Search Options

Source

Only results with

67 records – page 1 of 2.

Correspondence concerning director-delegate meetings – 1970-1972.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
5
File Number
4
Material Format
textual records
Scope and Content
The file consists mostly of routine correspondence concerning arangements for meetings. Includes one memo concerning new Airdrie and Spruce Grove stores, and one memo to George Sayle concerning relations between UFA Co-op and Unifarm.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Subjects
Delegates
Directors
Names
United Farmers of Alberta Co-operative
Unifarm
Places
Airdrie
Spruce Grove
Accession Number
UF 2003.0137.078
Date
1970-1972
Source
Archival Descriptions

Old U.F.A. locals : directories – 1913-1966.

Collection/Fonds
U.F.A. Central Co-operative Association fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
U.F.A. Central Co-operative Association fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
8
Series Number
2
File Number
3
Material Format
textual records
Scope and Content
The file consists of lists of U.F.A. Locals photocopied from the 1915 and 1916 annual reports of the U.F.A.; list of old U.F.A. Locals (ca. 1960-1966) arranged by sub-district, with names and addresses of their secretaries; names and addresses of delegates and directors; and a printout (1965) listing the Locals in alphabetical order.
Administrative History
Locals of the U.F.A. were grouped into sub-districts which elected delegates. The delegates elected a director from each district of the U.F.A. They also attended the annual conference of the U.F.A Central Co-operative Association. This structure remained in place after the reorganization of the U.F.A. in 1948-1949, but ceased to exist upon the winding up of U.F.A. Central Co-op in 1966.
Creator
U.F.A. Central Co-operative Association
Subjects
Directors
Delegates
Locals
Names
U.F.A. Central Co-operative Association
United Farmers of Alberta
Accession Number
18-5
Date
1913-1966
Source
Archival Descriptions

Director/Delegate meetings : presentations – 2001.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
3
File Number
13
Material Format
textual records
Scope and Content
The file consists of PowerPoint notes for presentations: Unique challenges facing UFA (from the Board's perspective / Clarence Olthuis. - Unique challenges facing UFA (CEO's perspective) / Geoff Southwood.- Patronage dividends philosophy / Gerry Metz. The content and date suggest that the presentations were made for the Director/Delegate meetings.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Subjects
Directors
Delegates
Names
United Farmers of Alberta Co-operative
Olthuis, Clarence
Southwood, Geoff
Metz, Gerry
Accession Number
30-21
Date
2001
Source
Archival Descriptions

UFA directory – [2002].

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
14
File Number
17
Material Format
textual records
Scope and Content
The file consists of a telephone directory, listing key personnel in the Calgary Support Office, Member Relations staff, Farm Supply stores, Petroleum Agencies, Crop Input sales representatives, Directors, and Delegates.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Subjects
Employees
Farm Stores
Petroleum Agencies
Directors
Delegates
Directories
Names
United Farmers of Alberta Co-operative
Petroleum Division
Farm Supply Division
Accession Number
40-2
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
[2002]
Source
Archival Descriptions

Directories of Directors and Delegates – [Photocopied ca. 1998 (originally created 1977-1998)].

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
3
File Number
2
Material Format
textual records
Scope and Content
The file consists of directories listing Directors and Delegates, their addresses, and years of service. Beginning in 1992, the file also includes ages of the Delegates.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Subjects
Directors
Delegates
Names
United Farmers of Alberta Co-operative
Accession Number
UF 2003.0132.04
Date
[Photocopied ca. 1998 (originally created 1977-1998)]
Source
Archival Descriptions

U.F.A. bulletins : series "A" – [1916 - 1920?].

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
1
Series Number
9
File Number
1
Material Format
textual records
Physical Description
1.5 cm of textual records ; 36 x 22 cm or smaller
Scope and Content
File consists of a series of bulletins containing advice to U.F.A. locals, numbered 1A to 15A. Titles of the bulletins are: "Should non-farmers be admitted to membership?"; "Incorporation of co-operative association"; "A program of work for locals"; "Why it is just as important for farm women to organize as for men"; "Farm women must organize - what are you doing to help?"; "Is your local getting the young men?"; "Incorporation of telephone company"; "Duties of directors; District associations"; "The value of the picnic"; "Community halls"; "Incorporation of Locals for the purpose of building and holding a hall"; "Organizing a chautauqua"; "Disputes in Locals"; "Suggestions for Locals interested in co-operative associations".
Creator
United Farmers of Alberta
Subjects
Locals
Cooperative societies
Community centres
Directors
Bulletins
Names
United Farm Women of Alberta
Accession Number
73-25a
UF 2002.0042.05
UF 2002.0042.06
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
[1916 - 1920?]
Notes
Duplicate copies of some bulletins.
Source
Archival Descriptions

Directories of Directors and Delegates – [Photocopied ca. 1998 (originally created 1964-1976)].

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
3
File Number
1
Material Format
textual records
Scope and Content
The file consists of a document describing the boundaries of Sub-Districts, and directories indicating the names, addresses, and years of service of the Directors and Delegates.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Subjects
Delegates
Directors
Names
United Farmers of Alberta Co-operative
Accession Number
UF 2003.0132.03
UF 2003.0132.04
Date
[Photocopied ca. 1998 (originally created 1964-1976)]
Source
Archival Descriptions

Directors and Delegates – 1963-2010.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
Series
Collection/Fonds Number
4
Series Number
3
Material Format
textual records
cartographic material
Physical Description
70 cm of textual records and other material.
Scope and Content
The series consists of directories of the Directors and Delegates (1964-1998), a document on the functions of Delgate Advisory Committees (ca. 1980), biographical information forms on Directors and Delegates (1963-1999), photographs of Delegates (1992-1999), presentations made at Director/Delegate meetings (1979-2001), minutes of Delegate Advisory Committee meetings (1980-1989); and correspondence and maps regarding Delegates' and Directors' geographical constituencies.
Administrative History
The United Farmers of Alberta Co-operative is governed by its Board of Directors. Its trading area was originally divided into 7 (later, 8 or 9) Districts, each represented by a Director elected from among its Delegates. Each District was divided into 5 (later, 7) Sub-Districts, each represented by an elected Delegate. In 2008 the number of Directors was changed to 12, elected at large, and the number of Districts was changed to 43, each represented by one Delegate. Delegates participate in the Annual Meeting and in regular Director/Delegate meetings. Since 1966 delegates identified members from within their district to act as advisors and hosted Delegate Advisory Committee Meetings, later called Advisory Council Meetings (after ca. 2000) for their constituency. The meetings provided two-way communication between members and management. Delegate and management reports were presented to the delegates. Originally the chairman and secretary were chosen by the committee members, later, the delegates took responsibility for chairing the meetings. The Information Services department, later called Public Relations, and then named Member Relations, oversaw the management of these meetings.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Subjects
Delegates
Directors
Names
United Farmers of Alberta Co-operative
Date
1963-2010
Source
Archival Descriptions

President's/Chairman's and Directors' correspondence – 1951-2010.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
Series
Collection/Fonds Number
4
Series Number
5
Material Format
textual records
Physical Description
3 cm of textual records
Scope and Content
The series consists of correspondence of the President/Chairman and Directors of United Farmers of Alberta Co-operative.
Administrative History
The Board of Directors, headed by a President, is the governing body of United Farmers of Alberta Co-operative. The title of President was changed to Chairman in 1993.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Subjects
Directors
Names
United Farmers of Alberta Co-operative
Date
1951-2010
Source
Archival Descriptions

Across the fence – 1992.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
6
Material Format
textual records
Physical Description
4 v.; 36 x 29 cm
Scope and Content
Features articles on the retirement of Howard Haney ; Orval Sorken being named UFA President
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1992
Publisher Series
v. 20 (April 1992)
v. 21 (June 1992)
v. 22 (October 1992)
v. [23] (December 1992)
Other Title Information
A publication for the employees and agents of United Farmers of Alberta
Subjects
Accounts
Awards
Directors
Farm stores
History
Lubrication and lubricants
Parades
Petroleum agencies
Recipes
Retirement
Scholarships
Seminars
Trade shows
Warehouses
Youth sports
Names
4-H
Anderson, Sharon
Andres, Dave
Armstrong, Fred
Ashmead, Kent
Barlow, Randy
Bauman, Marvin
Beaton, Cheron
Berg, Kerry
Berry, Deb
Bezushko, Stan
Bilodeau, Roger
Birks, Lynda
Blades, Gordon
Bolen, Brian
Bombay, Laurent
Bovencamp, Bruce W.
Bradley, Bryan C.
Brauer, Ernest K.
Braun, Peter
Brolly, M. Terry
Bueckert, Henry
Bueckert, Peter
Bueckert, Tena
Burgess, Norma
Calkins, Albert
Caskey, Everett
Church, George E.
Coates, Shane
Cochrane, Jack
Cowan, John
Curley, Joan
Denischuk, Fred
Dewald, Ross
Deyl, Bob
Dickson, Robin
Digout, Allan
Dmytriw, Eugene
Dupuis, Paul
Eaton, Kelly
Egli, Walter
Ethier, Lucien
Evans, Ed
Farm Machinery Department
Fielden, Audra
Firmston, Larry
Flemmer, Janet
French, Daniel
Frey, Diane
Gamble, Helene
Gauthier, Pat
Goldthorpe, Leonard
Goodrich, Albert
Gorospe, Fel
Guest, Richard
Gurband, Elsa
Hamilton, James A.
Haney, Howard B.
Hansford, Todd
Haubrich, Perry
Heck, Ed
Hemmaway, Jason
Hitchcock, Mervin
Hoehnke, Rick
Hornland, Robb
Huber, Don
Johnson, Dave
Johnson, Fred
Johnson, Greg
Jorgenson, Rusty
Jorgenson, Wendy
Kellas, Rob
Kelly, Ronald G.
Klement, Judith
Konynenbelt, Randy
Krieger, Eugene
Laflamme, Mike
Landerl, Dick
Lillebuen, Roy
Lillico, Jim
Lochansky, Trevor
Maclean, Bruce
Marshall, Steve
Matthews, Larry
McDonald, Doug
McDonald, Jack
McDonald, Larry
McWhinnie, Glen
Miller, Donald M.
Moberg, Bernie
Munro, Brenda
Neaves, Mark
Oatway, Harvey
Owen, Marilyn
Page, Noreen
Page, Thomas M.
Pankonin, Ron
Patterson, Frank
Pearce, Randy
Pearson, Bruce
Pederson, Garry N.
Pellan, Rob
Perry, Craig
Petroleum Division
Popplewell, Judy
Priestley, Norman F.
Read, Dave
Reynolds, Clive
Robertson, Al
Rolheiser, Norbert
Ryan, Pat
Sajtovich, Dwight
Saumer, Dave
Schweitzer, Bert
Selte, Arnold
Sharek, Don
Shindler, Jim
Siemens, John
Siemens, Vicki
Siermachesky, Randy
Skoberg, Birdy
Skoberg, Ken
Slunt, Steve
Smigelski, Lyle
Smythe, Murray
Sorken, Orval
Spencer, Ross
Stallman, Bill
Steffensen, Henning "Steff"
Stewart, John
Stolte, Joe
Strohschein, Wayne
Sweet, Garry
Sylvester, Tara
Szmata, Dave
Thorpe, Glenn
Tipler, Dick
Tschirren, Dean
Trembecki, Joe
Trudel, Bev
Veitch, Bev
Verigin, Sheila
Walker, Ginny
Walroth, Daphne
Walroth, Jim
Webster, Jud
Wiebe, Dick
Wood, Harry
Wowdzia, Bernie
Zaichkowsky, Randy
Places
Airdrie
Alix
Athabasca
Barrhead
Bawlf
Brooks
Bay Tree
Calgary
Camrose
Carstairs
Cereal
Claresholm
Delia
Drayton Valley
Eckville
Edgerton
Edmonton
Fairview
Falher
Fawcett
Glendon
Grande Prairie
Grimshaw
High Level
High Prairie
High River
Hines Creek
Innisfail
Killam
La Crete
Lacombe
Lethbridge
Lougheed
Manning
Medicine Hat
Milo
Morinville
Nanton
Nobleford
Oyen
Ponoka
Radway
Red Deer
Rockyford
Spirit River
Spruce Grove
Stettler
Stony Plain
Strathmore
Taber
Three Hills
Tofield
Trochu
Two Hills
Valleyview
Vegreville
Vermilion
Vulcan
Warburg
Westlock
Accession Number
UF 2005.0026.46
UF 2005.0026.47
UF 2005.0026.48
UF 2005.0026.49
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1992
Source
Archival Descriptions

