Search Options

Source

Only results with

15 records – page 1 of 1.

Affiliated co-operatives – 1982.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
14
File Number
1
Material Format
textual records
Scope and Content
The file consists of a list of local co-operatives affiliated with UFA Co-op, their Co-op district numbers and Delegates, their addresses, and the names of their managers.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Subjects
Local Co-ops
Directories
Names
United Farmers of Alberta Co-operative
Places
Arrowwood
Medicine Hat
Pincher Creek
Bowden
Spruce View
Ponoka
Wetaskiwin
Lamont
Edgerton
Westlock
Girouxville
Accession Number
UF 2003.0130.08
Date
1982
Source
Archival Descriptions

Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds – 1918-2003.

Collection/Fonds
Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds
Hierarchy Level
Fonds
Collection/Fonds Number
31
Material Format
textual records
electronic record
Physical Description
7 cm of textual records. -- 2 computer disks
Scope and Content
The fonds includes minute books of Kerndale U.F.A. Local No. 775, 1918-1941, including financial and membership records. Includes a transcription of the 1918-1927 minute book produced in 2003. Includes the By-laws of the North Peace Purchasing Committee (ca. 1935).
Administrative History
The Kerndale U.F.A. Local No. 775, located in the district of Kerndale near the village of Berwyn in the Peace River region of Alberta, was founded in 1918. It became inactive in 1941.
Custodial History
The fonds had been in the possession of Jim and Eileen Allan.
Creator
Kerndale U.F.A. Local No. 775
Subjects
Locals
Minute books
Names
Kerndale U.F.A. Local No. 775
Places
Berwyn
Kerndale
Accession Number
UF 2003.0077
UF 2002.0042.03
Date
1918-2003
Source
Archival Descriptions

Across the fence – 1989.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
3
Material Format
textual records
Physical Description
4 v.; 35 x 29 cm
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1989
Publisher Series
v. 8 (May 1989)
v. 9 (July 1989)
v. 10 (October 1989)
v. 11 (December 1989)
Other Title Information
A publication for the employees and agents of the United Farmers of Alberta
Subjects
Awards
Awards -- Long service
Bonspiels
Customer service
Farm stores
Marketing
Obituaries
Petroleum agencies
Recipes
Recycling
Safety
Scholarships
Slogans
Names
Allan, Catherine
Anderson, Jack
Andres, Craig
Armstrong, Bonnie
Atherly, Gwen
Baird, Cindy
Benkie, Don
Bennett, Ken
Berry, Jodi
Bil, Carleen
Black, Raymond
Borbely, Darla
Bourque, Yvonne
Bovencamp, Bruce W.
Bradley, Bryan C.
Broere, Ron
Brolly, M. Terry
Brouwer, Peter
Brown, Barry
Burdeyney, Alvin
Butt, Michael
Camponi, Michael
Carey, Dianne
Carlson, Dennis
Caskey, Marlene
Chabot, Don
Chabot, Maurice
Chow, Neil
Church, Tim R.
Clark, Grant
Cloutier, Carol
Coates, Bob
Cochrane, Jack
Cochrane, Linda
Coombes, Connie
Cope, John
Credit and Member Records Department
d'Ambrose, Wayne
Davidson, Sandy
Deyl, Bob
Dickson, Robin
Dishlevoy, Shirley
Dreaver, Shelley
Dupuis, Paul
Early, Martha
Early, Robert L.
Egli, Walter
England, John
Erickson, Edie
Erickson, Glenn
Evans, Ed
Evans, Marie
Falkenburg, Dave
Farm Supply Accounting Department
Fate, Dwayne
Fedor, Kim
Fentie, Dunc
Fentie, Jean
Fernley, Ron
Findlay, John
Firmston, Larry
Fontaine, Albert
Gabert, Rose
Gorzitza, Rob
Greenlee, Tim
Hamilton, James A.
Hann, Sharon
Heck, Wayne
Hoffos, Gerry
Holowaty, Blaine
Hornland, Cathy
Hornland, Robb
Huber, Don
Jean, Yvone
Johnson, Wayne
Jones, Martha
Jorgenson, Elayne
Jorgenson, Rusty
Judd, Nancy
Judson, John
Kelly, Ronald G.
