Search Options

Source

Only results with

11 records – page 1 of 1.

Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds – 1918-2003.

Collection/Fonds
Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds
Hierarchy Level
Fonds
Collection/Fonds Number
31
Material Format
textual records
electronic record
Physical Description
7 cm of textual records. -- 2 computer disks
Scope and Content
The fonds includes minute books of Kerndale U.F.A. Local No. 775, 1918-1941, including financial and membership records. Includes a transcription of the 1918-1927 minute book produced in 2003. Includes the By-laws of the North Peace Purchasing Committee (ca. 1935).
Administrative History
The Kerndale U.F.A. Local No. 775, located in the district of Kerndale near the village of Berwyn in the Peace River region of Alberta, was founded in 1918. It became inactive in 1941.
Custodial History
The fonds had been in the possession of Jim and Eileen Allan.
Creator
Kerndale U.F.A. Local No. 775
Subjects
Locals
Minute books
Names
Kerndale U.F.A. Local No. 775
Places
Berwyn
Kerndale
Accession Number
UF 2003.0077
UF 2002.0042.03
Date
1918-2003
Source
Archival Descriptions

Report to delegate advisory committees – 1975.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
85
Material Format
textual records
Physical Description
1 v.; 28 x 22 cm.
Scope and Content
Includes summary of the Board of Directors meeting
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1975
Publisher Series
March 1, 1975
Subjects
Delegates
Directors
Names
Anderson, Clare
Bacque, Roland L.
Barnes, J. Gerry
Delegate Advisory Committee
Driscoll, William G.
Durie, James
Fedun, David
Giem, Mervin
Goruk, William G.
Hansen, Chris R.
Hart, Raymond H.
Henderson, Lawrence E.
Hogg, Archie
Hoppins, Kenneth J.
Hrab, William
Johnson, Alphy
Jones, A. Gordon
Kruger, Herbert
Longson, Melvin
Manderson, Daniel C.
McCartney, Bill
McDonald, Ewen
Nikolaychuk, Mike
Ohrn, Donald
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Onyschuk, John
Pasnak, Walter
Risdon, Walter U.
Sayle, George
Schmaltz, Norman F.
Sejdl, Joe
Senger, Gerry
Shybunka, Steve
Simard, Jean B.
Sinclair, S. Allan
Snider, Robert S.
Solberg, Kermit
Steen, Robert
Steinbring, Albert
Swainson, Jack
Valleau, Glenn
Vold, Roy Jr.
Voroney, Peter
Ward, Ralph B.
White, Norman S.
Wilken, Otto
Zwierschke, Allan
Places
Andrew
Barrhead
Beaverlodge
Beiseker
Bellis
Claresholm
Edmonton
Enchant
Girouxville
High Prairie
High River
Hines Creek
Huxley
Medicine Hat
Milk River
New Norway
Ponoka
Red Deer
Schuler
Stettler
Strathmore
Stoney Plain
Sunnynook
Therien
Thorsby
Two Hills
Vegreville
Vulcan
Wainwright
Woking
Accession Number
44-14
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1975
Source
Archival Descriptions

