Search Options

Source

Only results with

6 records – page 1 of 1.

Delegate Advisory Committee meetings – 1980-1989.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
3
File Number
9
Material Format
textual records
Scope and Content
The file contains minutes and related correspondence of Delegate Advisory Committee meetings of Sub-Districts 22, 23, 24, 25, 26, 27, 31, 40 and 42. Includes replies of UFA Co-op staff to questions raised by committee members.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Subjects
Delegate Advisory Committees
Names
United Farmers of Alberta Co-operative
Places
Pincher Creek
Claresholm
Lethbridge
Taber
Bow Island
Milk River
Hanna
Coronation
Castor
Consort
Accession Number
39-4
75-1
Date
1980-1989
Source
Archival Descriptions

U.F.A. Coronation Constituency Co-op Association fonds – 1943-1954.

Collection/Fonds
U.F.A. Coronation Constituency Co-op Association fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
U.F.A. Coronation Constituency Co-op Association fonds
Hierarchy Level
Fonds
Collection/Fonds Number
9
Material Format
textual records
Physical Description
3 cm of textual records.
Scope and Content
The fonds consists of the minute book of the Association.
Administrative History
The U.F.A. Coronation Constituency Co-op Association was established by 1942. It was based at Coronation, Alberta and in 1954 it amalgamated with the U.F.A. Central Co-operative Association. W. A. Isaac was chairman or president.
Creator
U.F.A. Coronation Constituency Co-op Association
Subjects
Local Co-ops
Names
U.F.A. Coronation Constituency Co-op Association
Places
Coronation
Accession Number
18-7
Date
1943-1954
Source
Archival Descriptions

Liens : local co-ops – 1946-1951.

Collection/Fonds
U.F.A. Central Co-operative Association fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
U.F.A. Central Co-operative Association fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
8
Series Number
8
File Number
11
Material Format
textual records
Scope and Content
The file consists of liens with Acadia U.F.A. Co-operative Association, Coronation U.F.A Co-operative Association, La Glace Co-operative Association, Nanton Co-operative Association, Okotoks Co-operative Association, Pembina U.F.A. Constituency Association, Pembina U.F.A. Co-operative Association, Pibroch Co-operative Association, Picture Butte Co-operative Association, Valhalla Co-operative Store Association, and related correspondence.
Creator
U.F.A. Central Co-operative Association
Subjects
Liens
Names
U.F.A. Central Co-operative Association
Acadia U.F.A Co-operative Association
Coronation U.F.A. Co-operative Association
La Glace Co-operative Association
Nanton Co-operative Association
Okotoks Co-operative Association
Pembina U.F.A. Co-operative Association
Pibroch Co-operative Association
Picture Butte Co-operative Association
Valhalla Co-operative Store Association
Places
Coronation
La Glace
Nanton
Okotoks
Westlock
Dapp
Pibroch
Picture Butte
Valhalla Centre
Accession Number
77-1
Date
1946-1951
Source
Archival Descriptions

Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds – 1918-2003.

Collection/Fonds
Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds
Hierarchy Level
Fonds
Collection/Fonds Number
31
Material Format
textual records
electronic record
Physical Description
7 cm of textual records. -- 2 computer disks
Scope and Content
The fonds includes minute books of Kerndale U.F.A. Local No. 775, 1918-1941, including financial and membership records. Includes a transcription of the 1918-1927 minute book produced in 2003. Includes the By-laws of the North Peace Purchasing Committee (ca. 1935).
Administrative History
The Kerndale U.F.A. Local No. 775, located in the district of Kerndale near the village of Berwyn in the Peace River region of Alberta, was founded in 1918. It became inactive in 1941.
Custodial History
The fonds had been in the possession of Jim and Eileen Allan.
Creator
Kerndale U.F.A. Local No. 775
Subjects
Locals
Minute books
Names
Kerndale U.F.A. Local No. 775
Places
Berwyn
Kerndale
Accession Number
UF 2003.0077
UF 2002.0042.03
Date
1918-2003
Source
Archival Descriptions