Kolody, Natalie
Krahn, Susan
Krieger, Eugene
Krill, Ed
Krill, Veronica
Labrecque, Rachelle
Lady Babs
Laschowski, Jerry
Latam, Dave
Lee, John
Lindquist, Douglas B.
Lively, Bob
Lorencz, Cathy
Lowe, Lucille
Lowe, Norman R.
Lui, Magdalene
MacMillan, Allister
MacMillan, Ron
Marsh, Enid
McCarron, Mark F.
Meier, William
Miller, Debbie
Miller, Dennis
Miller, Donald M.
Miller, Raymond J.
Miller, Tom
Morrow, Glenda
Nagel, Ed
Nagel, Ruth
Napier, Craig
Olechowski, Karen
Olson, Rene
Owen, Marilyn
Paul, Don
Perry, Craig
Peters, Carol
Polehoyki, Carol
Pollard, Wayne
Rimmer, Ron
Robert, Ben
Robertson, Al
Rose, Donna
Rudd, Leonard
Scholer, Gary
Semeniuk, Bruce
Semeniuk, Terry
Shea, Richard
Shindler, Jim
Sizer, Darlene
Slobinyk, Rick
Smith, Doreen
Smith, Wendy
Stachniak, Gary
Stang, Alexander
Stang, Jerome
Stewart, Terry
St. Laurent, Edna
Straughan, Wayne
Stuckky, Dan
Sweet, Garry
Szmata, Dave
Taylor, Sue
Toma, Ed
Toma, Shirley
Trefiak, William
Trembecki, Joe
Tubbs, Tim R.
Tully, Keith L.
Versluys, Laura
Walroth, Jim
Wanvig, Rory
Wasden, Heather
Wearden, Diane
Wees, Ferne
Wells, Albert
Wells, Shirley
Welsh, Steve
Whiteside, Lorraine
Whiteside, Meredith
Williams, Jean
Williamson, Audrey
Wilson, Elaine
Wilson, Russ B.
Wingrove, Olga
Young, Roger
Places
Airdrie
Bay Tree
Calgary
Camrose
Carstairs
Dapp
Edmonton
Fairview
Falher
Fawcett
Forestburg
Grimshaw
Hay Lakes
High Prairie
Innisfail
La Crete
Lethbridge
Manning
Morinville
Olds
Oyen
Ponoka
Radway
Red Deer
Spruce Grove
Strathmore
Vermilion
Westlock
Worsley
Accession Number
UF 2005.0026.33
UF 2005.0026.34
UF 2005.0026.35
UF 2005.0026.36
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1989
Source
Archival Descriptions

Ponoka Petroleum Agency agreements – 1957-1962.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
12
File Number
103
Material Format
textual records
Scope and Content
The file contains a guaranty bond for the roof of the service station; agreements for sale of property to Ponoka Co-operative Oils Ltd.; and related correspondence.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Subjects
Properties - Transfers
Contracts & Agreements
Names
United Farmers of Alberta Co-operative
Ponoka Co-operative Oils
Places
Ponoka
Accession Number
77-2
Date
1957-1962
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1980.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
61
Material Format
textual records
Physical Description
3 v.; 26 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary of the Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; and Goldeye Foundation Board
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1980
Publisher Series
May 1980
August 1980
November 1980
Subjects
Awards -- Long service
Camps
Delegates
Directors
Elections
Financial statements
Names
Anderson, Clare
Bacque, Roland L.
Barnes, J. Gerry
Belanger, Romeo
Bobryk, John
Delegate Advisory Committee
Doll, Walter
Driscoll, William G.
Durie, James
Elkow, Steve N.
Erickson, Stanley W.
Fedun, David
Fleck, Jack
Galloway, Elwood H.
Goldeye Foundation
Goldeye Lake Camp
Goruk, William G.
Graham, Eugene
Haney, Howard B.
Hart, Raymond H.
Henderson, Lawrence E.
Hite, Harry J.
Hogg, Archie
Hoppins, Kenneth J.