The united farmer – 1970.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
96
Material Format
textual records
Physical Description
8 v.; 25 x 19 cm
Scope and Content
Includes an article on the Camrose Farm Supply Centre ; a pilot project combining petroleum and farm supplies in Consor ; the annual meeting ; a summary of the financial statements ; new W.W. Corral System from the UFA for the Calgary Exhibition and Stampede ; an article on the Goldeye Graduate Seminar. March issue includes an article predicting what life in the future will look like, i.e. in 2000 ; and a name index to v. 7.
Administrative History
This was a publication for staff, agents, directors, delegates and advisory committee members.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
Calgary ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1970
Publisher Series
v. 8, no. 1 (January 1970)
v. 8, no. 2 (March 1970)
v. 8, no. 3 (April 1970)
v. 8, no. 4 (May 1970)
v. 8, no. 5 (June 1970)
v. 8, no. 6 (July 1970)
v. 8, no. 7 (August 1970)
v. 8, no. 8 (October 1970)
v. 8, no. 9 (November 1970)
v. 8, no. 10 (December 1970)
Other Title Information
Continues The U.F.A. co-operator
Subjects
Annual meetings
Automobiles
Awards -- Long service
Buildings
Camps
Computers
Congresses and conventions
Cooperative societies
Delegates
Directors
Education
Entertainment nights
Equipment and supplies
Farm mechnaization
Farm stores
Financial statements
Golf tournaments
Livestock --Equipment and supplies
Marketing
Nutrition
Parades
Picnics
Promotions
Reports
Retirement
Rodeos
Seminars
Trade shows
Youth sports
Names
Adolphson, Norman
Alberta Agricultural and Vocational Colleges
Anderson, Jack
Arthur, Elza
Baldwin, Ivor
Bishel, Ralph
Bittorf, Jean
Blades, Gordon
Bonertz, Joe
Boychuk, John
Breitkreutz, Norman
Brown, Barry
Brown, George
Brulotte, Edouard L.
Burdeyney, Alvin
Calgary Stampede
Canaday, George
Canadian Western Farm and Ranch Show
Canning, Dennis
Carder, A. G.
Chisholm, K. Gordon
Clark, Alex
Coderre, Roland J.
Dales, Vic
Davies, Bill
Deering, Larry
Delaney, Bert
Duimel, Bill
Edgar, Ken
Erickson, Leonard
Evans, Ray
Farmers' Union of Alberta
Farmstead Development Department
Fellows, Mel
Fernley, Ron
Gelinas, Paul
Giem, Mervin
Gimbel, Gordon
Gogowich, Joseph S.
Goldeye Lake Camp
Gray, Brian
Hammer, Alfred G.
Haney, Howard B.
Heck, Ed
Henderson, Lawrence E.
Hennel, Don
Herrick, Cliff
Hochstein, Marcel J.
Hvamb, Ken
Innes, Gordon
Jensen, Gary
Jesperson, Norman
Jobs, Clarence
Keown, Doug
Latam, Dave
Litani, Robert B.
Lysons, Art
MacKintosh, Ian R.
Magdiak, Stanley
Martin, Bill
Mason, Fred
Matthews, Bob
McCartney, Bill
McDonald, Jack
McKay, Gerry
McNab, Bill
Melnychuk, Harry
Meroniuk, Randy
Nicol, Bill
Nowak, Bill
Olsen, Helmer
Onyschuk, John
Paradis, Gib
Parsons, Fred
Pederson, Elizabeth (Betty)
Peterson, Ray
Pewar, Don
Pilkey, Cliff
Plain, Herbert M. J.
Ponoka Co-operative Oils
Ross, Stan
Rumsey Co-op Oils
Sayle, George
Schramm, George
Semeniuk, Terry
Smith, Al
Solberg, Kermit
Stasyk, Mike
Steen, Robert
Steinbring, Albert
Switzer, Alice
Taylor, W. Brian
Taylor, Ross
Terlesky, John
Trefiak, William
Unifarm
Valleau, Glenn
Vallee, Audrey
Volk, Tim
Walker, M. Howard
Ward, Ralph B.
Watson, Hervy R.
Williamson, Alex
Williamson, Audrey
Women of Unifarm
Y.W.C.A.
Yohemas, Peter
Places
Alix
Barrhead
Bawlf
Buck Lake
Calgary
Camrose
Consort
Eckville
Edmonton
Falher
Fort Macleod
Glendon
Grande Prairie
Hanna
High Prairie
Hines Creek
Holden
Kipp
La Glace
Leduc
Mayerthorpe
Myrnam
Olds
Oyen
Patricia
Pibroch
Picture Butte
Pincher Creek
Ponoka
Radway
Rimbey
Rochfort Bridge
Rumsey
Salisbury
Sexsmith
Spedden
Spirit River
Stettler
Stony Plain
Taber
Tolland
Trochu
Valleyview
Vermilion
Vulcan
Wainwright
Westlock
Winfield
Accession Number
UF 2002.0053.72
UF 2002.0053.73
UF 2002.0053.74
UF 2002.0053.75
UF2014.004.003
UF2014.004.004
UF 2002.0053.76
UF 2002.0053.77
UF 2002.0053.78
UF 2004.0029.12
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1970
Source
Archival Descriptions

The united farmer – 1973.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
99
Material Format
textual records
Scope and Content
Includes pictures and articles from the Annual Meeting ; animal health centre at the Red Deer Farm Supply Centre ; expansion at the Edmonton, Grand Prairie, Red Deer, Stettler and Westlock Farm Supply Centres ; and Blunden Manor at Goldeye Lake Centre
Administrative History
This was a publication for staff, agents, directors, delegates and advisory committee members.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
Calgary ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1973
Publisher Series
v. 11, no. 1 (January - February 1973)
v. 11, no. 2 (March - April 1973)
v. 11, no. 4 (July - August 1973)
v. 11, no. 5 (September - October 1973)
v. 11, no. 6 (November - December 1973)
Parallel Title
Continues The U.F.A. co-operator
Subjects
Animal Health
Annual meetings
Awards
Awards -- Long service
Buildings
Camps
Catalogs
Delegates
Directors
Education
Farm stores
Farms
Livestock
Obituaries
Petroleum agencies
Products
Promotions
Retail trade
Sales
Seminars
Names
Agar, Gordon
Animal Health Department
Bacque, Roland L.
Beaudoin, Gerald
Bensen, Wally
Blades, Gordon
Boychuk, John
Breunig, Leonard
Brown, Barry
Butcher, Bob
Cochrane, Norm
Conquergood, Keith
Corah, Charles
Delaney, Bert
Driscoll, William G.
Duby, Phil
Dueck, John
Dumont, Edward L.
Dzieglo, Adolf
Eamor, George
Evans, Ed
Fehr, Jake
Ferguson, Ray
Finster, Henry
Firmston, Larry
Fraser, Jim G.
Galliford, Bert
Garnett, Bill
Gayton, Gerald
Gerke, Carl
Goldeye Lake Camp
Goruk, William G.
Haddock, J. Thomas
Hofman, Lorraine Hammer
Hansen, Chris R.
Heck, Ed
Hennel, Don
Huddleston, May.
Hudson, Robert
Hyland, Gordon
Jacobson, Gilbert O. "Tippy"
Jendricks, Ken
Jesse, Eugene
Jickling, Don
Jobs, Clarence
Jones, A. Gordon
Kirby, Jim
Klak, Andrew
Krill, Ed
LeBlanc, William B.
Leicht, Dennis
Leishman, Levar
Letwin, Eugene
Lillebuen, A. John
Magyar, Bert
Malinowski, Peter
Mandryk, John
Marr, Inga
Mason, Fred
Mayfield, Les
McCullough, Betty
Melnychuk, Harry
Metz, Gerry
Mierlo, Carl
Myers, Dale
Nishimura, Kaichi
Ohlmann, William
Olson, Arne P.
Onyschuk, John
Pasnak, Walter
Paso, Alice
Pederson, Elizabeth (Betty)
Perkin, Lorne
Plain, Herbert M. J.
Platt, Arnold W.
Polis, Walter
Ponting, R. C.
Poole, Jack
Quaschnick, Rod
Richards, Norm
Rimmer, Ron
Robinson, Charles
Rose, Donna
Samson, Lawrence J. (Sammy)
Sayle, George
Schneider, Harold
Semeniuk, Ernie
Senger, Gerry
Shindler, Jim
Silver, Andrew
Smith, Al
Snyder, Frank
Sorken, Orval
Starchuk, Metro
Steinbring, Albert
Sveinson, W. Allan
Thiessen, John
Vold, Roy Jr.
Voroney, Peter
Watson, Hervy R.
Weiss, Frank
Wenzel, Gordon
White, Ken
White, Norman S.
Williams, Jack
Willoughby, Vic
Women of Unifarm
Yacey, Nestor
Places
Athabasca
Barrhead
Bawlf
Bellis
Calgary
Coaldale
Dapp
Delia
Edmonton
Empress
Fawcett
Girouxville
Grande Prairie
Hay Lakes
High Prairie
High River
Hillspring
Huxley
Innisfail
Kneehill Valley
Lamont
Leduc
Lethbridge
Medicine Hat
Milk River
Myrnam
Nemiscam
Onoway
Peers
Pibroch
Ponoka
Rainier
Radway
Red Deer
Rolling Hills
Sangudo
Stettler
Sylvan Lake
Therien
Thorsby
Tilley
Turin
Valleyview
Vulcan
Westlock
Wetaskiwin
Accession Number
UF 2002.0053.97
UF 2003.0094.08
UF 2002.0053.104
UF2014.004.007
UF 2002.0053.106
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1973
Source
Archival Descriptions