Across the fence – 2000.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
14
Material Format
textual records
Physical Description
3 v.; 43 x 28 cm
Scope and Content
Quaterly newsletter published by UFA communications . Features articles on the opening of the Grande Praire Petroleum Agency ; and the Peace River Petroleum Agency Grand Opening.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 2000
Publisher Series
Volume 5, issue 1 (Spring 2000)
Volume 5, issue 2 (Summer 2000)
Volume 5, issue 3 (Autumn 2000)
Other Title Information
UFA's employee newsletter
Subjects
Annual meetings
Awards
Awards -- Long service
Buildings
Computers
Directors
Exhibits
Farm stores
Grand openings
History
Horses
Human resources
Parades
Petroleum agencies
Promotions
Retirement
Safety
Scholarships
Sponsorship
Sports
Trade shows
Names
4-H
Abercrombie, Scott
Adams, Vance
Alcock, Jennifer
Alexandre, Betty
Allen, Douglas
Anderson, Dave
Anderson, Sharon
Ansorger, Andrea
Armstrong, Bonnie
Aseltine, Ken
Avery, Tom
Babineau, Rene
Bachelet, Chad
Balderson, Donald L.
Bartolome, Brent
Battista, Mark
Becker, Doreen
Beckett, Darin
Berg, Christine
Berry, Deb
Birnie-Browne, Sue
Biro, John
Blimkie, Norman
Blurton, Lynnette
Boe, Russell
Boomhower, Keith
Boote, Walter
Borbely, Darla
Bovencamp, Bruce W.
Boyer, Lawrence
Boyer, Linda
Brackley, Colin
Braim, Ken
Brauer, Ernest K.
Broschak, John
Brown, Bret
Brown, Dan
Brown, Lloyd
Brown, Maria
Brown, Wayne
Burdick, Wes
Burdick, Serena
Burns, William
Butt, Michael
Byrt, Roger
Cage, Eldon
Cage, Lorraine
Calder, Jim
Campbell, Bradley
Card, Dianne
Carpenter, Darrell
Carriere, Christopher
Caskey, Clarence
Caskey, Graham
Caskey, Marlene
Charest, Carol
Chin, Amy
Chmielewski, Ted
Christie, Roy
Christie, Wayne
Church, Tim R.
Clark, Meaghan
Clark, Shaun
Clayton, John R.
Clayton, Linda
Clow, Judy
Coe, Barb
Coderre, Roland J.
Cole, Dale
Connell, Jon
Constable, Carol
Cooper, Lenny
Cooper, Randy
Coulter, Justin
Currie, Duce
Danyluk, Lorraine
Danyluk, Peter
Danyluk, Ray
Delaney, Bert
Delaney, Diane
Derksen, Michelle
Dhanda, Barmail
Diack, James
Dickson, Robin
Doerksen, John
Dowie, Dwayne
Duma, Lori-Ann
Dupuis, Paul
Duthie, Tim
Edlund, Carl
Emmett, Edith
Engley, David
Epler, Dennis
Epler, Marilyn
Epler, Pamela
Epp, Norma
Evarts, Jack
Fawcett, Jan
Fehr, Bonnie
Feldmeyer, Wendy
Fentie, Dunc
Ference, Lawrence
Ficner, Henryk
Fiebich, Roland
Fisher, Launa
Fitzgerald, Tracy
Fodor, Angie
Forcier, Jacques
Forsberg, Richard
Freeman, Stacey
Friend, Neil
Fuhr, Jeff
Gadke, Amberlee
Gair, Russel
Galay, Andy
Gallagher, William
Gauthier, Pat
Gilham, Jeffrey
Goertzen, Ben
Golar, Leamont
Golberg, Guy
Goldthorpe, Leonard
Goode, Tim
Goodwin, Tim
Gordon, Mike
Gorospe, Fel
Gorveatt, Len
Gorzitza, Darren
Grills, Jean
Gundersen, Wade
Habberfield, Cory
Hagstrom, Kim
Hales, Kurtis
Hamilton, Jim
Hansford, Todd
Hansma, Marian
Heck, Ed
Heck, Elaine
Heck, Jane
Heck, Wayne
Hekkanen, Mykella
Hennel, Don
Henschel, Willard
Hoffman, Max
Hogan, Carla
Hogan, Jeff
Holden, Gregg
Holzinger, Wayne
Hoppins, Kenneth J.
Hovelkamp, Darren
Hubbard, Chris
Hughes, Linda
Hutchinson, Mike
Isert, Dwayne
Isinger, Sharon
Jarvis, Allan
Jeffries, Sheila
Jesperson, Ryan
Johnson, Lorraine
Johnson, Rod
Johnson, Wayne
Jolivette, Patricia
Jorgenson, Noreen
Jorgenson, Rusty
Kachmarski, Debbie
Kambeitz, Michael
Karg, Deryl
Karpyshyn, Anthony
Karpyshyn, George
Kawamura, Jerry
Kehoe, Thomas
Keim, Larry
Kelly, Ronald G.
Kelly, Mary Ann
Kelly, Scott
King, Pam
Knight, Darrel
Kolt, Carman
Kohut, Frank
Konynenbelt, W. Henry
Krahn, Eleanor
Krahn, Harvey
Krahn, Peter
Kralik, Greg
Kroeger, Helen
Krywiak, Linda
Kusalik, Daniel
Kush, Murray E.
Kusalik, Daniel
Kut, Norm
Laflamme, Mike
Lafelice, Rose
Lanctot, Duane
Landerl, Dick
Langlois, Gilles
Larose, Derek
Lawrence, Raymond
Lee, John
Letwin, Eugene
Lewis, Lynda
Lines, Darren
Little Bow Hutterite Colony
Lowe, Lucille
Lowe, Norman R.
Lund, Terry
Lunn, Shawn
Mackintosh, Mike
MacLean, Paul
Mahon, Chris
Makaruk, Dale
Marsh, Enid
Martin, Stan
Matthews, Larry
Matthews, Rhonda
Mattis, Ann
May, Bill
May, Terry
McDonald, Cindy
McDonald, Doug
McDonald, Jack
McDonald, Scott
McIvor, Troy
McLennan, Doug
McMillan, Frederick D.
Mercier, Yves
Miller, Donald M.
Miller, Jody
Miller, Raymond J.
Miller, Todd
Miller, Wayne
Milot, Donald
Moore, Chris
Moore, Tom
More, Randy
Morgan, Jeff
Morris, Leslie
Morton, Rob
Mytko, Melinda
Nahirney, Ed
Nahirniak, Darryl
Nahirniak, Kathy
Neaves, Mark
Negraiff, Dave
Nesom, Cheryl
Neufeld, Barry
Nielsen, Gerald
Oliver, Graham
O'Neill, Jeff
Page, Noreen
Page, Thomas M.
Pahl, Lorena
Palichuk, Jane
Pardell, Michael
Parent, Mernie
Parr, Craig
Patterson, Frank
Patterson, Irene
Pederson, Garry N.
Popowich, Doris
Powney, Clinton
Prince, Brett
Pruden, David
Pudloweski, Dan
Rainkie, Jim
Rassel, Andreas
Reid, Jeffrey
Rhyason, Rob
Richardson, Karen
Rintoul, Susan
Ritz, Alfred
Robert, Ben
Roll, David
Rombough, Richard
Rose, Kim
Ross, Kelly
Russell, Al
Sanderson, Lynne
Sawatsky, Monalynn
Scarrott, Dan
Scarrow, Sheldon
Schaffert, Scott
Schatz, Leslie
Schellhorn, Jack
Schritter, Brian
Schwerdt, Terry
Semeniuk, Andrew
Semeniuk, Terry
Seward, Dean
Sharrun, Bradley
Shenton, Barbara
Shimek, Colleen
Shimek, Donald
Shuya, Connie
Silberstein, Norman
Silvestri, Lina
Simard, Lillian
Simm, Jay
Sizer, Darlene
Skoyen, Alana
Smith, Brent
Smith, Lorrie
Smith, Mitchel
Smith, Sheila
Sorenson, Bruce
Spears, Jack
Spencer, Janet
Spicer, Grant
Sroka, Randy
Stallman, Bill
Stang, Jerome
Steffensen, Betty
Steffensen, Henning "Steff"
Stehr, Anita
Stender, Andrew
Stephenson, Robert
Stewart, Terry
Stoodley, Jamie
Straub, Clinton
Straub, Ina
Swart, Sarah
Sweet, Garry
Sweet, Michelle
Syverson, Bryon S.
Syverson, Rod
Szepesi, Lori
Tarasoff, Brent
Timchuk, Diana
Toupin, Lynne
Trefiak, William
Trelenberg, Debbie
Trembecki, Beth
Trembecki, Joe
Trimble, Murray
Trowbridge, Keith
Turnbull, Wallace
Turner, Richard
Ulry, Bradley
Van Bavel, Ray
Van Hill, Ken
Vandermeer, Steven
Veen, Mary
Verbeek, Doug
Verbeek, Heather
Verigin, Sheila
Verhaeghe, Charlotte
Verhaeghe, Pauline
Verhaeghe, Terry
Wadham, Ken
Wagner, Rick
Walker-Haddon, Marnie
Wall, Ron
Wallace, Caley
Walters, Judith
Walters, Lynette
Ward, Stacey
Watwood, Darcy
Waughtal, Travis
Wegner, Philip
Wells, Albert
Wells, Shirley
West, Linda
Whiteside, Meredith
Whitrow, Corrie
Wibrowski, Romuald
Willett, Irene
Wilson, Gaylene
Wood, Duane
Yates, Glenda
Yohemas, Greg
Young, Ronald
Yuha, Greg
Zacharaias, Gail
Zacharaias, John
Places
Airdrie
Athabasca
Barrhead
Bawlf
Beaverlodge
Beiseker
Brooks
Buck Lake
Calgary
Calmar
Camrose
Cardston
Castor
Cereal
Claresholm
Consort
Czar
Dawson Creek
Delia
Dewberry
Drayton Valley
Edmonton
Elk Point
Fairview
Falher
Fawcett
Forestburg
Fort Macleod
Fort Saskatchewan
Fox Creek
Glendon
Grande Prairie
Grimshaw
Hanna
High Level
High River
Hines Creek
Innisfail
Josephburg
La Crete
Leduc
Lethbridge
Lougheed
Mayerthorpe
Medicine Hat
Milk River
Millet
Milo
Morinville
Nanton
Olds
Onoway
Oyen
Peace River
Picture Butte
Ponoka
Provost
Radway
Red Deer
Rocky Mountain House
Rockyford
Salisbury
Smoky Lake
Spedden
Spirit River
Spruce Grove
Standard
Stettler
Strathmore
Swift Current
Sylvan Lake
Taber
Three Hills
Trochu
Two Hills
Valleyview
Vegreville
Vermilion
Vulcan
Wainwright
Wanham
Warburg
Westlock
Worsley
Youngstown
Accession Number
UF 2003.0026.11
UF 2003.0026.12
UF 2003.0026.13
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
2000
Source
Archival Descriptions

