.22
UF 2002.0009.23
UF 2002.0009.24
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1986
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1996.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
77
Material Format
textual records
Physical Description
3 v.; 28 x 22 cm.
Scope and Content
Includes summary of the Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; and Goldeye Foundation
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1996
Publisher Series
May 1996
August 1996
November 1996
Subjects
Awards -- Long service
Delegates
Directors
Financial statements
History
Retirement
Safety
Scholarships
Youth
Names
Aubin, Denis R.
Benkie, Don
Boychuk, John
Brand, Bill
Campbell, Lorne
Chessor, R. Dean
Dobson, William A.
Farm Supply Division
Fawcett, V. Clark
Flanders, Glenn
Goldeye Foundation
Gould, David A.
Hoffos, Gerry
Hoppins, Kenneth J.
Kidd, Alan
Konynenbelt, W. Henry
Landerl, Dick
Liss, Ted
Mathison, Dee
Metz, Gerry
Olthuis, Clarence
Petroleum Division
Polichuk, Brian
Ramstad, Leon
Robison, Patrick J.
Sekella, Steve
Semeniuk, Terry
Sommerfeldt, Lynn D.
Sorken, Orval
Tubbs, Tim R.
Vachon, Richard
Van Bavel, Ray
Volek, Joseph
Warren, James
Places
Arrowwood
Bashaw
Brooks
Cardston
Consort
Elk Point
Falher
High River
Kitscoty
Lundbreck
Radway
Red Deer
Sangudo
Taber
Vermilion
Accession Number
UF 2004.0021.45
UF 2004.0021.46
UF 2004.0021.47
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1996
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

The united farmer – 1982.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
108
Material Format
textual records
Physical Description
5 v.; 28 x 22 cm
Scope and Content
Includes articles on the annual meeting ; summary of financial statements ; and the openings of Farm Supply Centres in Taber and Brooks
Administrative History
This was a publication for staff, agents, directors, delegates and advisory committee members.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
Calgary ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1982
Publisher Series
v. 20, no. 1 (January - February 1982)
v. 20, no. 2 (March - April 1982)]
v. 20, no. 3 (May - June 1982)
v. 20, no. 4 (August - September 1982)
v. 20, no. 5 (November - December 1982)
Other Title Information
Continues The U.F.A. co-operator
Subjects
Annual meetings
Awards
Awards -- Long service
Barbeques
Buildings
Committees
Delegates
Directors
Farm stores
Financial statements
Grand openings
History
Livestock
Livestock --Equipment and supplies
Management
Obituaries
Petroleum agencies
Retirement
Trade shows
Training
Women
Youth
Names
Ag-Expo
Alberta Agriculture Hall of Fame
Andres, Dave
Andrews, Ronald
Artindale, Doug
Bacque, Roland L.
Bakken, Donald J.
Balderson, Donald L.
Banfield, Bill
Beckman, Bob
Berg, Kerry
Bieganek, Don
Bittorf, Jean
Bombay, Laurent
Bondy, Joe
Bovencamp, Bruce W.
Brauer, Max
Briosi, Andrew
Buit, Jean
Calgary Stampede
Canadian Western Farm and Ranch Show
Charnetski, Alex
Christensen, Dave
Clark, Ray
Connery, Jim
Conquergood, Keith
Cunningham, Thomas
Dalton, William H.
Danilak, John
Darbel, William L.
Data Processing Department
Dlugan, Edna
Dudley, George
Eckert, Will
Edgar, Ken
Elliot, Jack
Elsasser, Brad
Erickson, Glenn
Evans, Ed
Evjen, Daryl
Farmstead Development Department
Fath, Mark
Firmston, Larry
Foxwell, Fred H.
Fortin, Adrien
Fortin, Liz
Fraser, Jim G.
Franklin, Jean
Frey, Jake
Garrett, Guy
Gorzitza, Rob
Gorzitza, Ronald J.
Graham, Eugene
Groeneveld, Chuck
Grundke, Harry
Halowaty, Blain
Haney, Howard B.
Hanson, Sigrid
Harvey, Kathy
Hazle, Joyce
Henrickson, Bryce
Hirch, Edmund
Hitchner, Terrence V.
Hittinger, Lorne
Hoppins, Karen
James, Wes
Jarvis, Robert
Jendricks, Ken
Jobs, Clarence
Johnsen, Ole
Johnson, Albert
Johnson, Dave
Johnson, Fred
Johnston, Louise
Jorgenson, Rusty
Joy, Tracy
Judson, John
Kelly, Ronald G.
Konynenbelt, W. Henry
Kruger, Herbert
Kuhn, Gordon
Laschowski, Jerry
Lee, John
Lowe, Norman R.
Lunty, H. Glenn
MacMillan, Allister
Magyar, Bert
Margach, Bill
McAleese, Jack
McGillis, Ruth
McLachlan, Barry
McNeill, Douglas W.
McNeill, Dave
Meding, Doug
Melnychuk, Harry
Merkle, Mark
Metz, Gerry
Molen, Pansy
Montgomery, Tim
Musgrove, Tom
Nelson, Reg
Olineck, Ron
Oliver, L. Blair
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Onyschuk, Walter
Opperman, Randy
Page, Thomas M.
Painter, Don
Pederson, Garry N.
Plaska, Georgina
Piersdorff, Barry D.
Pilisko, Walter
Potts, Dave
Powell, Mike
Prichard, Jim
Printing Department
Proudfoot, Lawrence
Ramstad, Leon
Read, Dave
Reid, Edwin W.
Reid, Terry
Richter, Richard "Rick"
Robertson, Murray
Robison, Patrick J.
Ross, Stan
Rouse, Jim
Rowan, Betty
Rowland, Maggie
Rude, Vera
Rutledge, Roy A.
Schell, Gerald
Schmitt, Art
Semeniuk, Andrew
Severtson, Harvey A.
Shail, Jarvis
Shindler, Jim
Sieker, Bob
Sinclair, S. Allan
Smith, Raph J.
Stankievech, Debbie
Steinkampf, Otto
Stevens, Claude P.
Swan, Edna
Sweet, Garry
Tipler, Dick
Tompkins, Bea
Turner, Jim F.
Wagstaff, Lorne E.
Weist, Cecil
Whillans, Gordon
Wilkinson, Ralph J.
Wirth, Karl
Wold, Dale W.
Women of Unifarm
Wood, Harry
Woody, Dwight
Wright, John S. "Jack"
Zwack, Dennis
Places
Alliance
Barrhead
Bashaw
Blackfalds
Brooks
Bow Island
Bowden
Buck Lake
Camrose
Cereal
Chinook
Claresholm
Consort
Coronation
Czar
Drayton Valley
Edgerton
Edmonton
Elk Point
Esther
Foremost
Fort Saskatchewan
Freedom
Grande Prairie
Grimshaw
Hanna
Huxley
Hythe
La Glace
Lethbridge
Lomond
Lougheed
Mayerthorpe
Nanton
Nobleford
Oyen
Patricia
Pincher Creek
Rockyford
Rumsey
Sedalia
Sibbald
Smoky Lake
Sherwood Park
Spruce Grove
Stettler
Stony Plain
Strathmore
Taber
Therien
Three Hills
Tofield
Trochu
Turin
Two Hills
Vegreville
Vulcan
Worsley
Accession Number
UF 2002.0065.0056
UF 2002.0065.0057
UF 2002.0065.0058
UF 2002.0096.60
UF 2002.0065.0059
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1982
Source
Archival Descriptions

7 records – page 1 of 1.

Narrow By