The united farmer – 1974.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
100
Material Format
textual records
Physical Description
5 v.; 28 x 22 cm
Scope and Content
Includes opening of Farm Supply Centres in Claresholm and Two Hills ; and the opening of the Petroleum agency in Paradise Valley
Administrative History
This was a publication for staff, agents, directors, delegates and advisory committee members.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
Calgary ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1974
Publisher Series
v. 12, no. 1 (January -February 1974)
v. 12, no. 2 (March - April 1974)
v. 12, no. 3 (May - June 1974)
v. 12, no. 4 (July - August 1974)
v. 12, no. 5 (September - October 1974)
v. 12, no. 6 (November - December 1974)
Other Title Information
Continues The U.F.A. co-operator
Subjects
Advertisements
Awards -- Long service
Barbeques
Catalogs
Customer service
Delegates
Directors
Entertainment nights
Farm stores
History
Livestock
Obituaries
Patronage dividends
Petroleum agencies
Promotions
Retirement
Safety
Scholarships
Trade shows
Vacations
Names
Altheim, Ken
Anderson, Clare
Anderson, Jack
Anderson, Rod
Bakken, Donald J.
Barber, Debbie
Bateman, Jack
Belanger, Romeo
Benkie, Don
Bittorf, Jean
Black, Raymond
Blades, Gordon
Boschman, Lorne
Bradcoe, Nancy
Brown, Barry
Brunt, Sherry McEathron
Bulva, Walt
Bunch, Jim
Burdeyney, Al
Campo, Zeffie
Canadian Western Farm and Ranch Show
Chrapko, Brenda
Clark, Bill
Conquergood, Keith
Craig, Verla
Dalton, William H.
Delaney, Bert
Doucet, A. Ted
Dueck, John
Dumont, Edward L.
Edwards, Paddy
Esak, Kost
Erickson, Judy
Evans, Ed
Evenson, Georgia
Evenson, Linda
Fehr, Jake
Fentie, Dunc
Fernley, Ron
Forbes, Lynn
Frey, Vernon L.
Gay, Oliver
Green, Donald
Hall, David
Hofman, Lorraine Hammer
Hammermeister, Herman
Hannah, Bob
Hanson, Dalphine
Harbidge, Bev
Hibbard, Howard
Hochstein, Marcel J.
Holman, Jim
Holmes, Shirley
Hogg, Archie
Hutchinson, Bill
Hutchinson, Ed
Johnson, Alphy
Johnson, Jim
Johnsen, Ole
Jones, A. Gordon
Keast, Rodney T.
Kemmere, Joe
Kennedy, Bob
Krieger, Eugene
Labrecque, Paul
Latam, Dave
Le Clerc, Anita
Le Clerc, Leon
Leicht, Herb
Lersberghe, Oscar
Leyh, Lyle F.
Lysons, Walter
Main, Elwood
Malchow, Ted
Malden, Terry Ann
Marketing Accounting Department
McDonald, Lorne
McKay, Gerry
McLachlan, Patty
McNeill, Douglas W.
Medin, Ron
Melnychuk, Harry
Merchant, Cliff
Miller, Joe
Nelson, E. Wesley
Nordean, Bonnie
North West Mounted Police
Olson, Arne P.
Ouellette, Bernie
Percy, L. Carl
Phillips, Phil
Poland, Cheryl
Rasmussen, Sharon
Richards, John
Riddle, Jack
Rimmer, Ron
Robins, Leo
Sakaluk, Bill
Schatzke, Bev
Segar, Stanley "Turk"
Semenuk, Sarden
Shindler, Jim
Short, Dave
Smith, Ward D.
Snider, Robert S.
Stanley, Berta
Van Dyk, Albert
Van Heeren, Gerrit
Vold, Roy Jr.
Wald, Paul
Ward, Don
Warren, Roy
Wenzel, Gordon
Whitney, Dan
Widynowski, Mike
Winfield, Allan E.
Wilson, Russ B.
Yanco, John
Zaichkowsky, Gordon
Zimmer, Natalie
Places
Acme
Alliance
Barrhead
Bowden
Calmar
Carstairs
Claresholm
Delburne
Drumheller
Edgerton
Edmonton
Elnora
Esther
Fairview
Falher
Fort Macleod
Girouxville
Hay Lakes
High River
Josephburg
Lacombe
Nampa
New Norway
Olds
Paradise Valley
Pincher Creek
Ponoka
Red Deer
Sangudo
Schuler
Stony Plain
Two Hills
Vegreville
Wanham
Westlock
Willingdon
Wildwood
Accession Number
UF 2002.0053.107
UF2014.004.008
UF 2002.0053.108
UF 2002.0053.109
UF 2002.0053.110
UF 2002.0053.111
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1974
Source
Archival Descriptions