Housch, Jacob
Johnson, Jim
Kruger, Herbert
Longson, Melvin
Lunty, H. Glenn
Margach, Bill
McCartney, Bill
Ohrn, Donald
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Onyschuk, John
Paquette, Louis R.
Pasnak, Walter
Paton, David L.
Price, Wayne R.
Proudfoot, Lawrence
Risdon, Walter U.
Sejdl, Joe
Severtson, Harvey A.
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Simard, Jean B.
Sinclair, S. Allan
Steinbring, Albert
Swainson, Jack
Turcotte, Guy
White, Norman S.
Wilken, Otto
Places
Banff
Barrhead
Beaverlodge
Bonnyville
Camrose
Claresholm
Crossfield
Czar
Fairview
Fort McMurray
Girouxville
Grande Prairie
Hanna
High Prairie
High River
Huxley
Jean Cote
Lamont
Leduc
Medicine Hat
Milk River
Minburn
Pincher Creek
Ponoka
Red Deer
Seven Persons
Smoky Lake
Spirit River
Stettler
Stony Plain
Strathmore
Sturgeon
Taber
Vulcan
Wainwright
Westlock
Willingdon
Accession Number
UF 2002.0009.01
UF 2002.0009.02
UF 2002.0009.03
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1980
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1981.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
62
Material Format
textual records
Physical Description
4 v.; 26 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary of Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; Goldeye centre ; and an article about Bill McCartney's completion of 35 years of service
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1981
Publisher Series
March 1981
May 1981
August 1981
November 1981
Subjects
Awards -- Long service
Barbeques
Camps
Charitable giving
Directors
Financial statements
Names
Anderson, Clare
Archibald, Charlie
Bacque, Roland L.
Barnes, J. Gerry
Bell, Stan
Bobryk, John
Braun, Glen W.
Delegate Advisory Committee
Doll, Walter
Driscoll, William G.
Durie, James
Edgar, Ken
Elkow, Steve N.
Elliot, Jack
Erickson, Stanley W.
Fawcett, V. Clark
Falkenberg, Howard
Farm Supply Division
Fedun, David
Feller, Joe
Fleck, Jack
Galliford, Bert
Galloway, Elwood H.
Gechter, Frank G.
Goldeye Lake Camp
Goruk, William G.
Graham, Eugene
Haney, Howard B.
Hart, Raymond H.
Hite, Harry J.
Hogg, Archie
Hoppins, Kenneth J.
Hutton, Albert E.
Jensen, Eric
Jesperson, Ralph
Johnson, Jim
Jones, A. Gordon
Jones, Neal
Jorgenson, Rusty
Kruger, Herbert
Longson, Melvin
Lunty, H. Glenn
Manderson, Daniel C.
Mason, H. Gordon
Matthews, Bob
McCartney, Bill
Metz, Gerry
Ohrn, Donald
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Onyschuk, John
Pasnak, Walter
Paton, David L.
Petroleum Division
Price, Wayne R.
Proudfoot, Lawrence
Risdon, Walter U.
Scheer, John H.
Sieker, Bob
Sejdl, Joe
Severtson, Harvey A.
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sinclair, S. Allan
Steinbring, Albert
Swainson, Jack
Thompson, Ronald C.
Turcotte, Guy
Unifarm
Vold, Roy Jr.
Watson, C. Ivan
White, Norman S.
Wilken, Otto
Zwierschke, Allan
Places
Andrew
Arrowwood
Barrhead
Beaverlodge
Blackie
Bow Island
Camrose
Claresholm
Crossfield
Czar
Dewberry
Drayton Valley
Eckville
Edgerton
Edmonton
Enchant
Ensign
Fairview
Fawcett
Fort Assiniboine
Grande Prairie
Hanna
High Prairie
High River
Huxley
La Glace
Medicine Hat
Milk River
New Norway
Onoway
Pincher Creek
Ponoka
Red Deer
Seven Persons
Stettler
Stony Plain
Strathmore
Tangent
Thorsby
Vegreville
Willingdon
Accession Number
UF 2002.0009.04
UF 2002.0009.05
UF 2002.0009.06
UF 2002.0009.07
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1981
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1983.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
64
Material Format
textual records
Physical Description
4 v; 26 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary of Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; Goldeye centre's 25th anniversary ; and opening of new UFA Supply Centres at Ponoka and Olds
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1983
Publisher Series
March 1983
May 1983
August 1983
November 1983
Subjects
Anniversaries
Awards -- Long service
Camps
Delegates
Directors
Farm stores
Financial statements
Grand openings
Obituaries
Petroleum agencies
Retirement
Names
Anderson, Clare
Bacque, Roland L.