The United Farmer – 1981.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
107
Material Format
textual records
Physical Description
5 v.; 28 x 22 cm
Scope and Content
Includes articles on the Goldeye Foundation Society ; Pembina UFA Co-op Association ; Annual Meeting ; the opening of the Farm Supply Centre in High River and notes Al Ritz becoming the High River petroleum agent in 1980. Jan/Feb issue includes article on Kenneth F. Miller, petroleum agent in Forestburg . Mar/April issue issue lists provincial awards, several of which were won by Tom Page of Three Hills . Nov/Dec issue includes High River information
Administrative History
This was a publication for staff, agents, directors, delegates and advisory committee members.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
Calgary ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1981
Publisher Series
v. 19, no. 1 (January - February 1981)
v. 19, no. 2 (March - April 1981)
v. 19, no. 3 (May - June 1981)
v. 19, no. 4 (August - September 1981)
v. 19, no. 6 (November - December 1981)
Other Title Information
Continues The U.F.A. co-operator
Subjects
Annual meetings
Awards
Awards -- Long service
Buildings
Camps
Chuckwagon racing
Committees
Cooperative societies
Delegates
Directors
Farm mechnaization
Farm stores
Human resources
Livestock
Management
Membership
Petroleum agencies
Promotions
Retirement
Rodeos
Sports
Trade shows
Names
Ag-Expo
Anderson, Clare
Armstrong, Fred
Bakken, Donald J.
Banack, Jim
Bellew, Lloyd
Benkie, Don
Bensen, Wally
Berreth, Cheryl
Bovencamp, Bruce W.
Brown, Earl
Calgary Stampede
Calkins, Albert
Canadian Farm and Ranch Show
Chisholm, K. Gordon
Church, Tim R.
Clark, Fenner
Clayton, John R.
Cochrane, Jack
Conquergood, Keith
Corbett, Arlington
Dichter, Libee
Dlugan, Edna
Dougherty, Lucille
Early, Robert L.
Egli, Walter
Erickson, Glenn
Evans, Ed
Farmstead Development Department
Fernley, Ron
Gabert, Rose
Galliford, Bert
Gazloff, Donna
Goldeye Foundation
Goldeye Lake Camp
Gooch, Jerry
Gray, Brian
Greenlee, Tim
Greenwood, Hugh W.
Hay, John
Helm, George
Herrick, Cliff
Hogg, Archie
Housch, Jacob
Hutton, Albert E.
Johnson, Fred
Johnson, Randy
Jones, Gordon A.
Jones, Neal
Kary, Herb
Kellas, Rob
Kirby, Jim
Konynenbelt, Joe
Koretz, John
Kotylak, Peter
Kush, Murray E.
Lambert, Remi P.
Landerl, Dick
Latam, Dave
Leyh, Lyle F.
Lowery, Bruce
Margach, Bill
Mason, H. Gordon
Matthews, Bob
Mayoh, Kathleen
McCartney, Bill
McDonald, Jack
Metz, Gerry
Miller, Kenneth F.
Morrision, Debbie
Myshaniuk, Edward J.
Nickerson, Lloyd
Olineck, Ron
Olmstead, Leigh
Olson, Helmer
Page, Thomas M.
Paradis, Gib
Paterson, Bonnie
Pearce, Randy
Penno, Hubert
Piersdorff, Barry D.
Pollard, Gilbert
Potts, Dave
Pullishy, John
Ramstad, Leon
Regehr, Martin
Rehill, Jack
Risdon, Walter U.
Ritz, Alfred
Robison, Patrick J.
Ross, Stan
Rubie, Robert H.
Rude, Vera
Scheer, John H.
Schmidt, Ray
Schutz, Laurie
Schutz, Rod
Semeniuk, Terry
Senger, Gerry
Shaw, Beth
Sieker, Bob
Smith, Garry "Buck"
Stasyk, Mike
Stuckky, Dan
Steinbring, Albert
Stephens, Miles E.
Stephenson, Ed
Thompson, Ronald C.
Trefiak, William
Trynchy, Nick
Tubbs, Tim R.
Vogel, Ed N.
Vogelaar, Len
Voorhorst, Jack
Walker, Ginny
Watson, C. Ivan
White, David
Wilson, Elaine
Wilson, Guy
Wingrove, Olga
Women of Unifarm
Yanco, John
Yohemas, Greg
Zimmer, Natalie
Zwack, Dennis
Places
Athabasca
Barrhead
Bashaw
Calgary
Camrose
Coronation
Dapp
Delburne
Delia
Dewberry
Eckville
Edmonton
Elk Point
Fawcett
Freedom
Forestburg
Fort Assiniboine
Fort Macleod
Glendon
Grande Prairie
Grimshaw
Hanna
Hay Lakes
High River
Holden
Innisfail
Jarvie
Lethbridge
Lougheed
Manning
Milk River
Myrnam
Nobleford
Onoway
Pembina
Pickardville
Pincher Creek
Red Deer
Rimbey
Salisbury
Sangudo
Sedalia
Stoney Plain
Strathmore
Sylvan Lake
Thorsby
Three Hills
Vegreville
Vermilion
Westlock
Woking
Worsley
Youngstown
Accession Number
UF 2002.0065.0051
UF 2002.0053.151
UF 2002.0065.0053
UF 2002.0065.0054
UF 2002.0053.154
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1981
Source
Archival Descriptions