The united farmer – 1975.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
101
Material Format
textual records
Physical Description
6 v.; 28 x 22 cm
Scope and Content
Includes the retirement of George Sayle ; appointment of Howard Haney as President of the UFA ; pictures from the Annual Meeting ; brief biography of the Presidents of the UFA ; and the expansion at the Grimshaw Farm Supply Centre
Administrative History
This was a publication for staff, agents, directors, delegates and advisory committee members.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
Calgary ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1975
Publisher Series
v. 13, no. 1 (January - February 1975)
v. 13, no. 2 (March - April 1975)
v. 13, no. 3 (May - June 1975)
v. 13, no. 4 (July - August 1975)
v. 13, no. 5 (September - October 1975)
v. 13, no. 6 (November - December 1975)
Other Title Information
Continues The U.F.A. Co-operator
Subjects
Advertisements
Animal Health
Annual meetings
Awards
Awards -- Long service
Barbeques
Catalogs
Cooperative societies
Delegates
Directors
Education
Farm mechnaization
Farm stores
Grain
Golf tournaments
History
Livestock --Equipment and supplies
Management
Marketing
Obituaries
Presidents
Promotions
Retirement
Safety
Trade shows
Training
Names
Alberta Agriculture Hall of Fame
Anderson, Clare
Anderson, Eric
Auger, Marcel
Banack, Stan
Banfield, Bill
Barker, Mabel
Barnes, J. Gerry
Barton, Glen
Beyers, Gerhard
Bonertz, Joe
Bower, James
Brazeau, Gordon
Brown, Barry
Butcher, Bob
Cage, Eldon
Calder, Jim
Canadian Western Farm and Ranch Show
Cardwell, Richard
Chambers, Ken G.
Church, George E.
Coderre, Roland J.
Dibben, Hewitt A.
Doucet, A. Ted
Dzieglo, Adolf
Elkow, Steve N.
Erickson, Stanley W.
Evans, Ray
Evans, Wayne
Fehr, Jake
Fellows, Mel
Ferguson, Wayne
Frey, Jake
Gall, Leon
Gardiner, Robert
Garland, Marion
Gerke, Carl
Gimbel, Gordon
Greenlee, Tim
Groves, Marvin
Haney, Howard B.
Heath, Sheila
Hennel, Don
Herrick, Cliff
Hibbard, Les
Holman, Jim
Hoppins, Kenneth J.
Hrab, William
Hudson, Robert P.
Jacobs, Frank
Jensen, Leda
Johnsen, Ole
Johnson, Fred
Johnson, Wayne
Jorgenson, Rusty
Kary, Herb
Keown, Doug
Kirby, Jim
Konynenbelt, Joe
Kopp, Irvin A.
Krill, Ed
Kruger, Doug
Latam, Dave
Lee, J. Harold
Leicht, Dennis
Letwin, Eugene
Lewis, Charles J.
Little, Bill
Liwczak, Mike
Longson, Melvin
Lovas, Emil
Lysons, Art
MacNeill, Dave
Marr, Inga
Marshall, Jack
Martin, Bill
Mason, Fred
McCauley, Cliff
McDonald, Ewen
McDonald, Jack
McKay, Gerry
McNab, Bill
Monchakowski, Nick
Nelson, Andrew
Nelson, E. Wesley
Nowak, Paul
Olsen, Helmer
Onyschuk, John
Paradis, Gib
Paulson, Palma
Pederson, Elizabeth (Betty)
Pederson, Merle
Peterson, Ray
Pincher Creek Co-operative Association Ltd.
Rimmer, Ron
Robins, Leo
Ross, Stan
Rude, Stuart R.
Samaroden, Peter R.
Samson, Lawrence J. (Sammy)
Sayle, George
Schneider, Harold
Semeniuk, Andrew
Semeniuk, Terry
Senger, Gerry
Shybunka, Steve
Simard, Jean B.
Sinclair, S. Allan
Shindler, Jim
Smith, Al
Smith, Garry "Buck"
Smith, Ward D.
Stacey, Earl
Stasyk, Mike
Sukeroff, Jack
Sweet, Garry
Switzer, Alice
Syverson, Selmer
Temple, Brian
Thomas, Victor
Trefiak, William
Tregillus, William John
Turcotte, Guy
Vallee, Audrey
Van Heeren, Gerrit
Walker, M. Howard
Ward, Ralph B.
Watson, Chris
Waughtal, Howard
Wenzel, Gordon
White, Norman S.
Williams, Jack
Williamson, Alex
Wilson, Russ B.
Winfield, Allan E.
Women of Unifarm
Wood, Henry Wise
Yacey, Nestor
Zaichkowsky, Gordon
Places
Acadia Valley
Alix
Athabasca
Barrhead
Beauvallon
Beaverlodge
Brownvale
Byemoor
Calgary
Castor
Cereal
Coronation
Culp
Dalum
Delia
Drayton Valley
Drumheller
Eaglesham
Edmonton
Elk Point
Empress
Falher
Girouxville
Gladstone
Glendon
Grande Prairie
Grimshaw
Hanna
Hay Lakes
High River
Hines Creek
Holden
Jean Cote
Killam
Lamont
Lethbridge
Mayerthorpe
Medicine Hat
Mossleigh
Myrnam
Nampa
Neerlandia
Nemiscam
Nobleford
Okotoks
Olds
Oyen
Picture Butte
Pincher Creek
Ponoka
Provost
Red Deer
Rimbey
Round Hill
Sexsmith
Smoky Lake
Spirit River
Stavely
Stettler
Tangent
Tolland
Trochu
Two Hills
Vermilion
Vulcan
Warspite
Wildwood
Willingdon
Woking
Accession Number
UF 2002.0053.112
UF 2002.0053.113
UF 2002.0053.114
UF 2002.0053.115
UF 2002.0053.116
UF 2002.0053.117
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1975
Source
Archival Descriptions