Barnes, J. Gerry
Bell, Stan
Blanchard, Gordon
Bobryk, John
Braun, Glen W.
Chisholm, K. Gordon
Delegate Advisory Committee
Doll, Walter
Driscoll, William G.
Durie, James
Elkow, Steve N.
Erickson, Stanley W.
Falkenberg, Howard
Fawcett, V. Clark
Farm Supply Division
Fedun, David
Fentie, Dunc
Fleck, Jack
Galloway, Elwood H.
Gaschnitz, James
Gechter, Frank G.
Goldeye Lake Camp
Goruk, William G.
Graham, Eugene
Hammer, Alfred G.
Haney, Howard B.
Hart, Raymond H.
Heck, Ed
Hite, Harry J.
Hogg, Archie
Hoppins, Kenneth J.
Hrab, William
Hutton, Albert E.
Jesperson, Ralph
Kuhn, Gordon
Longson, Melvin
Lunty, H. Glenn
Machacek, Joseph A.
Maciuk, Samuel
McCartney, Bill
Metz, Gerry
Morrison, David J.
Murphy, F. Benton
Ohrn, Donald
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Onyschuk, John
Pasnak, Walter
Paton, David L.
Peterson, Paul B.
Petroleum Division
Price, Wayne R.
Proudfoot, Lawrence
Ross, Cameron
Ross, Harold
Scheer, John H.
Sejdl, Joe
Severtson, Harvey A.
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sinclair, S. Allan
Stasyk, Mike
Swainson, Jack
Thompson, Ronald C.
Turcotte, Guy
Unifarm
Vold, Roy Jr.
Watson, C. Ivan
White, Norman S.
Wilken, Otto
Williams, Jack
Zwierschke, Allan
Places
Andrew
Barrhead
Bawlf
Beaverlodge
Bonnyville
Bow Island
Carstairs
Claresholm
Consort
Crossfield
Czar
Drumheller
Edgerton
Edmonton
Enchant
Ensign
Glendon
Fairview
Fort Assiniboine
Hanna
High Prairie
High River
Hines Creek
Holden
Huxley
Lethbridge
Medicine Hat
Milk River
New Norway
Pincher Creek
Ponoka
Olds
Red Deer
Spruce Grove
St. Michael
Stettler
Stony Plain
Strathmore
Taber
Tangent
Thorsby
Vegreville
Wetaskiwin
Willingdon
Accession Number
UF 2002.0009.10
UF 2002.0009.11
UF 2002.0009.12
UF 2002.0009.13
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1983
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1984.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
65
Material Format
textual records
Physical Description
4 v.; 26 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary of Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; and the retirements of Arne Olson and Bill McCartney
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1984
Publisher Series
March 1984
May 1984
August 1984
November 1984
Subjects
Anniversaries
Annual meetings
Delegates
Directors
Financial statements
Retirement
Names
Andrews, Ronald
Bobryk, John
Chessor, R. Dean
Cibart, Ben F. Jr.
Delegate Advisory Committee
Dobson, William A.
Evans, Ed
Evenson, Fred
Farm Supply Division
Fahrion, Ernest A.
Fawcett, V. Clark
Galloway, Elwood H.
Hammer, Alfred G.
Haney, Howard B.
Henrickson, Bryce
Hirch, Edmund
Inge, Stuart F.
Klak, Andrew
Konynenbelt, W. Henry
Kopp, Irvin A.
Kosiorek, Con
Kuhn, Gordon
Larson, Lars H.
Lunty, H. Glenn
Maciuk, Samuel
McCartney, Bill
Metz, Gerry
Murphy, F. Benton
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Olthuis, Clarence
Onyschuk, John
Peterson, Paul B.