Across the fence – 2001.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
15
Material Format
textual records
Physical Description
2 v.; 43 x 28 cm
Scope and Content
Quaterly newsletter published by UFA communications
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 2001
Publisher Series
Volume 6, issue 1 (Fall 2001)
Volume 6, issue 2 (Fall/Winter 2001)
Other Title Information
UFA's quarterly employee newsletter
Subjects
Awards -- Long service
Computers
Directors
Farm stores
Golf tournaments
Halloween
History
Holidays
Internet
Management
Petroleum agencies
Promotions
Retail trade
Retirement
Scholarships
Names
4-H
Adams, Chris
Allen, Randall
Allers, Paul
Amy, Glenis
Anderson, Dave
Anderson, Sharon
Baber, Dean
Baker, Lacey
Bakken, Donald J.
Banks, Marty
Barager, Janelle
Bauman, Marvin
Becker, Jodi
Bell, Wendy
Belt, Maureen
Benkie, Don
Bialobzyski, Greg
Bjornson, Darrell
Bohn, Joan
Bolen, Brian
Boomhower, Keith
Borbely, Darla
Boychuk, Renee
Brackley, Colin
Broschak, John
Buerano, Catalina
Burdett, David
Burdick, Serena
Burdick, Wes
Burley, Kelly
Bushfield, Walter
Butt, Michael
Campbell, Lorne
Cardall, Steven
Cardoza, Erick
Carnegie, Mary
Casey, Larry
Caskey, Bonnie
Caskey, Everett
Chmilar, Valerie
Christenson, Molly
Clark, Danita
Clarke, David
Clayton, Sterling
Cloutier, Susan
Coderre, Roland J.
Coe, Barb
Coe, Marjorie
Collins, Shannon
Cook, Ray
Cormier, Christine
Cradduck, Richard
Deck, Irvin
Deisting, Lorraine
Deitz, Cynthia
Dennis, Brenda
Dix, Brandon
Dmytriw, Eugene
Doblanko, Gregory
Domville, Nick
Duerr, Jack
Edgar, Lance
Elfstedt, Michelle
Enns, Kurtis
Epler, Dennis
Erdmann, Stephanie
Feenstra, Jack
Fettig, Roger
Ficner, Henryk
Floreani, Ray
Forand, Gerrie
Ford, Daniel
Fowler, David
Friend, Neil
Friesen, Steven
Gerritsen, Bert
Gibson, Dallas
Glover, Kim
Glover, Lorraine
Golar, Leamont
Goldthorpe, Leonard
Goods, Bob
Gorzitza, Darren
Goulet, Glenda
Graham, Curtis
Greenlee, Tim
Gross, Donald (Dale)
Guicheteau, Kip
Guidolin, Louise
Gullion, Daniel
Gurband, Elsa
Hagstrom, Kim
Hanover, Wendy
Harder, Robert
Haubrich, Perry
Hebert, Lise
Hellard, Shelley
Herbert, Karen
Hoffos, Gerry
Howe, Brad
Hronek, Gloria
Hrycyk, Marlene
Hubbard, Chris
Hubbard, Cyril
Hulyk, John
Irvine, Sharon
Irwin, Andrew
Isert, Dwayne
Janssen, Leslie
Jensen, Wendy
Johnson, Donna
Johnson, Fred
Johnson, Judy
Johnson, Wayne
Jones, Ron
Judson, John
Kachmarski, Debbie
Kambeitz, Michael
Karas, Pat
Karpyshyn, Anthony
Katona, Joseph
Kellas, Rob
Keogh, Maureen
Kilkenny, Myron
Kimmie, Loryne
Kirkpatrick, Ralph
Kirkwood, Michael
Konschuh, Tracy
Konynenbelt, W. Henry
Konynenbelt, Randy
Krahn, Eleanor
Krahn, Peter
Krakowski, Lana
Krakowski, Robert
Kusalik, Daniel
Labrecque, Jeff
Lamey, David
Landerl, Dick
Layton, Diane
Leger, Darlene
Leis, Gerald
Lewis, Hilary
Lindsay, Scott
Lines, Darren
Linn, Andrea M.
Linn, Paulette
Linn, Rob
Lougheed, Rob
Lumayko, Brent
Lyon, Peter
MacCarl, Lorri
MacDonald, Larry
Mack, Darren
Madder, Sandra
Manary, Shirley
Marsh, Enid
Mathewson, Barbara
Mathiot, Jack
Matthew, Daryl
Matthews, Larry
Matthews, Lawrence
Mattie, John
Maze, John
McCarron, Mark F.
McDonald, Cindy
McDonald, Doug
McDonald, Scott
McFadden, Dan
McLarty, Jason
McLean, Tammy
McMullen, Bob
McNeill, Ian
McQuade, Joe
Melin, Doug
Miller, Alan
Miller, Duncan
Miller, Julia
Miller, Thomas S.
Miners, Judy
Mix, Alvin
Monteiro, Cheryl
Moore, Chris
Moore, Wendy
Mueller, Tom
Mundell, Lori
Nahirniak, Darryl
Neudorf, Jonathan
Newsham, Elgar
Nikiforuk, Wesley
Oliver, Graham
Ollenberger, Lorne
Olthuis, Clarence
Paddon, Dave
Page, Noreen
Page, Thomas M.
Pahl, Lorena
Palichuk, Brian
Parent, Mernie
Patel, Trusna
Patterson, Charles
Patterson, Frank
Popplewell, Judy
Porter, Lori
Potvin, Gregory
Powney, Clinton
Price, Bill
Proctor, Neil
Pudloweski, Dan
Rainkie, Jim
Ramstad, Leon
Ratz, Elisabeth
Rehill, Jack
Remanda, Cindy
Remington, Randy
Rempel, Victoria
Reville, Susan
Ritz, Dan
Robert, Ben
Robison, Patrick J.
Roeder, Larry
Rude, Rodney
Salopek, Janet
Sanderson, Lynne
Schatz, Leslie
Schaffert, Scott
Schreiner, Bob
Scott, Kenneth
Sharek, Trevor
Sharrun, Bradley
Shaw, Bev
Shukys, Debbie
Silvestri, Lina
Smigelski, Lyle
Smith, Mitchel
Smith, Trevor
Sorken, Orval
Soulliere, Gord
Southwood, Geoff
Sroka, Gene
Stapley, Robert
Stewart, Terry
Steffensen, Henning "Steff"
Stender, Andrew
Stobble, Shawn
Stoodley, Jamie
Sunderman, Gary
Sutherland, Larry
Swart, Sarah
Tang, Thomas
Tavernier-Lafferty, Kate
Taylor, Bruce
Tebay, Dale
Thompson, Kelly
Thorsteinson, Dallas
Thurlow, Gerry
Tkach, Marsha
Tosczak, Terri
Trcka, Victor
Trelenberg, Debbie
Trockstad, Carl
Trowbridge, Keith
Tschirren, Dean
Tubbs, Tim R.
Tully, Keith L.
Uphill, Howard
Vanbodgeom, Gerry
Vandenberg, Gerry
Vandermeer, Steven
Vant Erve, Bill
Varga, David
Veilleux, Trina
Verbeek, Doug
Vincent, Donnie
Wadham, Ken
Wagner, Nadine
Wagstaff, Lorne E.
Wald, Jennifer
Wales, Donald
Walker, Ginny
Walters, Lynette
Watamaniuk, Kevin
Wawrzonek, Trevor
Webster, Angelyn
Webster, Barry
Webster, Laura
Wegner, Philip
Weir, Adam
Weisse, Paul
Williams, Brad
Williams, Douglas
Williams, Trevor
Wist, Darryl
Wygiera, Donald
Wylie, Doug
Wylie, Warren
Yohemas, Greg
Zacharaias, Gail
Zacharaias, John
Zahara, Roger
Zielinski, Jerzy
Places
Airdrie
Athabasca
Barrhead
Bashaw
Beiseker
Brooks
Calgary
Camrose
Castor
Claresholm
Consort
Czar
Eckville
Edmonton
Fairview
Falher
Fawcett
Fort Macleod
Fort Saskatchewan
Glendon
Grande Prairie
Grimshaw
Hanna
High Prairie
High River
La Crete
La Glace
Leduc
Lethbridge
Manning
Mayerthorpe
Medicine Hat
Nanton
Nobleford
Olds
Oyen
Peace River
Ponoka
Provost
Red Deer
Rimbey
Rocky Mountain House
Rockyford
Salisbury
Spedden
Spruce Grove
Standard
Stettler
Strathmore
Taber
Three Hills
Trochu
Two Hills
Valleyview
Vermilion
Vulcan
Wainwright
Warburg
Westlock
Wildwood
Accession Number
UF 2005.0026.74
UF 2005.0026.75
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
2001
Source
Archival Descriptions

Across the fence – 2002.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
16
Material Format
textual records
Physical Description
2 v.; 43 x 28 cm
Scope and Content
Quaterly newsletter published by UFA communications.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher Series
Volume 7, issue 1 (Autumn 2002)
Other Title Information
UFA's employee newsletter
Subjects
Awards
Awards -- Long service
Benefits
Bonspiels
Contests
Directors
Farm stores
Golf tournaments
Grand openings
History
Marketing
Obituaries
Pancakes
Petroleum agencies
Promotions
Rodeos
Scholarships
Sports
Youth
Names
Adams, Teresa
Albrecht, Anita
Allers, Paul
Anderson, Dave
Anderson, David
Anderson, Florence
Andres, Dave
Armitage, Joyce
Armstrong, Fred
Ball, Charles
Banco, Monique
Barr, Keith
Bauer, Daryl
Bellows, Charles
Belt, Maureen
Berg, Patricia
Berkeley, Randy
Bombay, Laurent
Boos, Linda
Boss, Harlan
Boyd, Kaley
Braun, William
Broere, Ron
Brown, Dan
Browne, Jo-Anne
Burdick, Bailey
Burgess, Kevin
Burns, Randy
Campbell, Bradley
Campbell, Jackie
Campbell, Tracy
Carlson, Peter
Cartmell, Jenny
Caskey, Clarence
Castle, Sharon
Chmilar, Valerie
Christianson, Carman
Christensen, Fred
Christensen, Marilyn
Christenson, Craig
Chitra, Don
Church, Tim R.
Clarke, David
Coe, Marjorie
Cote, Charles
Coulter, Justin
Courtney, Kim
Craik, Daniel
Croft, Lisa
Crowther, Angus
Crundwell, Brian
Cuelenaere, Mike
Delaney, Neal
DeWilde, Lawrence
Dlugan, Edna
Dmytriw, Eugene
Dmytrowsky, Nathan
Dolan, Mike
Donkersgoed, Kenneth
Draganiuk, Dale
Dueck, Marie
Durham, Ted
Dyck, Billy-Joe
Dykstra, Edward
Egli, Walter
Elkow, Doug
Elliott, Robert
Farrell, Dena
Fedor, Delorne
Ference, Lawrence
Fetter, Kory
Ficner, Henryk
Firmston, Larry
Fitzgerald, Tracy
Flemke, Jaime
Flessatti, Larry
Ford, Yvette
Fowler, David
Fraser, Jolene
Frick, Noreen
Friesen, Russell
Gabbey, Lorrie
Giesbrecht, David
Gilham, Jeffrey
Glover, Lorraine
Gooch, Valerie
Good, Sean
Gorveatt, Len
Gour, Kimberley
Greenlee, Tim
Gross, Donald (Dale)
Guidolin, Louise
Gulyas, Larry
Gundersen, Wade
Gurband, Elsa
Hager, Lorna
Halstead, Dennis
Hanlon, Peter
Hanover, Wendy
Hansford, Todd
Harcourt, Robert
Harper, Mark
Harris, Brad
Haubrich, Perry
Heck, Wayne
Hennel, Don
Herr, Harold
Hittinger, Lorne
Hogberg, Kevin
Hoffman, Mike
Holman, Ray
Horvey, Kody
Howe, Colin
Hubbard, Cyril
Huggard, Cheryl
Humphreys, Adrian
Huntley, Shane
Hutchinson, Mike
Isbister, Michael
Isinger, Sharon
Jamieson, Cliff
Jamieson, Laura
Jaremco, Jeremy
Jarvis, Allan
Jennens, Rebecca
Jensen, Wendy
Johnson, Randy
Johnston, Melanie
Johnstone, Jack
Jorgenson, Rusty
Kanefsky, Brita
Kelly, Ronald G.
Kerr, Carmen
Klatt, Darryl
Konynenbelt, W. Henry
Koski, Jason
Krakowski, Bob
Lakevold, Brenda
LaRose, Arthur
Larson, Kyle
Latam, Wayne
Laurin, Terry
Lay, Blaine
Lee, Debbie
Lemare, Laurie
Levesque, Annie
Lindquist, Douglas B.
Linneberg-Shearer, Marie
Long, Dona
Lowe, Norman R.
Lyon, Keith
MacCarl, Lorri
MacMillan, Allister
MacMillan, Richard
Madden, Jim
Maetche, Cameron
Mang, Ronald
Martin, Robert
May, Bill
May, Robin
Maze, John
McClelland, Randy
McCooeye, Sean
McCrae, Donna
McKenzie, Ernest
McLeod, Stirling
McRae, Scott
McWhinnie, Dorothy
Medley, Norman
Merkl, Ronald
Metz, Gerry
Miller, Jeff
Miller, Raymond J.
Miller, Todd
Milne, Shane
Mix, Grant
Moldowan, Andy
Mundt, Debby
Myers, Judy
Nail, Wesley
Nesom, Cheryl
Neuhaus, Peter
Nicholson, Perri Anne
Nielson, Ryan
Nikiforuk, Wesley
Niven, Terri
Noonan, Carol
Oatway, Harvey
Obniawka, Marilyn
Olthuis, Clarence
Ostrom, Charles
Palichuk, Brian
Papp, John
Parent, Mernie
Parr, Craig
Paterson, Bonnie
Pavka, Brian
Payeur, Owen
Pederson, Garry N.
Penner, Jacob
Pettit, Darlene
Pollo, Jane
Potter, Dale
Powney, Clinton
Raymond, Melissa
Rideout, Steve
Robinson, Terry Lynn
Rurka, Elvin
Russell, Al
Sander, Alan
Sanders, Cheryl
Santoro, Joe
Sauer, Wesley
Savard, Michel
Seamchuk, Greg
Schellhorn, Jack
Schilman, Jonathan
Schofield, Michelle
Schreiner, Bob
Schwindt, Norman
Schwindt, Shawna
Sharek, Don
Shultz, Andrew
Simmons, Darren
Skanderup, David
Skappak, Delan
Smith, Karen
Smythe, Murray
Sobey, Darrin
Sorken, Betty
Sorken, Orval
Southwood, Geoff
Speck, Don
Stallman, Bill
Steinley, Ryan
Stellar, Kelly
Stevens, Owen
Storch, Allen
Suchy, Larry
Straub, Clinton
Suter, Rod
Swaenepoel, Duane
Swart, Sarah
Sweet, Garry
Sywenky, Marc
Tennant, Michelle
Thompson, Ross
Tofsrud, Nick
Tolton, Gord
Toma, Rob
Tomkins, Allan
Toth, Robert
Trimble, Murray
Tully, Keith L.
Uphill, Howard
Urquhart, Jeff
Vanderleest, Cory
Varga, David
Venning, Dale
Vincett, Donnie
Wald, Jennifer
Walpole, Cindy
Walton, Brian
Ward, Stacey
Warriner, Steve
Watt, Jim
Waughtal, Travis
Webb, Robert
Wegner, Philip
White, Miles
Wiebe, Diedrich
Wilson, Rhonda
Wynia, John
Yates, Glenda
Young, Randy
Zacharaias, Joey
Zahlaney, Kara
Places
Airdrie
Athabasca
Brooks
Buck Lake
Calgary
Camrose
Claresholm
Consort
Dawson Creek
Drayton Valley
Edmonton
Fairview
Falher
Forestburg
Fort Saskatchewan
Glendon
Grande Prairie
Grimshaw
Hanna
High River
Kindersley
Lacombe
La Crete
Leduc
Lethbridge
Mayerthorpe
Medicine Hat
Nanton
Olds
Oyen
Ponoka
Provost
Red Deer
Spruce Grove
Stettler
Strathmore
Taber
Tofield
Trochu
Two Hills
Vermilion
Vulcan
Westlock
Wildwood
Worsley
Accession Number
UF 2005.0026.76
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
2002
Source
Archival Descriptions

Chairman's report – 2000.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
34
Material Format
textual records
Physical Description
1 v.; 28 x 22 cm
Scope and Content
Includes article on a summary from the Board of Directors meeting ; and a summary of the third quarter financial report
Administrative History
A publication for the directors, delegates, employees and agents of the United Farmers of Alberta.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 2000
Publisher Series
November 2000
Subjects
Awards -- Long service
Directors
Financial statements
History
Retirement
Names
Burdick, Serena
Burdick, Wes
Coates, Bob
Hamilton, James A.
Lewis, Lynda
Schreiner, Bob
Semeniuk, Andrew
Semeniuk, Sharon
Sorken, Orval
Tollefson, Dale
Yohemas, Greg
Places
Edmonton
Grande Prairie
Grimshaw
Holden
Peace River
Radway
Salisbury
Accession Number
51-5
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
2000
Notes
Preceded by President's Newsletter
Source
Archival Descriptions

Chairman's report – 2001.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
35
Material Format
textual records
Physical Description
3 v.; 28 x 22 cm
Scope and Content
Includes articles on a summary of the Board of Directors report ; and summary of first quarter, first half, and third quarter financial reports
Administrative History
A publication for the directors, delegates, employees and agents of the United Farmers of Alberta.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 2001
Publisher Series
May 2001
August 2001
November 2001
Subjects
Awards -- Long service
Camps
Delegates
Directors
Financial statements
Retirement
Products
Safety
Training
Names
Armstrong, Fred
Benkie, Don
Duerr, Jack
Egli, Walter
Goldeye Lake Camp
Hoppins, Kenneth J.
Johnson, Randy
Jorgenson, Noreen
Jorgenson, Rusty
Kellas, Rob
Page, Noreen
Page, Thomas M.
Paterson, Bonnie
Rehill, Jack
Sorken, Orval
Wagstaff, Lorne E.
Walker, Ginny
Zacharaias, Gail
Zacharaias, John
Places
Calgary
Drayton Valley
Lethbridge
Mayerthorpe
Stettler
Strathmore
Three Hills
Trochu
Vermilion
Wainwright
Accession Number
51-5
UF 2004.0021.57
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
2001
Notes
Preceded by President's Newsletter
Source
Archival Descriptions