The united farmer – 1976.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
102
Material Format
textual records
Scope and Content
Includes articles on the Annual Meeting ; the new location for the head office of the UFA ; opening of new Farm Supple Centres in Consort and Glendon ; and the expansion at the Camrose Farm Supply Centre
Administrative History
This was a publication for staff, agents, directors, delegates and advisory committee members.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
Calgary ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1976
Publisher Series
v. 14, no. 1 (January - February 1976)
v. 14, no. 2 (March - April 1976)
v. 14, no. 3 (May - June 1976)
v. 14, no. 4 (July - August 1976)
v. 14, no. 5 (September - October 1976)
v. 14, no. 6 (November - December 1976)
Other Title Information
Continues The U.F.A. Co-operator
Subjects
Agriculture
Annual meetings
Awards
Awards -- Long service
Barbeques
Committees
Corporations --Headquarters
Delegates
Directors
Entertainment
Exports -- Agricultural industries
Farm stores
Hockey
Livestock --Equipment and supplies
Petroleum agencies
Promotions
Retirement
Safety
Scholarships
Sports
Trade shows
Names
Alberta Agriculture Hall of Fame
Alberta Farm Writers Association
Altheim, Ken
Anderson, Eric
Auger, Marcel
Bakken, Donald J.
Baldwin, Ivor
Banack, Jim
Banack, Stan
Baskin, Fletcher
Beckman, Bob
Benkie, Don
Bensen, Wally
Benson, Bill
Birdsall, John Everett
Black, Raymond
Boschman, Lorne
Bowron, Linda
Brace, Leonard
Brooks, Glynn
Butcher, Bob
Calkins, Albert
Canadian Western Farm and Ranch Show
Carstairs, Walter B.
Chisholm, K. Gordon
Cochrane, Bill
Cochrane, Jack
Dahl, Hank A.
Denhoff, Jerry
Doucet, A. Ted
Dzieglo, Adolf
Edgar, Ken
Ellis, Elaine
Farmstead Development Department
Fentie, Dave
Fentie, Dunc
Fleck, Jack
Frey, Vernon L.
Fulks, Neil
Galliford, Bert
Galloway, Elwood H.
Garnett, Bill
Gaschnitz, James
Godfrey, Roy
Gorzitza, Ronald J.
Greenlee, Tim
Gwinner, Harry
Hennel, Don
Herrick, Cliff
Hill, Richard
Hibbard, Les
High River Co-op Oils
Hoppins, Wilfred J.
Horricks, Ray
Huvenaars, Peter
Jeanotte, Daryl
Jerram, Walter
Johnson, Fred
Jones, Neal
Jorgenson, Rusty
Keast, Rodney T.
Kirby, Jim
Konynenbelt, Joe
Krill, Ed
Leicht, Dennis
Liknes, Gilbert D.
Lindquist, Douglas B.
Little, Bill
Lysons, Walter
Main, Elwood
Mandryk, John
Margach, Bill
Marshall, Bill
Marshall, Jack
Mason, Fred
Mason, H. Gordon
Matthews, Bob
McCartney, Bill
McCullough, Betty
McDonald, Ewen
McKinnon, Charles H.
McLaughlin, J. Harold
McWade, Bob
Miller, Dennis
Moore, Marvin E.
Nickel, Carol
Norman, Dennis
Olson, Roy R.
Page, Thomas M.
Paradis, Gib
Pearce, Randy
Pederson, Elizabeth (Betty)
Peterson, Ray
Priestley, Norman F.
Pullishy, John
Ramstad, Leon
Ricard, Gustave
Robins, Ed
Robison, Patrick J.
Romaniwsky, Peter
Rowland, Bob
Rude, Stuart R.
Rycroft, Richard
Semeniuk, Terry
Semenuk, Sarden
Shail, Jarvis
Sharpe, Deane H.
Sieker, Bob
Sissions, Harold
Smith, Al
Smith, Raph J.
Spencer, Ross
Stasyk, Mike
Stoll, Jim
Sukeroff, Jack
Swainson, Jack
Sweet, Garry
Switzer, Alice
Syverson, Selmer
Therien, Richard
Tubbs, Tim R.
Wagstaff, Lorne E.
Warren, Roy
Watson, C. Ivan
Wees, Russell I.
Wenzel, Gordon
Wilson, Russ B.
Winfield, Allan E.
Yanco, John
Zilke, Jerry
Zilke, Karen
Zimmer, Natalie
Places
Acadia Valley
Airdrie
Alix
Athabasca
Barrhead
Bashaw
Bay Tree
Bindloss
Blackie
Bon Accord
Buck Lake
Camrose
Castor
Consort
Czar
Delburne
Delia
Dewberry
Drayton Valley
Drumheller
Eckville
Edmonton
Elk Point
Fairview
Falher
Fawcett
Fort Macleod
Fort Saskatchewan
Glendon
Grande Prairie
Granum
Hay Lakes
High River
Hythe
Innisfail
Iron Springs
Josephburg
La Glace
Lacombe
Lamont
Lougheed
Mannville
Medicine Hat
Morinville
Munson
Nampa
New Norway
Nobleford
Okotoks
Olds
Onoway
Paradise Valley
Pickardville
Provost
Radway
Round Hill
Rumsey
Sexsmith
Spedden
Stavely
Stettler
Stony Plain
Strathmore
Thorsby
Trochu
Vermilion
Vulcan
Wainwright
Warburg
Waskatenau
Wembley
Westlock
Wetaskiwin
Wildwood
Worsley
Youngstown
Accession Number
UF 2002.0065.0024
UF 2002.0065.0025
UF 2002.0065.0026
UF 2002.0053.121
UF 2002.0065.0028
UF 2002.0065.0029
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1976
Source
Archival Descriptions