Petroleum Division
Proudfoot, Lawrence
Sekella, Steve
Semeniuk, Terry
Sharpe, Deane H.
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sinclair, S. Allan
Small, John
Smith, Morris
Smith, Ward D.
Sommerfeldt, Lynn D.
Sorken, Orval
Steinbring, Albert
Sveinson, W. Allan
Thompson, Ronald C.
Trudeau, Marcel
Turcotte, Guy
Unifarm
Van Nieuvenhuyse, Nolan
Vogelaar, Len
Watson, William A.
White, Norman S.
Wright, John S. "Jack"
Zwierschke, Allan
Places
Alder Flats
Athabasca
Barrhead
Bow Island
Calgary
Cardston
Chinook
Consort
Czar
Elk Point
Fawcett
Forestburg
Girouxville
Hardisty
Holden
Hotchkiss
Innisfail
Kingman
Lacombe
Lundbreck
Munson
Neerlandia
Nobleford
Olds
Paradise Valley
Patricia
Peers
Pincher Creek
Ponoka
Radway
Sangudo
Sexsmith
Sherwood Park
Westlock
Wetaskiwin
Accession Number
UF 2002.0009.14
UF 2002.0009.15
UF 2002.0009.16
UF 2002.0009.17
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1984
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1985.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
66
Material Format
textual records
Physical Description
4 v.; 26 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary from Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; and summary of the Delegates Adisory Committee meetings
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1985
Publisher Series
March 1985
May 1985
August 1985
November 1985
Subjects
Annual meetings
Awards -- Long service
Charitable giving
Committees
Delegates
Directors
Financial statements
Patronage dividends
Retirement
Names
Adam, Gary
Barnes, J. Gerry
Bell, Stan
Bensen, Wally
Blanchard, Gordon
Brown, Earl
Canadian Federation of Agriculture
Delegate Advisory Committee
Doll, Walter
Driscoll, William G.
Durie, James
Erickson, Stanley W.
Evans, Ed
Farm Supply Division
Fawcett, V. Clark
Fedun, David
Fleck, Jack
Galloway, Elwood H.
Gechter, Frank G.
Graham, Eugene
Haney, Howard B.
Hart, Raymond H.
Herrick, Cliff
Hite, Harry J.
Hoppins, Kenneth J.
Hutton, Albert E.
Jesperson, Ralph
Keeling, Charles
Keryluk, Peter D.
Konynenbelt, Joe
Longson, Melvin
Machacek, Joseph A.
Maciuk, Samuel
Marshall, Jack
Metz, Gerry
Morrison, David J.
Ohrn, Donald
Olmstead, Leigh
Olthuis, Clarence
Onyschuk, John
Pasnak, Walter
Paton, David L.
Paulson, Palma
Pembina U.F.A. Co-operative Association
Petroleum Division
Pincher Creek Co-operative Association Ltd.
Price, Wayne R.
Proudfoot, Lawrence
Repchin, Alphonse
Ross, Harold
Scheer, John H.
Sejdl, Joe
Semeniuk, John T.
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sinclair, S. Allan
Smith, Ward D.
Swainson, Jack
Thompson, Ronald C.
Turcotte, Guy
Unifarm
White, Norman S.
Wilken, Otto
Places
Andrew
Beaverlodge
Claresholm
Crossfield
Edgerton
Edmonton
Ensign
Fairview
Fort Assiniboine
Gladstone
Hanna
High Prairie
High River
Huxley
Medicine Hat
Milk River
Neerlandia
New Norway
Nobleford
Ponoka
Red Deer
Stony Plain
Stettler
Strathmore
Taber
Tangent
Thorsby
Trochu
Vegreville
Willingdon
Woking
Accession Number
UF 2002.0009.18
UF 2002.0009.19
UF 2002.0009.20
UF 2002.0009.21
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1985
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1987.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
68
Material Format
textual records
Physical Description
4 v.; 25 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary from the Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; and appointment of Ken Hoppins as Chairman of the Goldeye Foundation.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1987
Publisher Series
March 1987
May 1987
August 1987
November 1987
Subjects
Agriculture and state
Annual meetings
Awards -- Long service
Camps
Charitable giving
Delegates
Directors
Financial statements
Patronage dividends
Products
Retirement
Names
Adam, Gary
Barnes, J. Gerry
Delegate Advisory Committee
Doll, Walter
Draganiuk, Marshall
Durie, James
Erickson, Stanley W.