Chairman's report – 2002.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
36
Material Format
textual records
Physical Description
1 v.; 28 x 22 cm
Scope and Content
Includes articles on a summary of the Board of Directors report ; and summary of third quarter financial report
Administrative History
A publication for the directors, delegates, employees and agents of the United Farmers of Alberta.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 2002
Publisher Series
December 2002
Subjects
Awards -- Long service
Directors
Financial statements
Grand openings
History
Scholarships
Strategic plans
Names
Ashmead, Kent
Barlow, Randy
Bombay, Laurent
Dlugan, Edna
Johnson, Rod
MacMillan, Allister
Madden, Jim
Metz, Gerry
Miller, Raymond J.
Nixon, Shirley
Rowan, Betty
Sorken, Orval
Places
Athabasca
Barrhead
Calgary
Glendon
Hanna
Red Deer
Spruce Grove
Strathmore
Vermilion
Wildwood
Accession Number
UF 2003.0010.02
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
2002
Notes
Preceded by President's Newsletter
Source
Archival Descriptions

UFA : information for UFA employees, agents and delegates – 2007.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
47
Material Format
textual records
Physical Description
4 v.; 28 x 22 cm
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 2007
Publisher Series
September 2007
October 2007
November 2007
Subjects
Charitable giving
Committees
Delegates
Directors
Governance
Strategic plans
Names
Church, Tim R.
Cornell, Doug
Hansford, Todd
Koski, Jason
Latam, Wayne
Long, Dona
McKay, Raelyn
Neaves, Mitch
Ohama, Shannon
Peter, Richard
Petroleum Division
Schell, Bob
Shoemaker, Gregg
Simmonds, Dave
Strome-Kosek, Charlene
Teichroeb, Cornie
UFA Construction
Wood, Laura
Wordie, Jason
Zabrick, Stan
Accession Number
69-1
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
2007
Notes
Two volumes are dated September 2007
Source
Archival Descriptions