The united farmer – 1977.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
103
Material Format
textual records
Physical Description
6 v.; 28 x 22 cm
Scope and Content
Includes obituary for Ralph Ward ; the annual meeting ; brief biography on Economy Carriers Ltd ; and the openings for Farm Supply Centres in Glendon, Consort and Fairview .
Administrative History
This was a publication for staff, agents, directors, delegates and advisory committee members.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
Calgary ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1977
Publisher Series
v. 15, no. 1 (January - February 1977)
v. 15, no. 2 (March - April 1977)
v. 15, no. 3 (May - June 1977)
v. 15, no. 4 (July - August 1977)
v. 15, no. 5 (September - October 1977)
v. 15, no. 6 (November - December 1977)
Other Title Information
Continues The U.F.A. Co-operator
Subjects
Agriculture
Annual meetings
Awards
Awards -- Long service
Buildings
Committees
Corporations --Headquarters
Delegates
Directors
Exhibitions
Farm stores
Fences
History
Livestock --Equipment and supplies
Obituaries
Petroleum agencies
Promotions
Retirement
Seminars
Trade shows
Transportation
Trucks
Names
Agar, Gordon
Alberta Agriculture Hall of Fame
Anderson, Jack
Auger, Marcel
Baertsch, Ann Taylor
Bakka, Donna
Bakken, Donald J.
Balderson, Donald L.
Banfield, Bill
Barker, Mabel
Bietz, Alvin
Bietz, Don
Bietz, Harry
Bietz, Harvey
Black, Raymond
Bondy, Joe
Bonertz, Art
Boychuk, John
Bulva, Walt
Burdeyney, Alvin
Burgess, Bob
Burton, Gordon L.
Burton, Lynn H.
Butcher, Bob
Calgary Stampede
Canadian Western Farm and Ranch Show
Bell, Paula Carey
Cochrane, Jack
Conquergood, Keith
Dahl, Hank A.
Davidson, Chester
Deak, Ron
Dlugan, Edna
Doerksen, Peter
Dzieglo, Adolf
Economy Carriers Ltd.
Edgar, Ken
Edgar, Wilfred
Elliot, Jack
Esak, Kost
Fahrion, Ernest A.
Falls, M. Lewis
Farm Supply Division
Farmstead Development Department
Fawcett, George
Fellows, Mel
Fraser, Jim G.
Fredericks, Emil
Fredericks, Tom
Frey, Vernon L.
Friesen, William
Galliford, Bert
Gechter, Frank G.
Gerke, Carl
Godfrey, Roy
Gorzitza, Ronald J.
Graham, Eugene
Grant, Albert
Gray, Norma Jean
Groves, Marvin
Gwinner, Harry
Hall, David
Hauch, Max
Heck, Ed
Hennel, Don
Herrick, Cliff
Hibbard, Les
Hite, Harry J.
Hittinger, Lorne
Holowaychuk, Robert W.
Hoppins, Kenneth J.
Horricks, Ray
Hunter, George
James, Wes
Jeannotte, Daryl
Jendricks, Ken
Jensen, Leda
Jickling, Don
Jobs, Clarence
Johnson, Alphy
Johnson, Fred
Johnson, Jim
Jones, Dean L.
Jorgenson, Rusty
Keast, Rodney T.
Kellington, Trevor J.
Kirby, Jim
Konynenbelt, Joe
LeBlanc, William B.
Legge, Karen
Lewis, Charles J.
Leyh, Lyle F.
Lillebuen, Johnson
Lindquist, Douglas B.
Little, Bill
Lysons, Art
Lysons, Walter
MacMillan, Allister
Mason, H. Gordon
McAleese, Jack
McKay, Gerry
McMillan, Frederick D.
McNab, Bill
McNeill, Douglas W.
Mehlsen, Ben
Melnychuk, Harry
Metz, Gerry
Miller, Raymond J.
Nishimura, Kaichi
Norman, Dennis
Nowak, Bill
Olson, Arne P.
Olsen, Helmer
Paradis, Gib
Paulson, Palma
Pederson, Elizabeth (Betty)
Peters, Greg
Peterson, Ray
Petroleum Division
Piersdorff, Barry D.
Proudfoot, Lawrence
Ramstad, Leon
Read, Dave
Ricard, Gustave
Rimmer, Ron
Rousseau, Jacques
Rowan, Betty
Rude, Stuart R.
Scheurkogel, Marjorie
Sejdl, Joe
Selte, Arnold
Semeniuk, Terry
Senger, Gerry
Shybunka, Steve
Sieker, Bob
Smith, Al
Smith, Ron
Smithson, R. Lee
Spencer, Ross
Steinkampf, Otto
Steinke, Doug
Strass, Hans
Swainson, Jack
Swanston, Don
Switzer, Alice
Taylor, Ivy
Tubbs, Tim R.
Turner, Jim F.
Vachon, Richard
Vallee, Audrey
Vos, John
Walker, M. Howard
Ward, Milt
Ward, Ralph B.
Watson, Barton
Watson, Hervy R.
Whillans, Gordon
White, Norman S.
Widynowski, Mike
Williamson, Alex
Women of Unifarm
Wood, Harry
Yanco, John
Younggren, Bob F.
Places
Acadia Valley
Alix
Arrowwood
Athabasca
Barrhead
Bashaw
Bawlf
Bay Tree
Bindloss
Bow Island
Byemoor
Calgary
Camrose
Castor
Claresholm
Consort
Delia
Drayton Valley
Edgerton
Edmonton
Elk Point
Eureka River
Fairview
Fawcett
Forestburg
Fort Macleod
Freedom
Gladstone
Glendon
Hanna
High River
Hines Creek
Holden
Josephburg
Killam
La Glace
Lacombe
Lougheed
Mannville
Mayerthorpe
Medicine Hat
Milk River
Millet
Morinville
Nampa
Nanton
Nemiscam
Nobleford
Okotoks
Onoway
Paradise Valley
Patricia
Peers
Picture Butte
Pincher Creek
Ponoka
Provost
Red Deer
Rimbey
Rockyford
Rumsey
Schuler
Seven Persons
Sexsmith
Spirit River
Stettler
Stony Plain
Strathmore
Three Hills
Tofield
Tolland
Vulcan
Wanham
Wembley
Westlock
Wetaskiwin
Willingdon
Woking
Accession Number
UF 2002.0065.0030
UF 2002.0065.0032
UF 2002.0065.0034
UF 2002.0065.0036
UF 2002.0065.0037
UF 2002.0065.0039
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1977
Notes
Preceded by The U.F.A. co-operator
Source
Archival Descriptions