Farm Supply Division
Fawcett, V. Clark
Fedun, David
Fleck, Jack
Fraser, Jim
Galloway, Elwood H.
Gechter, Frank G.
Goldeye Lake Camp
Groves, Marvin
Haney, Howard B.
Hart, Raymond H.
Herman, Dennis
Hite, Harry J.
Hoppins, Kenneth J.
Hutton, Albert E.
Jesperson, Ralph
Longson, Melvin
Machacek, Joseph A.
Maciuk, Samuel
Mathison, Dee
McAleese, Jack
Metz, Gerry
Morrison, David J.
Negel, Hartmann
Ohrn, Donald
Olmstead, Leigh
Olthuis, Clarence
Onyschuk, John
Pasnak, Walter
Paton, David L.
Peterson, Gordon C.
Petroleum Division
Ponoka Co-operative Oils
Price, Wayne R.
Proudfoot, Lawrence
Repchin, Alphonse
Ross, Cameron
Ross, Harold
Scheer, John H.
Schile, Andrew
Sejdl, Joe
Shaw, Robert
Semeniuk, John T.
Semeniuk, Terry
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sorken, Orval
Steinbring, Albert
Swainson, Jack
Turcotte, Guy
Unifarm
Van Bavel, Ray
Van Schaick, Bev
Wilken, Otto
Places
Alix
Andrew
Barrhead
Beaverlodge
Bluffton
Claresholm
Coutts
Crossfield
Edgerton
Edmonton
Fairview
Glendon
Hanna
High Prairie
High River
Medicine Hat
Neerlandia
New Norway
Patricia
Ponoka
Red Deer
Rockyford
Seven Persons
Smoky Lake
St. Michael
Stauffer
Stettler
Stony Plain
Strathmore
Taber
Tangent
Thorsby
Trochu
Two Hills
Vegreville
Vulcan
Wembley
Accession Number
UF 2002.0009.25
UF 2002.0009.26
UF 2002.0009.27
UF 2002.0009.28
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1987
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1988.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
69
Material Format
textual records
Physical Description
4 v.; 25 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary of the Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; UFA sponsored Stampede Steer Classic ; and the opening of a new building at Goldeye
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1988
Publisher Series
March 1988
May 1988
August 1988
November 1988
Subjects
Charitable giving
Computers
Delegates
Directors
Financial statements
Patronage dividends
Products
Retirement
Names
Andrews, Ronald
Aubin, Denis R.
Bobryk, John
Boychuk, John
Brown, Earl
Calgary Stampede
Chessor, R. Dean
Communications Division
Dobson, William A.
Erno, Don
Evans, Ed
Evenson, Fred
Farm Supply Division
Fahrion, Ernest A.
Fawcett, V. Clark
Fuernkranz, Carl
Galloway, Elwood H.
Goldeye Lake Camp
Gould, David A.
Hammer, Alfred G.
Haney, Howard B.
Henrickson, Bryce
Hirch, Edmund
Hoppins, Kenneth J.
Information Services Department
Jesperson, Ralph
Klak, Andrew
Konynenbelt, W. Henry
Kosiorek, Con
Kuhn, Gordon
Larson, Lars H.
Lunty, H. Glenn
Mathison, Dee
Metz, Gerry
Murphy, F. Benton
Negel, Hartmann
Olmstead, Leigh
Onyschuk, John
Peterson, Paul B.
Petroleum Division
Scheer, John H.
Sekella, Steve
Semeniuk, Terry
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Small, John
Sommerfeldt, Lynn D.
Sorken, Orval
Sveinson, W. Allan
Sweet, Garry
Unifarm
Van Nieuvenhuyse, Nolan
Vold, Roy Jr.
Wallace, William Jr.