2009 annual meeting : extracts from Delegates' binder – 2009.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
2
File Number
25
Material Format
textual records
graphic material
Scope and Content
The file consists of portraits of the Senior Management Team, Directors, and Delegates.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Subjects
Directors
Delegates
Names
United Farmers of Alberta Co-operative
Date
2009
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1975.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
59
Material Format
textual records
Physical Description
3 v.; 28 x 22 cm
Scope and Content
Includes a summary from the board of directors meeting ; summary of financial statements ; and a summary report from the delegate advisory meeting
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1975
Publisher Series
May 1975
August 1975
November 1975
Subjects
Awards -- Long service
Delegates
Directors
Farm stores
Petroleum agencies
Names
Anderson, Clare
Banack, Stan
Delegate Advisory Committee
Elkow, Steve N.
Erickson, Stanley W.
Evans, Ray
Farm Supply Division
Fellows, Mel
Gelinas, Paul
Giem, Mervin
Gudlaugson, Oscar
Haney, Howard B.
Herrick, Cliff
Johnson, Jim
Kopp, Irwin
Lysons, Art
Manderson, Daniel C.
Mason, Fred
McCartney, Bill
McDonald, Ewen
Nikolaychuk, Mike
Olson, Arne P.
Onyschuk, John
Petroleum Division
Proudfoot, Lawrence
Samaroden, Peter R.
Sayle, George
Senger, Gerry
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sinclair, S. Allan
Turcotte, Guy
Voroney, Peter
Ward, Ralph B.
White, Norman S.
Wilson, Russ B.
Places
Beaverlodge
Brooks
Brownvale
Calgary
Culp
Grande Prairie
Leduc
Lethbridge
Mayerthorpe
Mossleigh
Olds
Round Hill
Ryley
Smoky River
Spirit River
Stettler
Tangent
Tilley
Tolland
Trochu
Two Hills
Vulcan
Westlock
Willingdon
Woking
Accession Number
44-14
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1975
Notes
Preceded by Report to delegate advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1976.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
60
Material Format
textual records
Physical Description
1 v.; 28 x 22 cm
Scope and Content
Includes a summary of the Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; and summary on Goldeye Lake Camp.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1976
Publisher Series
August 1976
Subjects
Camps
Directors
Financial statements
Names
Anderson, Clare
Delegate Advisory Committee
Farm Supply Division
Freed, Don
Galloway, Elwood H.
Giem, Mervin
Goldeye Lake Camp
Hall, Jerry
Hansen, Larry
McCartney, Bill
Olson, Arne P.
Onyschuk, John
Petroleum Division
Proudfoot, Lawrence
Roberts, Bob
Scheurkogel, Ron
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sinclair, S. Allan
Smith, Ralph
Turcotte, Guy
Ward, Ralph B.
White, Norman S.
Places
Calgary
Fort Saskatchewan
Accession Number
44-16
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1976
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1980.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
61
Material Format
textual records
Physical Description
3 v.; 26 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary of the Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; and Goldeye Foundation Board
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1980
Publisher Series
May 1980
August 1980
November 1980
Subjects
Awards -- Long service
Camps
Delegates
Directors
Elections
Financial statements
Names
Anderson, Clare
Bacque, Roland L.
Barnes, J. Gerry
Belanger, Romeo
Bobryk, John
Delegate Advisory Committee
Doll, Walter
Driscoll, William G.
Durie, James
Elkow, Steve N.
Erickson, Stanley W.
Fedun, David
Fleck, Jack
Galloway, Elwood H.
Goldeye Foundation
Goldeye Lake Camp
Goruk, William G.
Graham, Eugene
Haney, Howard B.
Hart, Raymond H.
Henderson, Lawrence E.
Hite, Harry J.
Hogg, Archie
Hoppins, Kenneth J.
Housch, Jacob
Johnson, Jim
Kruger, Herbert
Longson, Melvin
Lunty, H. Glenn
Margach, Bill
McCartney, Bill
Ohrn, Donald
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Onyschuk, John
Paquette, Louis R.
Pasnak, Walter
Paton, David L.
Price, Wayne R.
Proudfoot, Lawrence
Risdon, Walter U.
Sejdl, Joe
Severtson, Harvey A.
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Simard, Jean B.
Sinclair, S. Allan
Steinbring, Albert
Swainson, Jack
Turcotte, Guy
White, Norman S.
Wilken, Otto
Places
Banff
Barrhead
Beaverlodge
Bonnyville
Camrose
Claresholm
Crossfield
Czar
Fairview
Fort McMurray
Girouxville
Grande Prairie
Hanna
High Prairie
High River
Huxley
Jean Cote
Lamont
Leduc
Medicine Hat
Milk River
Minburn
Pincher Creek
Ponoka
Red Deer
Seven Persons
Smoky Lake
Spirit River
Stettler
Stony Plain
Strathmore
Sturgeon
Taber
Vulcan
Wainwright
Westlock
Willingdon
Accession Number
UF 2002.0009.01
UF 2002.0009.02
UF 2002.0009.03
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1980
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1981.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
62
Material Format
textual records
Physical Description
4 v.; 26 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary of Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; Goldeye centre ; and an article about Bill McCartney's completion of 35 years of service
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1981
Publisher Series
March 1981
May 1981
August 1981
November 1981
Subjects
Awards -- Long service
Barbeques
Camps
Charitable giving
Directors
Financial statements
Names
Anderson, Clare
Archibald, Charlie
Bacque, Roland L.
Barnes, J. Gerry
Bell, Stan
Bobryk, John
Braun, Glen W.
Delegate Advisory Committee
Doll, Walter
Driscoll, William G.
Durie, James
Edgar, Ken
Elkow, Steve N.
Elliot, Jack
Erickson, Stanley W.
Fawcett, V. Clark
Falkenberg, Howard
Farm Supply Division
Fedun, David
Feller, Joe
Fleck, Jack
Galliford, Bert
Galloway, Elwood H.
Gechter, Frank G.
Goldeye Lake Camp
Goruk, William G.
Graham, Eugene
Haney, Howard B.
Hart, Raymond H.
Hite, Harry J.
Hogg, Archie
Hoppins, Kenneth J.
Hutton, Albert E.
Jensen, Eric
Jesperson, Ralph
Johnson, Jim
Jones, A. Gordon
Jones, Neal
Jorgenson, Rusty
Kruger, Herbert
Longson, Melvin
Lunty, H. Glenn
Manderson, Daniel C.
Mason, H. Gordon
Matthews, Bob
McCartney, Bill
Metz, Gerry
Ohrn, Donald
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Onyschuk, John
Pasnak, Walter
Paton, David L.
Petroleum Division
Price, Wayne R.
Proudfoot, Lawrence
Risdon, Walter U.
Scheer, John H.
Sieker, Bob
Sejdl, Joe
Severtson, Harvey A.
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sinclair, S. Allan
Steinbring, Albert
Swainson, Jack
Thompson, Ronald C.
Turcotte, Guy
Unifarm
Vold, Roy Jr.
Watson, C. Ivan
White, Norman S.
Wilken, Otto
Zwierschke, Allan
Places
Andrew
Arrowwood
Barrhead
Beaverlodge
Blackie
Bow Island
Camrose
Claresholm
Crossfield
Czar
Dewberry
Drayton Valley
Eckville
Edgerton
Edmonton
Enchant
Ensign
Fairview
Fawcett
Fort Assiniboine
Grande Prairie
Hanna
High Prairie
High River
Huxley
La Glace
Medicine Hat
Milk River
New Norway
Onoway
Pincher Creek
Ponoka
Red Deer
Seven Persons
Stettler
Stony Plain
Strathmore
Tangent
Thorsby
Vegreville
Willingdon
Accession Number
UF 2002.0009.04
UF 2002.0009.05
UF 2002.0009.06
UF 2002.0009.07
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1981
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1982.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
63
Material Format
textual records
Physical Description
4 v.; 26 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary of Board of Directors ; summary of financial statements ; and condolences on the death of Jaconiah (Jake) Frey
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1982
Publisher Series
March 1982
May 1982
August 1982
November 1982
Subjects
Awards -- Long service
Camps
Charitable giving
Delegates
Directors
Financial statements
Petroleum agencies
Retirement
Youth
Names
Anderson, Clare
Andrews, Ronald
Barnes, J. Gerry
Bobryk, John
Braun, Glen W.
Chessor, R. Dean
Cibart, Ben F. Jr.
Darbel, William L.
Delegate Advisory Committee
Fahrion, Ernest A.
Farm Supply Division
Fawcett, V. Clark
Fraser, Jim G.
Frey, Jake
Galloway, Elwood H.
Hammer, Alfred G.
Henrickson, Bryce
Hirch, Edmund
Inge, Stuart F.
James, Wes
Klak, Andrew
Konynenbelt, W. Henry
Kopp, Irvin A.
Kosiorek, Con
Kruger, Herbert
Kuhn, Gordon
Leggett, Chris
Lunty, H. Glenn
Magyar, Bert
McCartney, Bill
Metz, Gerry
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Onyschuk, John
Petroleum Division
Pilisko, Walter
Prichard, Jim
Proudfoot, Lawrence
Reid, Ed
Repchin, Alphonse
Ross, Stan
Runte, William
Sharpe, Deane H.
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sinclair, S. Allan
Small, John
Smith, Morris
Smith, Raph J.
Sommerfeldt, Lynn D.
Sorken, Orval
Stevens, Claude P.
Sveinson, W. Allan
Swainson, Jack
Trudeau, Marcel
Turcotte, Guy
Van Nieuvenhuyse, Nolan
Vogelaar, Len
Watson, William A.
White, Norman S.
Wilkinson, Ralph J.
Wirth, Karl
Wright, John S. "Jack"
Zwierschke, Allan
Places
Athabasca
Bowden
Bow Island
Calgary
Cardston
Chinook
Consort
Czar
Edgerton
Elk Point
Foremost
Fort Saskatchewan
Girouxville
Hanna
Hardisty
High Prairie
Holden
Hotchkiss
Innisfail
Kingman
Lacombe
Lloydminster
Munson
Nobleford
Olds
Patricia
Peers
Pincher Creek
Radway
Red Deer
Rockyford
Sangudo
Sexsmith
Sherwood Park
Sibbald
Stettler
Turin
Westlock
Wetaskiwin
Accession Number
UF 2002.0009.08
UF 2002.0096.20
UF 2002.0096.21
UF 2002.0009.09
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1982
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1983.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
64
Material Format
textual records
Physical Description
4 v; 26 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary of Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; Goldeye centre's 25th anniversary ; and opening of new UFA Supply Centres at Ponoka and Olds
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1983
Publisher Series
March 1983
May 1983
August 1983
November 1983
Subjects
Anniversaries
Awards -- Long service
Camps
Delegates
Directors
Farm stores
Financial statements
Grand openings
Obituaries
Petroleum agencies
Retirement
Names
Anderson, Clare
Bacque, Roland L.
Barnes, J. Gerry
Bell, Stan
Blanchard, Gordon
Bobryk, John
Braun, Glen W.
Chisholm, K. Gordon
Delegate Advisory Committee
Doll, Walter
Driscoll, William G.
Durie, James
Elkow, Steve N.
Erickson, Stanley W.
Falkenberg, Howard
Fawcett, V. Clark
Farm Supply Division
Fedun, David
Fentie, Dunc
Fleck, Jack
Galloway, Elwood H.
Gaschnitz, James
Gechter, Frank G.
Goldeye Lake Camp
Goruk, William G.
Graham, Eugene
Hammer, Alfred G.
Haney, Howard B.
Hart, Raymond H.
Heck, Ed
Hite, Harry J.
Hogg, Archie
Hoppins, Kenneth J.
Hrab, William
Hutton, Albert E.
Jesperson, Ralph
Kuhn, Gordon
Longson, Melvin
Lunty, H. Glenn
Machacek, Joseph A.
Maciuk, Samuel
McCartney, Bill
Metz, Gerry
Morrison, David J.
Murphy, F. Benton
Ohrn, Donald
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Onyschuk, John
Pasnak, Walter
Paton, David L.
Peterson, Paul B.
Petroleum Division
Price, Wayne R.
Proudfoot, Lawrence
Ross, Cameron
Ross, Harold
Scheer, John H.
Sejdl, Joe
Severtson, Harvey A.
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sinclair, S. Allan
Stasyk, Mike
Swainson, Jack
Thompson, Ronald C.
Turcotte, Guy
Unifarm
Vold, Roy Jr.
Watson, C. Ivan
White, Norman S.
Wilken, Otto
Williams, Jack
Zwierschke, Allan
Places
Andrew
Barrhead
Bawlf
Beaverlodge
Bonnyville
Bow Island
Carstairs
Claresholm
Consort
Crossfield
Czar
Drumheller
Edgerton
Edmonton
Enchant
Ensign
Glendon
Fairview
Fort Assiniboine
Hanna
High Prairie
High River
Hines Creek
Holden
Huxley
Lethbridge
Medicine Hat
Milk River
New Norway
Pincher Creek
Ponoka
Olds
Red Deer
Spruce Grove
St. Michael
Stettler
Stony Plain
Strathmore
Taber
Tangent
Thorsby
Vegreville
Wetaskiwin
Willingdon
Accession Number
UF 2002.0009.10
UF 2002.0009.11
UF 2002.0009.12
UF 2002.0009.13
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1983
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1984.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
65
Material Format
textual records
Physical Description
4 v.; 26 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary of Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; and the retirements of Arne Olson and Bill McCartney
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1984
Publisher Series
March 1984
May 1984
August 1984
November 1984
Subjects
Anniversaries
Annual meetings
Delegates
Directors
Financial statements
Retirement
Names
Andrews, Ronald
Bobryk, John
Chessor, R. Dean
Cibart, Ben F. Jr.
Delegate Advisory Committee
Dobson, William A.
Evans, Ed
Evenson, Fred
Farm Supply Division
Fahrion, Ernest A.
Fawcett, V. Clark
Galloway, Elwood H.
Hammer, Alfred G.
Haney, Howard B.
Henrickson, Bryce
Hirch, Edmund
Inge, Stuart F.
Klak, Andrew
Konynenbelt, W. Henry
Kopp, Irvin A.
Kosiorek, Con
Kuhn, Gordon
Larson, Lars H.
Lunty, H. Glenn
Maciuk, Samuel
McCartney, Bill
Metz, Gerry
Murphy, F. Benton
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Olthuis, Clarence
Onyschuk, John
Peterson, Paul B.
Petroleum Division
Proudfoot, Lawrence
Sekella, Steve
Semeniuk, Terry
Sharpe, Deane H.
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sinclair, S. Allan
Small, John
Smith, Morris
Smith, Ward D.
Sommerfeldt, Lynn D.
Sorken, Orval
Steinbring, Albert
Sveinson, W. Allan
Thompson, Ronald C.
Trudeau, Marcel
Turcotte, Guy
Unifarm
Van Nieuvenhuyse, Nolan
Vogelaar, Len
Watson, William A.
White, Norman S.
Wright, John S. "Jack"
Zwierschke, Allan
Places
Alder Flats
Athabasca
Barrhead
Bow Island
Calgary
Cardston
Chinook
Consort
Czar
Elk Point
Fawcett
Forestburg
Girouxville
Hardisty
Holden
Hotchkiss
Innisfail
Kingman
Lacombe
Lundbreck
Munson
Neerlandia
Nobleford
Olds
Paradise Valley
Patricia
Peers
Pincher Creek
Ponoka
Radway
Sangudo
Sexsmith
Sherwood Park
Westlock
Wetaskiwin
Accession Number
UF 2002.0009.14
UF 2002.0009.15
UF 2002.0009.16
UF 2002.0009.17
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1984
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1985.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
66
Material Format
textual records
Physical Description
4 v.; 26 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary from Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; and summary of the Delegates Adisory Committee meetings
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1985
Publisher Series
March 1985
May 1985
August 1985
November 1985
Subjects
Annual meetings
Awards -- Long service
Charitable giving
Committees
Delegates
Directors
Financial statements
Patronage dividends
Retirement
Names
Adam, Gary
Barnes, J. Gerry
Bell, Stan
Bensen, Wally
Blanchard, Gordon
Brown, Earl
Canadian Federation of Agriculture
Delegate Advisory Committee
Doll, Walter
Driscoll, William G.
Durie, James
Erickson, Stanley W.
Evans, Ed
Farm Supply Division
Fawcett, V. Clark
Fedun, David
Fleck, Jack
Galloway, Elwood H.
Gechter, Frank G.
Graham, Eugene
Haney, Howard B.
Hart, Raymond H.
Herrick, Cliff
Hite, Harry J.
Hoppins, Kenneth J.
Hutton, Albert E.
Jesperson, Ralph
Keeling, Charles
Keryluk, Peter D.
Konynenbelt, Joe
Longson, Melvin
Machacek, Joseph A.
Maciuk, Samuel
Marshall, Jack
Metz, Gerry
Morrison, David J.
Ohrn, Donald
Olmstead, Leigh
Olthuis, Clarence
Onyschuk, John
Pasnak, Walter
Paton, David L.
Paulson, Palma
Pembina U.F.A. Co-operative Association
Petroleum Division
Pincher Creek Co-operative Association Ltd.
Price, Wayne R.
Proudfoot, Lawrence
Repchin, Alphonse
Ross, Harold
Scheer, John H.
Sejdl, Joe
Semeniuk, John T.
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sinclair, S. Allan
Smith, Ward D.
Swainson, Jack
Thompson, Ronald C.
Turcotte, Guy
Unifarm
White, Norman S.
Wilken, Otto
Places
Andrew
Beaverlodge
Claresholm
Crossfield
Edgerton
Edmonton
Ensign
Fairview
Fort Assiniboine
Gladstone
Hanna
High Prairie
High River
Huxley
Medicine Hat
Milk River
Neerlandia
New Norway
Nobleford
Ponoka
Red Deer
Stony Plain
Stettler
Strathmore
Taber
Tangent
Thorsby
Trochu
Vegreville
Willingdon
Woking
Accession Number
UF 2002.0009.18
UF 2002.0009.19
UF 2002.0009.20
UF 2002.0009.21
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1985
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1986.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
67
Material Format
textual records
Physical Description
3 v.; 25 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary from Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; and the opening of the Two Hills petroleum agency
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1986
Publisher Series
March 1986
August 1986
November 1986
Subjects
Annual meetings
Awards -- Long service
Delegates
Directors
Financial statements
Grand openings
Petroleum agencies
Products
Retirement
Names
Andrews, Ronald
Aubin, Denis R.
Bell, Stan
Bobryk, John
Brown, Earl
Canadian Federation of Agriculture
Chessor, R. Dean
Cibart, Ben F. Jr.
Delegate Advisory Committee
Dobson, William A.
Edgar, Ken
Evenson, Fred
Fahrion, Ernest A.
Farm Supply Division
Fawcett, V. Clark
Foerster, Ron
Galliford, Bert
Galloway, Elwood H.
Gould, David A.
Graham, Eugene
Hammer, Alfred G.
Haney, Howard B.
Henrickson, Bryce
Hirch, Edmund
Hoppins, Kenneth J.
Jesperson, Ralph
Jones, Neal
Jorgenson, Rusty
Klak, Andrew
Konynenbelt, W. Henry
Kosiorek, Con
Kuhn, Gordon
Larson, Lars H.
Lunty, H. Glenn
Mathison, Dee
Matthews, Bob
Metz, Gerry
Murphy, F. Benton
Negel, Hartmann
Olmstead, Leigh
Onyschuk, John
Peterson, Paul B.
Petroleum Division
Proudfoot, Lawrence
Ramstad, Leon
Scheer, John H.
Sekella, Steve
Semeniuk, Terry
Sharpe, Deane H.
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sieker, Bob
Small, John
Smith, Morris
Shail, Jarvis
Sommerfeldt, Lynn D.
Sorken, Orval
Sveinson, W. Allan
Turcotte, Guy
Van Nieuvenhuyse, Nolan
Vold, Roy Jr.
Wallace, William Jr.
Watson, William A.
Wright, John S. "Jack"
Zwierschke, Allan
Places
Alder Flats
Athabasca
Bashaw
Bow Island
Calgary
Cardston
Chinook
Consort
Czar
Dewberry
Drayton Valley
Eckville
Elk Point
Forestburg
Grande Prairie
Guy
Holden
Hotchkiss
Hythe
Innisfail
Kingman
La Glace
Lundbreck
Munson
Nobleford
Olds
Onoway
Paradise Valley
Patricia
Peers
Radway
Sangudo
Sexsmith
Sherwood Park
Two Hills
Westlock
Accession Number
UF 2002.0009.22
UF 2002.0009.23
UF 2002.0009.24
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1986
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1987.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
68
Material Format
textual records
Physical Description
4 v.; 25 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary from the Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; and appointment of Ken Hoppins as Chairman of the Goldeye Foundation.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1987
Publisher Series
March 1987
May 1987
August 1987
November 1987
Subjects
Agriculture and state
Annual meetings
Awards -- Long service
Camps
Charitable giving
Delegates
Directors
Financial statements
Patronage dividends
Products
Retirement
Names
Adam, Gary
Barnes, J. Gerry
Delegate Advisory Committee
Doll, Walter
Draganiuk, Marshall
Durie, James
Erickson, Stanley W.
Farm Supply Division
Fawcett, V. Clark
Fedun, David
Fleck, Jack
Fraser, Jim
Galloway, Elwood H.
Gechter, Frank G.
Goldeye Lake Camp
Groves, Marvin
Haney, Howard B.
Hart, Raymond H.
Herman, Dennis
Hite, Harry J.
Hoppins, Kenneth J.
Hutton, Albert E.
Jesperson, Ralph
Longson, Melvin
Machacek, Joseph A.
Maciuk, Samuel
Mathison, Dee
McAleese, Jack
Metz, Gerry
Morrison, David J.
Negel, Hartmann
Ohrn, Donald
Olmstead, Leigh
Olthuis, Clarence
Onyschuk, John
Pasnak, Walter
Paton, David L.
Peterson, Gordon C.
Petroleum Division
Ponoka Co-operative Oils
Price, Wayne R.
Proudfoot, Lawrence
Repchin, Alphonse
Ross, Cameron
Ross, Harold
Scheer, John H.
Schile, Andrew
Sejdl, Joe
Shaw, Robert
Semeniuk, John T.
Semeniuk, Terry
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sorken, Orval
Steinbring, Albert
Swainson, Jack
Turcotte, Guy
Unifarm
Van Bavel, Ray
Van Schaick, Bev
Wilken, Otto
Places
Alix
Andrew
Barrhead
Beaverlodge
Bluffton
Claresholm
Coutts
Crossfield
Edgerton
Edmonton
Fairview
Glendon
Hanna
High Prairie
High River
Medicine Hat
Neerlandia
New Norway
Patricia
Ponoka
Red Deer
Rockyford
Seven Persons
Smoky Lake
St. Michael
Stauffer
Stettler
Stony Plain
Strathmore
Taber
Tangent
Thorsby
Trochu
Two Hills
Vegreville
Vulcan
Wembley
Accession Number
UF 2002.0009.25
UF 2002.0009.26
UF 2002.0009.27
UF 2002.0009.28
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1987
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1988.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
69
Material Format
textual records
Physical Description
4 v.; 25 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary of the Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; UFA sponsored Stampede Steer Classic ; and the opening of a new building at Goldeye
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1988
Publisher Series
March 1988
May 1988
August 1988
November 1988
Subjects
Charitable giving
Computers
Delegates
Directors
Financial statements
Patronage dividends
Products
Retirement
Names
Andrews, Ronald
Aubin, Denis R.
Bobryk, John
Boychuk, John
Brown, Earl
Calgary Stampede
Chessor, R. Dean
Communications Division
Dobson, William A.
Erno, Don
Evans, Ed
Evenson, Fred
Farm Supply Division
Fahrion, Ernest A.
Fawcett, V. Clark
Fuernkranz, Carl
Galloway, Elwood H.
Goldeye Lake Camp
Gould, David A.
Hammer, Alfred G.
Haney, Howard B.
Henrickson, Bryce
Hirch, Edmund
Hoppins, Kenneth J.
Information Services Department
Jesperson, Ralph
Klak, Andrew
Konynenbelt, W. Henry
Kosiorek, Con
Kuhn, Gordon
Larson, Lars H.
Lunty, H. Glenn
Mathison, Dee
Metz, Gerry
Murphy, F. Benton
Negel, Hartmann
Olmstead, Leigh
Onyschuk, John
Peterson, Paul B.
Petroleum Division
Scheer, John H.
Sekella, Steve
Semeniuk, Terry
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Small, John
Sommerfeldt, Lynn D.
Sorken, Orval
Sveinson, W. Allan
Sweet, Garry
Unifarm
Van Nieuvenhuyse, Nolan
Vold, Roy Jr.
Wallace, William Jr.
Watson, William A.
Wright, John S. "Jack"
Zwierschke, Allan
Places
Alder Flats
Athabasca
Bow Island
Calgary
Cardston
Chinook
Consort
Czar
Elk Point
Forestburg
Guy
Hay Lakes
Holden
Hotchkiss
Innisfail
Kingman
Lacombe
Lundbreck
Munson
Nobleford
Olds
Paradise Valley
Patricia
Peers
Pincher Creek
Ponoka
Radway
Sangudo
Sexsmith
Sherwood Park
Vimy
Westlock
Wetaskiwin
Accession Number
UF 2002.0009.29
UF 2002.0009.30
UF 2002.0009.31
UF 2002.0009.32
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1988
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1989.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
70
Material Format
textual records
Physical Description
4 v.; 25 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary of the Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; and an article on the UFA sponsored Stampede Steer Classic
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1989
Publisher Series
March 1989
May 1989
August 1989
November 1989
Subjects
Charitable giving
Delegates
Directors
Financial statements
Grand openings
Patronage dividends
Products
Retirement
Names
Adam, Gary
Barnes, J. Gerry
Calgary Stampede
Chessor, R. Dean
Doll, Walter
Draganiuk, Marshall
Durie, James
Erickson, Stanley W.
Evans, Ed
Farm Supply Division
Fawcett, V. Clark
Fedun, David
Fleck, Jack
Gechter, Frank G.
Haney, Howard B.
Hart, Raymond H.
Hennel, Rodney
Herman, Dennis
Hite, Harry J.
Hoffos, Gerry
Hoppins, Kenneth J.
Hutton, Albert E.
Jesperson, Ralph
Kanehl, Manfred
Machacek, Joseph A.
Maciuk, Samuel
Mathison, Dee
Metz, Gerry
Morrison, David J.
Ohrn, Donald
Olthuis, Clarence
Onyschuk, John
Pasnak, Walter
Paton, David L.
Paulsen, Howard
Peterson, Gordon C.
Petroleum Division
Price, Wayne R.
Rebus, John
Repchin, Alphonse
Ross, Harold
Scheer, John H.
Schile, Andrew
Semeniuk, John T.
Semeniuk, Terry
Shaw, Robert
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sorken, Orval
Steinbring, Albert
Swainson, Jack
Sweet, Garry
Unifarm
Van Bavel, Ray
Van Schaick, Bev
Wilken, Otto
Places
Andrew
Barrhead
Bluffton
Calgary
Claresholm
Coutts
Crossfield
Edgerton
Edmonton
Fairview
Glendon
Hanna
High Prairie
High River
La Crete
Medicine Hat
Neerlandia
New Norway
Red Deer
St. Michael
Seven Persons
Smoky Lake
Stauffer
Stavely
Stettler
Stony Plain
Strathmore
Taber
Tangent
Thorsby
Trochu
Two Hills
Vegreville
Vulcan
Wembley
Accession Number
UF 2002.0009.33
UF 2002.0009.34
UF 2002.0009.35
UF 2002.0009.36
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1989
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1990.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
71
Material Format
textual records
Physical Description
4 v.; 25 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary of the Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; an article on the UFA sponsored Stampede Steer Classic ; and an article on Camp Goldeye
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1990
Publisher Series
March 1990
May 1990
August 1990
November 1990
Subjects
Awards -- Long service
Charitable giving
Delegates
Directors
Financial statements
Patronage dividends
Names
Andrews, Ronald
Aubin, Denis R.
Bellew, Lloyd
Bobryk, John
Boychuk, John
Brown, Earl
Cage, Eldon
Calgary Stampede
Chambers, Ken G.
Chessor, R. Dean
Coderre, Roland J.
Cook, Gerald
Delegate Advisory Committee
Dobson, William A.
Dupuis, Paul
Erno, Don
Evans, Ed
Fahrion, Ernest A.
Farm Supply Division
Fawcett, V. Clark
Flanders, Glenn
Frost, Dieter
Fuernkranz, Carl
Gould, David A.
Haney, Howard B.
Herrick, Cliff
Hirch, Edmund
Hoppins, Kenneth J.
Hoffos, Gerry
Jesperson, Ralph
Klak, Andrew
Konynenbelt, W. Henry
Kosiorek, Con
Larson, Lars H.
Letwin, Eugene
Lunty, H. Glenn
Marshall, Jack
Marshall, Steve
Mathison, Dee
McDonald, Jack
Metz, Gerry
Miller, Donald M.
Peterson, Paul B.
Petroleum Division
Onyschuk, John
Oro, Leonard C.
Rebus, John
Scheer, John H.
Sekella, Steve
Semeniuk, Andrew
Semeniuk, Terry
Sharpe, Deane H.
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sommerfeldt, Lynn D.
Sorken, Orval
Sveinson, W. Allan
Swainson, Jack
Syverson, Bryon S.
Sweet, Garry
Trefiak, William
Trynchy, Nick
Unifarm
Vogelaar, Art
Vold, Roy Jr.
Volek, Joseph
Watson, William A.
Wees, Russell I.
Wright, John S. "Jack"
Yohemas, Greg
Zwierschke, Allan
Places
Alder Flats
Athabasca
Beaverlodge
Bow Island
Brooks
Calgary
Cardston
Chinook
Claresholm
Consort
Czar
Drumheller
Elk Point
Forestburg
Granum
Guy
Hay Lakes
Holden
Innisfail
Lacombe
Lundbreck
Manning
Milk River
Morinville
Munson
Nobleford
Olds
Paradise Valley
Patricia
Peers
Pincher Creek
Ponoka
Provost
Radway
Salisbury
Sangudo
Sexsmith
Sherwood Park
Smoky Lake
Vimy
Wetaskiwin
Woking
Accession Number
UF 2002.0009.37
UF 2002.0009.38
UF 2002.0009.39, c1
UF 2002.0009.40, c1
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1990
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1991.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
72
Material Format
textual records
Physical Description
4 v.; 25 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary of the Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; the opening of farm stores in Leduc, Fort Saskatchewan and Medicine Hat ; and articles about the Goldeye intern program, and camp Goldeye
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1991
Publisher Series
March 1991
May 1991
August 1991
October 1991
Subjects
Awards -- Long service
Charitable giving
Delegates
Directors
Financial statements
Patronage dividends
Products
Retirement
Scholarships
Names
Brown, Earl
Chessor, R. Dean
Delegate Advisory Committee
Derksen, Reuben
Dobson, William A.
Draganiuk, Marshall
Evans, Ed
Farm Supply Division
Fawcett, V. Clark
Fraser, James D.
Gechter, Frank G.
Goldeye Lake Camp
Hammer, Alfred G.
Haney, Howard B.
Hoppins, Kenneth J.
Hoffos, Gerry
Kanehl, Manfred
Krikke, Richard
Maciuk, Samuel
Mathison, Dee
Metz, Gerry
Oil Recovery Program
Onyschuk, John
Pasnak, Walter
Petroleum Division
Price, Wayne R.
Scheer, John H.
Semeniuk, Terry
Shaw, Robert
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sorken, Orval
Steinbring, Albert
Sweet, Garry
Vold, Roy Jr.
White, Charles J.
Zad, Edward M.
Places
Barrhead
Crossfield
Duffield
Edgerton
Edmonton
Fort Saskatchewan
La Crete
Leduc
Medicine Hat
Neerlandia
Ponoka
St. Michael
Spruce View
Stony Plain
Two Hills
Vimy
Accession Number
UF 2002.0009.41
UF 2002.0009.42
UF 2002.0009.43, c2
UF 2002.0009.44, c2
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1991
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1992.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
73
Material Format
textual records
Physical Description
3 v.; 28 x 22 cm or smaller
Scope and Content
Includes summary of the Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; retirement of Howard Haney ; announcement of new President, Orval Sorken ; and Goldeye camp
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1992
Publisher Series
February 1992
May 1992
October 1992
Subjects
Awards -- Long service
Charitable giving
Delegates
Directors
Education
Financial statements
Grand openings
Products
Retirement
Names
Bamber, Donald R.
Chessor, R. Dean
Derksen, Reuben
Dobson, William A.
Evans, Ed
Farm Supply Division
Fawcett, V. Clark
Frost, Dieter
Gechter, Frank G.
Haney, Howard B.
Hoffos, Gerry
Hoppins, Kenneth J.
Jendricks, Ken
Klak, Andrew
Konynenbelt, W. Henry
Krieger, Eugene
Latam, Wayne
Mathison, Dee
Metz, Gerry
Newsham, Elgar
Onyschuk, John
Petroleum Division
Pochapsky, Lee
Saley, Alex
Scheer, John H.
Semeniuk, Terry
Shindler, Jim
Sorken, Orval
Southoff, Ron
Sveinson, W. Allan
Sweet, Garry
Watson, William A.
Wieler, Martin
Wood, Harry
Wright, John S. "Jack"
Places
Androssan
Athabasca
Chinook
Czar
Innisfail
La Crete
Nobleford
Olds
Oyen
Sangudo
Seven Persons
Accession Number
UF 2002.0009.45, c2
UF 2004.0021.35
UF 2004.0021.36
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1992
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1993.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
74
Material Format
textual records
Physical Description
4 v.; 28 x 22 cm.
Scope and Content
Includes summary of the Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; and Goldeye camp
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1993
Publisher Series
February 1993
May 1993
August 1993
December 1993
Subjects
Awards -- Long service
Delegates
Directors
Education
Financial statements
Grand openings
Retirement
Scholarships
Names
Black, Raymond
Blades, Gordon
Calgary Stampede
Chessor, R. Dean
Conquergood, Keith
Dobson, William A.
Doll, Walter
Draganiuk, Marshall
Ellice, D. D. (Derry)
Erno, Don
Evans, Ed
Farm Supply Division
Fawcett, V. Clark
Fentie, Dunc
Flondra, Peter
Frank, Clarence
Goldeye Lake Camp
Harbers, Bryon
Heck, Ed
Hoffos, Gerry
Hoppins, Kenneth J.
Housman, Randy
Konynenbelt, W. Henry
Laprise, Maurice J.
Mathison, Dee
Metz, Gerry
Morrison, David J.
Nishimura, Kaichi
Oil Recovery Program
Onyschuk, John
Petroleum Division
Rimmer, Ron
Rose, Donna
Scheer, John H.
Semeniuk, John T.
Semeniuk, Terry
Shindler, Jim
Sorken, Orval
Sweet, Garry
Van Bavel, Ray
Vogelaar, Art
Places
Bawlf
Blackie
Cluny
Fairview
High River
Monarch
Pincher Creek
Red Deer
Sexsmith
Smoky Lake
Spruce Grove
Two Hills
Vilna
Westlock
Accession Number
UF 2004.0021.38
UF 2004.0021.39
UF 2004.0021.40
UF 2004.0021.41
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1993
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1994.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
75
Material Format
textual records
Physical Description
2 v.; 28 x 22 cm.
Scope and Content
Includes summary of the Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; and Calgary Stampede agricultural events, mini and heavy horse hitches, Steer Classic
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1994
Publisher Series
August 1994
November 1994
Subjects
Delegates
Directors
Awards -- Long service
Education
Financial statements
Retirement
Safety
Scholarships
Names
Brand, Bill
Calgary Stampede
Chessor, R. Dean
Dobson, William A.
Flasha, Dennis
Farm Supply Division
Fawcett, V. Clark
Goldeye Foundation
Hennel, Don
Hoffos, Gerry
Hoppins, Kenneth J.
Konynenbelt, W. Henry
Mathison, Dee
Metz, Gerry
Onyschuk, John
Petroleum Division
Saley, Alex
Semeniuk, Terry
Sorken, Orval
Van Bavel, Ray
Sorken, Orval
Places
Boyle
Calgary
Caroline
Holden
Stettler
Accession Number
UF 2004.0021.42
UF 2004.0021.43
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1994
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Jim Bryden of Mannville ran the UFA Heavy Horse Hitch until his farm dispersal sale in 1995. He passed away in 2006.
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1995.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
76
Material Format
textual records
Physical Description
1 v.; 28 x 22 cm.
Scope and Content
Includes summary of the Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; and an article on the heavy horse hitch
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1995
Publisher Series
August 1995
Subjects
Awards -- Long service
Directors
Education
Financial statements
Horse Hitches
Products
Safety
Scholarships
Youth
Names
4-H
Brand, Bill
Chessor, R. Dean
Coderre, Roland J.
Dobson, William A.
Farm Supply Division
Fawcett, V. Clark
Garland, Marion
Goldeye Foundation
Herrick, Cliff
Hoffos, Gerry
Hoppins, Kenneth J.
Konynenbelt, W. Henry
Mathison, Dee
McDonald, Jack
Metz, Gerry
Petroleum Division
Saley, Alex
Semeniuk, Terry
Sorken, Orval
Sweet, Garry
Van Bavel, Ray
Places
Airdrie
Calgary
Fort Saskatchewan
Woking
Accession Number
UF 2004.0021.44
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1995
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Jim Bryden of Mannville ran the UFA Heavy Horse Hitch until his farm dispersal sale in 1995. He passed away in 2006.
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1996.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
77
Material Format
textual records
Physical Description
3 v.; 28 x 22 cm.
Scope and Content
Includes summary of the Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; and Goldeye Foundation
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1996
Publisher Series
May 1996
August 1996
November 1996
Subjects
Awards -- Long service
Delegates
Directors
Financial statements
History
Retirement
Safety
Scholarships
Youth
Names
Aubin, Denis R.
Benkie, Don
Boychuk, John
Brand, Bill
Campbell, Lorne
Chessor, R. Dean
Dobson, William A.
Farm Supply Division
Fawcett, V. Clark
Flanders, Glenn
Goldeye Foundation
Gould, David A.
Hoffos, Gerry
Hoppins, Kenneth J.
Kidd, Alan
Konynenbelt, W. Henry
Landerl, Dick
Liss, Ted
Mathison, Dee
Metz, Gerry
Olthuis, Clarence
Petroleum Division
Polichuk, Brian
Ramstad, Leon
Robison, Patrick J.
Sekella, Steve
Semeniuk, Terry
Sommerfeldt, Lynn D.
Sorken, Orval
Tubbs, Tim R.
Vachon, Richard
Van Bavel, Ray
Volek, Joseph
Warren, James
Places
Arrowwood
Bashaw
Brooks
Cardston
Consort
Elk Point
Falher
High River
Kitscoty
Lundbreck
Radway
Red Deer
Sangudo
Taber
Vermilion
Accession Number
UF 2004.0021.45
UF 2004.0021.46
UF 2004.0021.47
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1996
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1997.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
78
Material Format
textual records
Physical Description
2 v.; 28 x 22 cm
Scope and Content
Includes summary of the Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; and UFA sponsored events, Stampede Stock Dog Invitational, Steer Classic, mini horse hitch and the UFA tank wagon
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1997
Publisher Series
May 1997
August 1997
Subjects
Awards -- Long service
Delegates
Directors
Financial statements
Grand openings
Retirement
Youth
Names
Brand, Bill
Calgary Stampede
Dlugan, Edna
Draganiuk, Marshall
Durie, James
Goldeye Foundation
Hittinger, Lorne
Hoffos, Gerry
Jobs, Clarence
MacMillan, Allister
McAleese, Jack
Semeniuk, Terry
Sorken, Orval
Places
Calgary
Falher
Fort Saskatchewan
Hanna
Patricia
Red Deer
Two Hills
Vegreville
Accession Number
UF 2004.0021.48
UF 2004.0021.49
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1997
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1999.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
80
Material Format
textual records
Physical Description
3 v.; 28 x 22 cm.
Scope and Content
Includes summary of the Board of Directors meeting ; summary of financial statements and first quarter report ; opening of a new farm supply stores in Lethbridge and Mayerthorpe ; article on a new scholarship program, AGVANTAGE 25 ; and articles on Camp Goldeye
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1999
Publisher Series
May 1999
August 1999
November 1999
Subjects
Awards -- Long service
Directors
Financial statements
Grand opening
Products
Retirement
Safety
Scholarships
Sports
Youth
Names
4-H
AGVANTAGE 25
Anderson, Jack
Benson, Wally
Burdeyney, Alvin
Calkins, Albert
Cochrane, John
Dobson, William A.
Farm Supply Division
Ference, Lawrence
Fernley, Ron
Goutsis, Andy
Hennel, Don
Konynenbelt, W. Henry
Petroleum Division
Ristoff, Darvin
Schweitzer, Bert
Sorken, Orval
Stuckky, Dan
Places
Calgary
Cardston
Claresholm
Fawcett
Fort Macleod
Grande Prairie
High River
Killam
Lomond
Lethbridge
Mayerthorpe
Milk River
Nanton
Provost
Stettler
Thorsby
Vulcan
Westlock
Accession Number
UF 2004.0021.52
UF 2004.0021.53
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1999
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 2000.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
81
Material Format
textual records
Physical Description
2 v.; 28 x 22 cm.
Scope and Content
Includes summary of the Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; opening of a new farm store in Mayerthorpe ; and an article on Goldeye lake
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 2000
Publisher Series
May 2000
August 2000
Subjects
Awards -- Long service
Delegates
Directors
Financial statements
Grand openings
Products
Safety
Scholarships
Strategic plans
Retirement
Names
AGVANTAGE 25
Balderson, Donald L.
Borbely, Darla
Cage, Eldon
Calder, Jim
Calgary Stampede
Coderre, Roland J.
Fawcett, V. Clark
Ficner, Henryk
Gair, Russel
Goldeye Foundation
Goldeye Lake Camp
Hoffman, Max
Kueber, Mike
Letwin, Eugene
McDonald, Jack
McMillan, Frederick D.
Semeniuk, Andrew
Sorken, Orval
Stang, Jerome
Sweet, Garry
Places
Airdrie
Beaverlodge
Brooks
Calgary
Consort
Fort Saskatchewan
Grande Prairie
Hanna
La Crete
Mayerthorpe
Olds
Red Deer
Smoky Lake
Tilley
Westlock
Wetaskiwin
Accession Number
51-5
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
2000
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