The united farmer – 1979.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
105
Material Format
textual records
Physical Description
6 v.; 28 x 22 cm
Scope and Content
Includes articles on the 1979 Annual Meeting ; and the expansion of the Lethbridge Farm Supply Centre
Administrative History
This was a publication for staff, agents, directors, delegates and advisory committee members.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
Calgary ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1979
Publisher Series
v. 17, no. 1 (January - February 1979)
v. 17, no. 2 (March - April 1979)
v. 17, no. 3 (May - June 1979)
v. 17, no. 4 (July - August 1979)
v. 17, no. 5 (September - October 1979)
v. 17, no. 6 (November - December 1979)
Other Title Information
Continues The U.F.A. co-operator
Subjects
Annual meetings
Awards
Awards -- Long service
Barbeques
Buildings
Committees
Delegates
Directors
Farm mechnaization
Farm stores
Fences
Herbicides
History
Human resources
Livestock --Equipment and supplies
Management
Parades
Petroleum agencies
Promotions
Quizzes
Retirement
Seminars
Trade shows
Training
Names
Alberta Agriculture Hall of Fame
Anderson, Jack
Banfield, Bill
Bateman, Jack
Beierle, Darwin
Bell, N. Frederick
Benkie, Don
Bettenson, Garry E.
Bexson, Owen
Bittorf, Jean
Boschman, Lorne
Bovencamp, Bruce W.
Braithwaite, Hazel E.
Brown, Barry
Brown, Gordon
Burdeyney, Alvin
Calder, Jim
Campo, Zeffie
Canadian Western Farm and Ranch Show
Caskey, Graham
Caskey, Marlene
Chisholm, K. Gordon
Cibart, Ben F. Jr.
Clayton, John R.
Cope, John
Copithorne, John
Credit and Member Records Department
Deak, Ron
Doll, Walter
Early, Robert L.
Egli, Walter
Evans, Ed
Fellows, Mel
Fentie, Dunc
Ferguson, Ray
Ferguson, Wayne
Fernley, Ron
Firmston, Larry
Franceschin, Antonella
Fraser, Jim G.
Garnett, Bill
Gimbel, Gordon
Greenlee, Tim
Harrold, Gordon L.
Helmer, Lawrence
Hendrigan, Lou
Hennel, Don
Hilman, Lorn
Hittinger, Lorne
Holmes, Shirley
Housch, Jacob
Hutchinson, Bill
Jensen, Leda
Johnsen, Ole
Johnson, Fred
Johnson, Jim
Kindraka, Alex
Kirby, Jim
Kopp, Emily
Kreiser, Dwayne
Krieger, Eugene
Kush, Murray E.
Lambert, Bob
Latam, Dave
Lee, J. Harold
Lee, John
Leishman, Levar
Lysons, Walter
MacMillan, Allister
Madden, Jim
Magyar, Bert
Margach, Bill
Mason, H. Gordon
McCartney, Bill
Mehlsen, Ben
Miller, Joe
Miller, Thomas S.
Murdoch, George
Nowak, Bill
Olson, Arne P.
Page, Thomas M.
Paradis, Gib
Paton, David L.
Pearce, Randy
Phillips, Phil
Price, Wayne R.
Proudfoot, Lawrence
Reed, Tom
Reid, Judy
Roberts, Glen
Robertson, Murray
Ross, Stan
Rousseau, Jacques
Sabey, Dick
Samaroden, Peter R.
Schmaltz, Norman F.
Segar, Stanley "Turk"
Semeniuk, Terry
Severtson, Harvey A.
Shindler, Jim
Sieker, Bob
Simard, Jean B.
Smith, Al
Smith, Ward D.
Solberg, Kermit
Stang, Alexander
Stanley, Berta
Steen, Robert
Stephens, Miles E.
Stigings, Pat
Stuckky, Dan
Swanston, Don
Thronberg, Larry N.
Tipler, Dick
Tompkins, Bea
Trudeau, Marcel
Trynchy, Nick
Wagstaff, Lorne E.
Walroth, Jim
Wenzel, Gordon
White, David
Williams, Jack
Wilson, Russ B.
Wold, Dale W.
Women of Unifarm
Yanco, John
Zaichkowsky, Gordon
Places
Acadia Valley
Alliance
Barrhead
Beiseker
Bindloss
Bowden
Brownvale
Calgary
Camrose
Carstairs
Cereal
Cochrane
Crossfield
Delia
Edgerton
Edmonton
Elnora
Enchant
Eureka River
Fairview
Fort Macleod
Girouxville
Glendon
Grande Prairie
Grimshaw
Hanna
Hardisty
Hay Lakes
Hillspring
Hines Creek
Hussar
Innisfail
Jean Cote
Lethbridge
Lougheed
Mayerthorpe
Morinville
Milk River
Mossleigh
Olds
Paradise Valley
Peace River
Rockyford
Sangudo
Stettler
Strathmore
Sunnynook
Sylvan Lake
Trochu
Vermilion
Vulcan
Westlock
Wildwood
Youngstown
Accession Number
UF 2002.0053.136
UF 2002.0065.0045
UF 2002.0065.0046
UF 2004.0029.14
UF 2002.0065.0047
UF 2002.0053.140
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1979
Source
Archival Descriptions