Watson, William A.
Wright, John S. "Jack"
Zwierschke, Allan
Places
Alder Flats
Athabasca
Bow Island
Calgary
Cardston
Chinook
Consort
Czar
Elk Point
Forestburg
Guy
Hay Lakes
Holden
Hotchkiss
Innisfail
Kingman
Lacombe
Lundbreck
Munson
Nobleford
Olds
Paradise Valley
Patricia
Peers
Pincher Creek
Ponoka
Radway
Sangudo
Sexsmith
Sherwood Park
Vimy
Westlock
Wetaskiwin
Accession Number
UF 2002.0009.29
UF 2002.0009.30
UF 2002.0009.31
UF 2002.0009.32
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1988
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

The united farmer – 1983.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
109
Material Format
textual records
Physical Description
5 v.; 28 x 22 cm
Scope and Content
Includes articles on the Annual Meeting of 1983 ; the first Stampede Steer Classic ; Tom and Noreen Page , petroluem agent of the month, and the openings for the Ponoka and Olds Farm Supply Centres
Administrative History
This was a publication for staff, agents, directors, delegates and advisory committee members.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
Calgary ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1983
Publisher Series
v. 21, [no. 1] (January - February 1983)
v. 21, no. 2 (April - May 1983)
v. 21, no. 3 (June - July 1983)
v.21, no. 4 (September - October 1983)
v. 21, no. 5 (November - December 1983)
Other Title Information
Continues The U.F.A. co-operator
Subjects
Annual meetings
Awards
Awards -- Long service
Barbeques
Buildings
Committees
Delegates
Directors
Exhibits
Farm stores
Grain
History
Livestock
Livestock --Equipment and supplies
Management
Promotions
Retirement
Reunions
Rodeos
Scholarships
Trade shows
Women
Names
Anderson, Clare
Anderson, Hazel
Ashmead, Kent
Associated Country Women of the World.
Babineau, Rene
Barlow, Randy
Bell, Stan
Bentley, James M.
Bentley, Marion
Berg, Kerry
Berglund, Doreen
Birch, Eileen
Black, Raymond
Blades, Gordon
Bradley, Bryan C.
Brauer, Ernest K.
Brauer, Max
Bussey, Gordon
Calgary Stampede
Canadian Western Farm and Ranch Show
Caskey, Clarence
Caskey, Everett
Chambers, Ken G.
Chisholm, K. Gordon
Christensen, Dave
Church, Tim R.
Conquergood, Keith
Cope, John
Deak, Ron
Dechant, Joe
Early, Robert L.
Erickson, Babs
Erickson, John
Falkenberg, Howard
Farmer, Heather
Farmstead Development Department
Fentie, Dunc
Ferguson, Cathy
Fletcher, Ruby Ward
Fraser, Jim G.
Frey, Vernon L.
Gibson, Brian
Gimbel, Gordon
Goldthorpe, Leonard
Grain Academy
Groves, Marvin
Heck, Ed
Hitchner, Terrence V.
Hittinger, Lorne
Hoff, Brian
Hogg, Archie
Hoppins, June
James, Rea
James, Wes
Jensen, Deloy
Jesperson, James
Johnson, Elmer
Jones, Neal
Judson, John
Karpyshyn, George
Landerl, Dick
Leavitt, D. Dahl
Lee, John
Leyh, Lyle F.
Lohr, Beula
Lowe, Norman R.
Machacek, Joseph A.
Maciuk, Samuel
MacPherson, William F.
Madden, Jim
Manderson, Daniel C.
Manderson, Olga
Mazur, Diane
McCarron, Mark F.
McCowan, Julie
McMillan, Frederick D.
McNab, Bill
Miller, Dennis
Miller, Kenneth F.
Miller, Raymond J.
Miller, Thomas S.
Morrison, David J.
Murphy, F. Benton
Nishimura, Kaichi
Nixon, Shirley
Page, Thomas M.
Paso, Alice
Patterson, Frank
Pederson, Garry N.
Perrin, Garry W.
Peters, Carol
Peterson, Paul B.
Platt, Arnold W.