Report to delegate advisory committees – 1975.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
85
Material Format
textual records
Physical Description
1 v.; 28 x 22 cm.
Scope and Content
Includes summary of the Board of Directors meeting
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1975
Publisher Series
March 1, 1975
Subjects
Delegates
Directors
Names
Anderson, Clare
Bacque, Roland L.
Barnes, J. Gerry
Delegate Advisory Committee
Driscoll, William G.
Durie, James
Fedun, David
Giem, Mervin
Goruk, William G.
Hansen, Chris R.
Hart, Raymond H.
Henderson, Lawrence E.
Hogg, Archie
Hoppins, Kenneth J.
Hrab, William
Johnson, Alphy
Jones, A. Gordon
Kruger, Herbert
Longson, Melvin
Manderson, Daniel C.
McCartney, Bill
McDonald, Ewen
Nikolaychuk, Mike
Ohrn, Donald
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Onyschuk, John
Pasnak, Walter
Risdon, Walter U.
Sayle, George
Schmaltz, Norman F.
Sejdl, Joe
Senger, Gerry
Shybunka, Steve
Simard, Jean B.
Sinclair, S. Allan
Snider, Robert S.
Solberg, Kermit
Steen, Robert
Steinbring, Albert
Swainson, Jack
Valleau, Glenn
Vold, Roy Jr.
Voroney, Peter
Ward, Ralph B.
White, Norman S.
Wilken, Otto
Zwierschke, Allan
Places
Andrew
Barrhead
Beaverlodge
Beiseker
Bellis
Claresholm
Edmonton
Enchant
Girouxville
High Prairie
High River
Hines Creek
Huxley
Medicine Hat
Milk River
New Norway
Ponoka
Red Deer
Schuler
Stettler
Strathmore
Stoney Plain
Sunnynook
Therien
Thorsby
Two Hills
Vegreville
Vulcan
Wainwright
Woking
Accession Number
44-14
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1975
Source
Archival Descriptions