Albert Steinbring – [ca. 1969] - 1986.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
3
File Number
195
Material Format
graphic material
Physical Description
5 photographs + 1 negative
Scope and Content
File consists of biography forms and photographs.
Subjects
Delegates
Names
Steinbring, Albert
Places
Barrhead
Accession Number
UF 2014.0009.0970-.0972
UF 2003.0134.28
UF 2014.0008.005
UF 2014.0009.1456
Can I use it?
File contains personal information, access may be granted at the discretion of the Archivist.
Date
[ca. 1969] - 1986
Notes
Albert Steinbring, of Barrhead, served as Delegate for Sub-District 55 from 1969 to 1980 and 1984 to1989, and as Delegate for Sub-District 85 in 1990 following a reorganization of districts that year.
Source
Archival Descriptions

Barrhead (Pembina UFA Co-op) - Johnson – 1974 - 1987.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
17
File Number
34
Material Format
graphic material
Physical Description
6 photographs
Scope and Content
File contains photographs of manager Fred Johnson of the Barrhead Petroleum Agency of the Pembina UFA Co-operative Association.
Subjects
Petroleum agencies
Names
Johnson, Fred
Pembina U.F.A. Co-operative Association
Places
Barrhead
Accession Number
UF 2015.0006.0005-.0010
Date
1974 - 1987
Source
Archival Descriptions

11 records – page 1 of 1.

Narrow By