Platt, Helen
Pullishy, John
Rainkie, Jim
Reid, Donald A.
Repchin, Alphonse
Riches, Charles
Rimmer, Ron
Ristoff, Darvin
Rolheiser, Norbert
Rose, Donna
Ross, Cameron
Ross, Harold
Rubie, Robert H.
Rush, Don
Schmaltz, Harold E.
Scholer, Gary
Severtson, Harvey A.
Shail, Jarvis
Shindler, Jim
Sieker, Bob
Silver, Andrew
Silver, Vi
Smith, Ward D.
Snyder, Frank
Spencer, Ross
Stasyk, Mike
Switzer, Alice
Syverson, Bryon S.
Therien, Richard
Trueman, Angela
Trynchy, Nick
Unifarm
Vogel, Ed N.
Walker, Ginny
Ward, Milt
Ward, Myrtle
Wasden, Heather
Watson, Barton
Wells, Albert
Williams, Jack
Wilson, Russ B.
Zwack, Dennis
Places
Airdrie
Alix
Athabasca
Barrhead
Bawlf
Beiseker
Buck Lake
Camrose
Cardston
Cereal
Dewberry
Drumheller
Edmonton
Elk Point
Enchant
Erskine
Fairview
Forestburg
Fort Macleod
Freedom
Glendon
Grande Prairie
Hay Lakes
High River
Hines Creek
Hythe
Josephburg
Lethbridge
Lomond
Manning
Olds
Oyen
Picture Butte
Pincher Creek
Ponoka
Provost
Red Deer
Rockyford
Rosebud
Sangudo
Spedden
St. Michael
Stettler
Taber
Three Hills
Vermilion
Wanham
Warburg
Westlock
Wildwood
Accession Number
UF 2002.0053.160
UF 2002.0065.0061
UF 2002.0053.161
UF 2002.0053.162
UF 2002.0053.163
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1983
Source
Archival Descriptions

Farm Supply Flyers and Product Flat Sheets – 1983.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
30
File Number
28
Material Format
textual records
Scope and Content
This file contains the flyer for the Ponoka Farm Supply Centre Grand Opening.
Custodial History
Items in the UF 2003.0074 series were transferred by Mike Kambeitz from a collection at the Red Deer Farm Store.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Subjects
Advertisements
Names
United Farmers of Alberta Co-operative
North Hill News
Places
Ponoka
Accession Number
29-6
29-7
29-8
29-16
34-4
34-13
44-4
UF 2002.0065.198
UF 2003.0074.21
UF 2003.0074.22
UF 2003.0074.23
UF 2003.0074.24
UF 2003.0074.25
UF 2003.0074.26
Date
1983
Source
Archival Descriptions

Joe Sejdl – 1971 - 1984.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
3
File Number
177
Material Format
graphic material
Physical Description
3 photographs
Scope and Content
File consists of a biography form and photographs.
Subjects
Delegates
Names
Sejdl, Joe
Places
Ponoka
Accession Number
UF 2003.0134.24
UF 2014.0009.0869-.0870
UF 2014.0009.1494
Can I use it?
File contains personal information, access may be granted at the discretion of the Archivist.
Date
1971 - 1984
Notes
Joe Sejdl, of Ponoka, served as Delegate for Sub-District 9 from 1970 to 1986.
Source
Archival Descriptions

Roy Vold Jr. – 1973 - 1987.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
3
File Number
210
Material Format
graphic material
Physical Description
4 photographs
Scope and Content
File consists of biography forms and photographs.
Subjects
Delegates
Names
Vold, Roy Jr.
Places
Ponoka
Accession Number
UF 2003.0134.09
2014.0008.010
UF 2014.0009.1194-.1195
UF 2014.0009.1508
Can I use it?
File contains personal information, access may be granted at the discretion of the Archivist.
Date
1973 - 1987
Notes
Roy Vold Jr., of Ponoka, served as Delegate for affiliated co-op district 3 from 1973 to 1982, and as Delegate for co-op district 2 from 1983 to 1990 following a reorganization of affiliated co-op districts in 1983.
Source
Archival Descriptions

15 records – page 1 of 1.

Narrow By