The U.F.A. co-operator – 1963.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
86
Material Format
textual records
Physical Description
8 v.; 28 x 22 cm or smaller
Scope and Content
Includes obituary for George Maclachlan ; appointment of Mr. A.P. Olson as Personnel Manager of U.F.A. Co-operative Limited ; features articles on the Edmonton Farm Supply depot, Lethbridge Farm Supply Store, and on the Annual Meeting of 1963 ; Goldeye Lake Camp ; articles on George Sayle and John Erickson ; Farmers in the Oil Business by J. C. Robb
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1963
Publisher Series
v. 4, no. 1 (January 1963)
v. 1, no. 1 (June 1963)
v. 1, no. 2 (July 1963)
v. 1, no. 3 (August 1963)
v. 1, no. 4 (September 1963)
v. 1, no. 5 (October 1963)
v. 1, no. 6 (November 1963)
v. 1, no. 7 (December 1963)
Subjects
Annual meetings
Awards -- Long service
Camps
Cooperative societies
Corporations --Headquarters
Credit unions
Directors
Education
Farm stores
History
Personals
Petroleum
Petroleum products
Youth
Names
Agar, Gordon
Anderson, Beverly
Anderson, Mary Lou
Audet, Joe
Bentley, James M.
Bolva, Walter
Canadian Federation of Agriculture
Chapell, Irene
Chisholm, K. Gordon
Dale, Wayne
Darrock, Karen
Data Processing Department
Dividend Department
Duimel, Allene
Duimel, Bill
Erickson, John
Farmers' Union of Alberta
Froese, Peter
Gray, Merle
Hendry, Margaret
Henker, Roy
Hepburn, Sidney
Hogg, Archie
Gingrich, Ed
Goldeye Lake Camp
Kein, Linda
Kenfield, Leonard
Kraemer, Gordon
Janzer, George
MacLachlan, George
Margach, Bill
Mayes, Rita
McCartney, Bill
Leicht, Herb
McDonald, Dave
McFadyen, Lil
McLeod, Iris
Milley, Don
Nastiuk, Mary
Nelson, Norien
Nishimura, Kaichi
Olson, Arne P.
Printing Department
Proudfoot, Lawrence
Reimer, Elmer
Robb, J. Cecil
Robinson, Joan
Sallis, Larry
Sanford, Bob
Sayle, George
Senakovicz, Jack
Silver, Andrew
Snyder, Frank
Stewart, Carol
Willoughby, Vic
Woloschuk, Florence
Places
Calgary
Edmonton
Lethbridge
Granum
Huxley
Accession Number
No accession
UF 2003.0065.93
No Accession
UF 2002.0053.32
UF 2002.0065.103
UF 2002.0065.108
UF 2002.0065.110
UF 2002.0065.114
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1963
Source
Archival Descriptions

The united farmer – 1967.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
93
Material Format
textual records
Physical Description
6 v.; 28 x 22 cm
Scope and Content
Includes articles on the twenty year service awards being presented to Lawrence Proudfoot and Arne Olson ; the retirement of Milton Ward ; Farm Young People’s Week ; Goldeye Camp centennial dedication ; excerpts from the President’s Address, William McCartney’s report, Ward Smith’s report, Lawrence Proudfoot’s report, and Arne Olson’s report to the annual meeting ; the Farm Supply Centres in Hanna and Calgary ; the new Camrose Bulk Petroleum Plant ; and the opening of the Farm Supply Centre in Provost
Administrative History
This was a publication for staff, agents, directors, delegates and advisory committee members.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1967
Publisher Series
Volume 5, no. 5 (May 1967)
Volume 5, no. 6 (June 1967)
Volume 5, no. 8 (August 1967)
Volume 5, no. 9 (September 1967)
Volume 5, no. 11 (November 1967)
Volume 5, no. 12 (December 1967)
Other Title Information
Continues The U.F.A. Co-operator
Subjects
Agriculture and state
Annual meetings
Awards -- Long service
Camps
Committees
Credit unions
Delegates
Directors
Education
Equipment and supplies
Farm stores
Grain
Meetings
Personals
Petroleum agencies
Products
Promotions
Reports
Retirement
Scholarships
Speeches, addresses, etc.
Sports
Youth
Names
Anderson, Anders H.
Arthur, Elza
Bergstrom, Oliver
Bingeman, Marshal
Black, Bill
Black, Marj
Blades, Gordon
Brown, Barry
Brown, George
Brown, Leo
Chapple, Tom
Coderre, Roland J.
Dahl, Henry
Davis, Jim
Delaney, Bert
Duby, Phil
Dyck, Richard
Eliuk, George
Ellert, Leo P.
Farm Young People's Week
Fawcett, George
Fletcher, William L.
Friend, Albert
Fullerton, Bernice
Galliford, Bert
Grant, Albert
Gaschnitz, James
Gay, Oliver
Goldeye Lake Camp
Hadfield, James K.
Halvorson, Harvey
Haney, Howard B.
Hart, Raymond H.
Hasselman, Hans
Holmberg, John
Imbery, Ralph
Isley, Leonard
Jickling, Don
Johnson, Elmer
Johnson, Jim
Johnson, Robert
Jobs, Clarence
Kruger, Herbert
Latam, Dave
LeBlanc, William B.
Lillebuen, A. John
MacKintosh, Ian R.
Mason, Carman
Mason, H. Gordon
McCartney, Bill
McDonald, Jack
McKay, Gerry
McLaughlin, Arnold
Mierlo, Carl
Milley, Don
Mowatt, Neil A.
Nishimura, Kaichi
Olson, Arne P.
Otto, Horst
Ouellette, Bernie
Pembina U.F.A. Co-operative Association
Plante, John
Platt, Arnold W.
Pogmore, James
Proudfoot, Lawrence
Quaschnick, Ted
Rands, Roy
Risdon, Walter U.
Sayle, George
Schuler, Gerald
Sinclair, S. Allan
Smith, Ward
Stevens, Claude P.
Stewart, Roy
Sweet, Garry
Ward, Milt
Walker, Angus
Walker, Jim
Wetaskiwin Co-op Refinery Association
Worobo, Alex
Places
Alliance
Amisk
Arrowwood
Byemoor
Calgary
Camrose
Chauvin
Claresholm
Consort
Czar
Drumheller
Esther
Foremost
Fort Macleod
Grande Prairie
Hanna
Hay Lakes
Innisfail
Medicine Hat
Milk River
Millet
Milo
Onoway
Owendale
Parkland
Pembina
Picture Butte
Provost
Purple Springs
Rainier
Rosalind
Stettler
Strathmore
Twin Butte
Wainwright
Wetaskiwin
Accession Number
UF 2002.0053.49
UF 2002.0053.50
UF 2002.0053.51
UF 2002.0053.52
UF 2002.0053.53
UF 2002.0053.54
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1967
Source
Archival Descriptions