The united farmer – 1982.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
108
Material Format
textual records
Physical Description
5 v.; 28 x 22 cm
Scope and Content
Includes articles on the annual meeting ; summary of financial statements ; and the openings of Farm Supply Centres in Taber and Brooks
Administrative History
This was a publication for staff, agents, directors, delegates and advisory committee members.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
Calgary ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1982
Publisher Series
v. 20, no. 1 (January - February 1982)
v. 20, no. 2 (March - April 1982)]
v. 20, no. 3 (May - June 1982)
v. 20, no. 4 (August - September 1982)
v. 20, no. 5 (November - December 1982)
Other Title Information
Continues The U.F.A. co-operator
Subjects
Annual meetings
Awards
Awards -- Long service
Barbeques
Buildings
Committees
Delegates
Directors
Farm stores
Financial statements
Grand openings
History
Livestock
Livestock --Equipment and supplies
Management
Obituaries
Petroleum agencies
Retirement
Trade shows
Training
Women
Youth
Names
Ag-Expo
Alberta Agriculture Hall of Fame
Andres, Dave
Andrews, Ronald
Artindale, Doug
Bacque, Roland L.
Bakken, Donald J.
Balderson, Donald L.
Banfield, Bill
Beckman, Bob
Berg, Kerry
Bieganek, Don
Bittorf, Jean
Bombay, Laurent
Bondy, Joe
Bovencamp, Bruce W.
Brauer, Max
Briosi, Andrew
Buit, Jean
Calgary Stampede
Canadian Western Farm and Ranch Show
Charnetski, Alex
Christensen, Dave
Clark, Ray
Connery, Jim
Conquergood, Keith
Cunningham, Thomas
Dalton, William H.
Danilak, John
Darbel, William L.
Data Processing Department
Dlugan, Edna
Dudley, George
Eckert, Will
Edgar, Ken
Elliot, Jack
Elsasser, Brad
Erickson, Glenn
Evans, Ed
Evjen, Daryl
Farmstead Development Department
Fath, Mark
Firmston, Larry
Foxwell, Fred H.
Fortin, Adrien
Fortin, Liz
Fraser, Jim G.
Franklin, Jean
Frey, Jake
Garrett, Guy
Gorzitza, Rob
Gorzitza, Ronald J.
Graham, Eugene
Groeneveld, Chuck
Grundke, Harry
Halowaty, Blain
Haney, Howard B.
Hanson, Sigrid
Harvey, Kathy
Hazle, Joyce
Henrickson, Bryce
Hirch, Edmund
Hitchner, Terrence V.
Hittinger, Lorne
Hoppins, Karen
James, Wes
Jarvis, Robert
Jendricks, Ken
Jobs, Clarence
Johnsen, Ole
Johnson, Albert
Johnson, Dave
Johnson, Fred
Johnston, Louise
Jorgenson, Rusty
Joy, Tracy
Judson, John
Kelly, Ronald G.
Konynenbelt, W. Henry
Kruger, Herbert
Kuhn, Gordon
Laschowski, Jerry
Lee, John
Lowe, Norman R.
Lunty, H. Glenn
MacMillan, Allister
Magyar, Bert
Margach, Bill
McAleese, Jack
McGillis, Ruth
McLachlan, Barry
McNeill, Douglas W.
McNeill, Dave
Meding, Doug
Melnychuk, Harry
Merkle, Mark
Metz, Gerry
Molen, Pansy
Montgomery, Tim
Musgrove, Tom
Nelson, Reg
Olineck, Ron
Oliver, L. Blair
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Onyschuk, Walter
Opperman, Randy
Page, Thomas M.
Painter, Don
Pederson, Garry N.
Plaska, Georgina
Piersdorff, Barry D.
Pilisko, Walter
Potts, Dave
Powell, Mike
Prichard, Jim
Printing Department
Proudfoot, Lawrence
Ramstad, Leon
Read, Dave
Reid, Edwin W.
Reid, Terry
Richter, Richard "Rick"
Robertson, Murray
Robison, Patrick J.
Ross, Stan
Rouse, Jim
Rowan, Betty
Rowland, Maggie
Rude, Vera
Rutledge, Roy A.
Schell, Gerald
Schmitt, Art
Semeniuk, Andrew
Severtson, Harvey A.
Shail, Jarvis
Shindler, Jim
Sieker, Bob
Sinclair, S. Allan
Smith, Raph J.
Stankievech, Debbie
Steinkampf, Otto
Stevens, Claude P.
Swan, Edna
Sweet, Garry
Tipler, Dick
Tompkins, Bea
Turner, Jim F.
Wagstaff, Lorne E.
Weist, Cecil
Whillans, Gordon
Wilkinson, Ralph J.
Wirth, Karl
Wold, Dale W.
Women of Unifarm
Wood, Harry
Woody, Dwight
Wright, John S. "Jack"
Zwack, Dennis
Places
Alliance
Barrhead
Bashaw
Blackfalds
Brooks
Bow Island
Bowden
Buck Lake
Camrose
Cereal
Chinook
Claresholm
Consort
Coronation
Czar
Drayton Valley
Edgerton
Edmonton
Elk Point
Esther
Foremost
Fort Saskatchewan
Freedom
Grande Prairie
Grimshaw
Hanna
Huxley
Hythe
La Glace
Lethbridge
Lomond
Lougheed
Mayerthorpe
Nanton
Nobleford
Oyen
Patricia
Pincher Creek
Rockyford
Rumsey
Sedalia
Sibbald
Smoky Lake
Sherwood Park
Spruce Grove
Stettler
Stony Plain
Strathmore
Taber
Therien
Three Hills
Tofield
Trochu
Turin
Two Hills
Vegreville
Vulcan
Worsley
Accession Number
UF 2002.0065.0056
UF 2002.0065.0057
UF 2002.0065.0058
UF 2002.0096.60
UF 2002.0065.0059
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1982
Source
Archival Descriptions

6 records – page 1 of 1.

Narrow By