The united farmer – 1968.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
94
Material Format
textual records
Physical Description
10 v.; 28 x 22 cm
Scope and Content
Includes articles on the Pembina UFA Co-operative Association ; the Bashaw open house ; the Red Deer Farm Supply Centre ; the retirement of Ian Mackintosh ; the openings of the Vulcan Farm Supply Centre, and the Glendon Bulk Petroleum Plant ; and excerpts from the President’s address, Bill McCartney’s report, Lawrence Proudfoot’s report, and Ward Smith’s report to the annual meeting
Administrative History
This was a publication for staff, agents, directors, delegates and advisory committee members.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
Calgary, United Farmers of Alberta Co-operative, 1968
Publisher Series
Volume 6, no. 1 (January 1968)
Volume 6, no. 2 (February 1968)
Volume 6, no. 3 (March 1968)
Volume 6, no. 4 (April 1968)
Volume 6, no. 5 (May 1968)
Volume 6, no. 6 (June 1968)
Volume 6, no. 8 (August 1968)
Volume 6, no. 9 (September 1968)
Volume 6, no. 11 (November 1968)
Volume 6, no. 12 (December 1968)
Other Title Information
Continues The U.F.A. co-operator
Subjects
Annual meetings
Awards
Awards -- Long service
Bonspiels
Building materials
Camps
Cartoons
Committees
Delegates
Directors
Education
Farm stores
Human resources
Management
Meetings
Obituaries
Open houses
Petroleum
Petroleum agencies
Promotions
Reports
Retirement
Seminars
Speeches, addresses, etc.
Trade shows
Names
4-H
Agar, Gordon
Alberta Wheat Pool
Ali, Irene May
Anderson, Carl
Anderson, John
Bagyinka, Lorraine
Baker, A. T.
Barlott, Jim
Bassani, Paul
Bateman, Jack
Belanger, Romeo
Bendall, Bert
Bentley, James M.
Billingsley, Perry
Bocock, William
Bow Slope Shipping Association Ltd.
Brazeau, Gordon
Breitkreutz, Norman
Bulva, Walt
Butterfield Custom Feed Lot
Bysterveld, Randall
Byler, Warren J.
Canadian Western Farm and Ranch Show
Caza, Hugh
Chiesa, Al
Clark, Bill
Cooper, Ernest
Copland, Terry
Corah, Charles
Croskery, Ken
Dahl, Cliff
Davis, Jim
Deering, Larry
Delaney, Bert
DeLisle, Carol
Dickson, Hugh M.
Diegel, Marvin
Draganiuk, Marshall
Dueck, John
Duffy, George
Duimel, Bill
Ewashen, Ken
Farm Young People's Week
Farm Supply Division
Farmstead Automation Days
Fedoretz, Bill
Fedun, David
Ferguson, Ray
Fullerton, Russ
Gass, Tony
Gay, Oliver
Gingras, Philip
Goldeye Lake Camp
Hagel, Norma
Halvorson, Harvey
Hanson, Marlene
Hardman, Jackie
Harrold, Gordon L.
Harvey, Rowe
Henderson, Lawrence E.
Hennel, Don
Hutchinson, Bill
Hutchinson, Ed
Imbery, Ralph
Ireland, Barry
Jackson, Mahlon
Jobs, Clarence
Johnsen, Ole
Johnson, Elmer
Keown, Doug
Kimmel, Harold
Klak, Andrew
Krauss, Dennis
Krieger, Eugene
Linkletter, Norma
Luft, Larry
Lukenchuk, Metro L.
Lunty, H. Glenn
MacKintosh, Ian R.
Manderson, Daniel C.
Margach, Bill
Marklund, Karl
Mayes, Rita
McCartney, Bill
McCartney, Judith
McCullough, Betty
McDonald, Jack
McLaughlin, Arnold
McQuaig, Don
Medin, Ron
Miller, Joe
Milley, Don
Nesom, Roy
Neufeld, Ron
Nielsen, Kurt Ole
Nikolaychuk, Mike
Nishimura, Kaichi
Nowak, Paul
Olson, Arne P.
Onyschuk, John
O'Reilly, Bryon
Ouellette, Bernie
Overn, Kathie
Paso, Alice
Pembina U.F.A. Co-operative Association
Petroleum Division
Pillott, Mike
Plante, Chris
Precutting Department
Proudfoot, Lawrence
Renick, John
Rey, Raymond
Ricard, Andy
Riddle, Jack
Robinson, Charles
Rose, Donna
Rowley, Norton Gordon
Runciman, A. N.
Sayle, George
Semenuk, Sarden
Shindler, Jim
Silver, Andrew
Slack, Robert
Smith, Ward
Starchuk, Metro
Stasyk, Mike
Stuart, Elmer
Taylor, Ross
United Feeds Ltd.
Volk, Tim
Voroney, Peter
Walker, Angus
Ward, Don
Ward, Milt
Webster, Leslie
Wenzel, Gordon
Widynowski, Mike
Willoughby, Vic
Wilson, R. M.
Wilson, Russ B.
Wood, Harry
Zimmer, Natalie
Zwierschke, Allan
Places
Abernethy, SK
Alliance
Arrowwood
Athabasca
Beaverlodge
Black Diamond
Bashaw
Calgary
Camrose
Carstairs
Chauvin
Edgerton
Edmonton
Falher
Forestburg
Gladstone, MB
Glendon
Goodridge
Grande Prairie
Hay Lakes
High River
Holden
Huxley
Lacombe
Lamont
Morinville
Naples
Okotoks
Olds
Pembina
Ponoka
Provost
Radway
Red Deer
Ryley
Sangudo
Sexsmith
Smoky Lake
St. Albert
Stettler
Spirit River
Sylvan Lake
Tilley
Two Hills
Vulcan
Vegreville
Vermilion
Warner
Westlock
Woking
Accession Number
UF 2002.0053.55
UF 2005.0041.03
UF 2005.0041.04
UF 2002.0053.58
UF 2002.0053.59
UF 2002.0053.60
UF 2002.0053.61
UF 2002.0053.62
UF 2002.0053.63
63-2
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1968
Source
Archival Descriptions

The united farmer – 1969.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
95
Material Format
textual records
Physical Description
7 v.; 28 x 22 cm or smaller
Scope and Content
Includes article on the Westlock Farm Supply Centre ; Goldeye Lake ; opening of the Farm Supply Centre in Falher ; H. Glen Lunty, a delegate from Forestburg ; and Calgary International Horse Show at the Calgary Exhibition and Stampede
Administrative History
This was a publication for staff, agents, directors, delegates and advisory committee members.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
Calgary ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1969
Publisher Series
Volume 7, no. 1 (January 1969)
Volume 7, no. 2 (February 1969)
Volume 7, no. 3 (March 1969)
Volume 7, no. 4 (April 1969)
Volume 7, no. 5 (May 1969)
Volume 7, no. 6 (June 1969)
Volume 7, no. 7 (August 1969)
Volume 7, no. 8 (September 1969)
Volume 7, no. 10 (December 1969)
Other Title Information
Continues The U.F.A. co-operator
Subjects
Awards
Awards -- Long service
Blood donors
Camps
Committees
Delegates
Directors
Education
Entertainment
Events
Farm stores
History
Livestock
Livestock --Equipment and supplies
Meetings
Obituaries
Parades
Petroleum agencies
Recipes
Retirement
Tourism
Weather
Youth
Names
4-H
Altheim, Ken
Anderson, Cliff
Babey, Paul
Barclay, John
Bartusak, Harry
Beaudoin, Gerald
Becker, Olga
Belanger, Romeo
Bendall, Bert
Bensen, Wally
Brown, Leo
Bulva, Walt
Butcher, Bob
Calgary Stampede
Canadian Red Cross
Chisholm, K. Gordon
Clark, Lloyd
Coderre, Roland J.
Coulter, Sharon
Cowley, Art
Croskery, Ken
Dahl, Cliff
Dividend Department
Doucet, A. Ted
Edgar, Ken
Evans, Ed
Evans, Ray
Farm Supply Division
Farmers' Union of Alberta
Fehr, Jake
Fellows, Mel
Fentie, Dunc
Garnett, Bill
Gass, Andy
Getson, Gilbert Jr.
Goldeye Lake Camp
Grimson, Kathy
Groeneveld, Ron
Gunst, Ursula
Hardman, Jackie
Hauch, Max
Hepburn, Dallas
Herrick, Cliff
Hibbard, Howard
High River Co-op Oils
Howlett, Bob
Jendricks, Ken
Jensen, Gary
Jepps, Frank
Johnson, Fred
Jones, Neal
Jorgenson, Rusty
Keown, Doug
Kerik, Alf
Labrecque, Paul
Lee, J. Harold
Lersberghe, Oscar
Lunty, H. Glenn
Lysons, Art
Mason, Fred
McCartney, Bill
McWade, Bob
Melnychuk, Harry
Miller, Joe
Monchakowski, Nick
Newborn, Don
Norman, Dennis
Olsen, Stanley H.
Olson, Arne P.
Ouellette, Bernie
Paradis, Gib
Pembina U.F.A. Co-operative Association
Penno, Hubert
Perkins, Frank
Peterson, Ray
Peterson, Sigvard H.
Peterson, Terrence
Przekop, Ted
Quaschnick, Ted
Raduenz, Louise
Reichert, Gladys
Rey, Raymond
Ricard, Andy
Riddle, Jack
Rimmer, Ron
Rodewoldt, Harry
Romaniwsky, Peter
Rouse, Ron
Stanely, Berta Rowland
Sakatch, George
Samson, Lawrence J. (Sammy)
Sayle, George
Schramm, George
Segar, Stanley "Turk"
Semeniuk, Terry
Sieker, Bob
Sinkwich, Morris
Slack, Robert
Stasyk, Mike
Stuart, Elmer
Swerdan, Dianne
Taylor, Ross
Tompkins, Bea
Ushenko, Jim
Voroney, Peter
Ward, Don
Warren, Roy
Wemp, Allan
Wenzel, Gordon
Wetaskiwin Co-op Refinery Association
Whittemore, Karen
Widynowski, Mike
Willoughby, Vic
Yacey, Nestor
Places
Barrhead
Bashaw
Beaverlodge
Beiseker
Bindloss
Blackie
Brownvale
Calgary
Carstairs
Coronation
Czar
Delburne
Dewberry
Drayton Valley
Drumheller
Edgerton
Edmonton
Elk Point
Elnora
Falher
Fairview
Forestburg
Freedom
Glendon
Grande Prairie
Granum
Hanna
High River
Huxley
Innisfail
Jarvie
La Glace
Linaria
Manning
Mannville
Mayerthorpe
Myrnam
Nampa
Onoway
Radway
Red Deer
Sangudo
Sexsmith
Smoky Lake
Spirit River
Stettler
Stoney Plain
Thorsby
Tilley
Tolland
Trochu
Vermilion
Vulcan
Wanham
Wembley
Westlock
Wetaskiwin
Wildwood
Woking
Worsley
Accession Number
UF 2002.0053.65
UF2014.004.001
UF 2002.0053.67
UF2014.004.002
UF 2002.0053.68
UF 2002.0053.69
UF 2002.0053.70
UF 2002.0053.71
UF 2003.0125.039
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1969
Source
Archival Descriptions

The united farmer – 1970.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
96
Material Format
textual records
Physical Description
8 v.; 25 x 19 cm
Scope and Content
Includes an article on the Camrose Farm Supply Centre ; a pilot project combining petroleum and farm supplies in Consor ; the annual meeting ; a summary of the financial statements ; new W.W. Corral System from the UFA for the Calgary Exhibition and Stampede ; an article on the Goldeye Graduate Seminar. March issue includes an article predicting what life in the future will look like, i.e. in 2000 ; and a name index to v. 7.
Administrative History
This was a publication for staff, agents, directors, delegates and advisory committee members.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
Calgary ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1970
Publisher Series
v. 8, no. 1 (January 1970)
v. 8, no. 2 (March 1970)
v. 8, no. 3 (April 1970)
v. 8, no. 4 (May 1970)
v. 8, no. 5 (June 1970)
v. 8, no. 6 (July 1970)
v. 8, no. 7 (August 1970)
v. 8, no. 8 (October 1970)
v. 8, no. 9 (November 1970)
v. 8, no. 10 (December 1970)
Other Title Information
Continues The U.F.A. co-operator
Subjects
Annual meetings
Automobiles
Awards -- Long service
Buildings
Camps
Computers
Congresses and conventions
Cooperative societies
Delegates
Directors
Education
Entertainment nights
Equipment and supplies
Farm mechnaization
Farm stores
Financial statements
Golf tournaments
Livestock --Equipment and supplies
Marketing
Nutrition
Parades
Picnics
Promotions
Reports
Retirement
Rodeos
Seminars
Trade shows
Youth sports
Names
Adolphson, Norman
Alberta Agricultural and Vocational Colleges
Anderson, Jack
Arthur, Elza
Baldwin, Ivor
Bishel, Ralph
Bittorf, Jean
Blades, Gordon
Bonertz, Joe
Boychuk, John
Breitkreutz, Norman
Brown, Barry
Brown, George
Brulotte, Edouard L.
Burdeyney, Alvin
Calgary Stampede
Canaday, George
Canadian Western Farm and Ranch Show
Canning, Dennis
Carder, A. G.
Chisholm, K. Gordon
Clark, Alex
Coderre, Roland J.
Dales, Vic
Davies, Bill
Deering, Larry
Delaney, Bert
Duimel, Bill
Edgar, Ken
Erickson, Leonard
Evans, Ray
Farmers' Union of Alberta
Farmstead Development Department
Fellows, Mel
Fernley, Ron
Gelinas, Paul
Giem, Mervin
Gimbel, Gordon
Gogowich, Joseph S.
Goldeye Lake Camp
Gray, Brian
Hammer, Alfred G.
Haney, Howard B.
Heck, Ed
Henderson, Lawrence E.
Hennel, Don
Herrick, Cliff
Hochstein, Marcel J.
Hvamb, Ken
Innes, Gordon
Jensen, Gary
Jesperson, Norman
Jobs, Clarence
Keown, Doug
Latam, Dave
Litani, Robert B.
Lysons, Art
MacKintosh, Ian R.
Magdiak, Stanley
Martin, Bill
Mason, Fred
Matthews, Bob
McCartney, Bill
McDonald, Jack
McKay, Gerry
McNab, Bill
Melnychuk, Harry
Meroniuk, Randy
Nicol, Bill
Nowak, Bill
Olsen, Helmer
Onyschuk, John
Paradis, Gib
Parsons, Fred
Pederson, Elizabeth (Betty)
Peterson, Ray
Pewar, Don
Pilkey, Cliff
Plain, Herbert M. J.
Ponoka Co-operative Oils
Ross, Stan
Rumsey Co-op Oils
Sayle, George
Schramm, George
Semeniuk, Terry
Smith, Al
Solberg, Kermit
Stasyk, Mike
Steen, Robert
Steinbring, Albert
Switzer, Alice
Taylor, W. Brian
Taylor, Ross
Terlesky, John
Trefiak, William
Unifarm
Valleau, Glenn
Vallee, Audrey
Volk, Tim
Walker, M. Howard
Ward, Ralph B.
Watson, Hervy R.
Williamson, Alex
Williamson, Audrey
Women of Unifarm
Y.W.C.A.
Yohemas, Peter
Places
Alix
Barrhead
Bawlf
Buck Lake
Calgary
Camrose
Consort
Eckville
Edmonton
Falher
Fort Macleod
Glendon
Grande Prairie
Hanna
High Prairie
Hines Creek
Holden
Kipp
La Glace
Leduc
Mayerthorpe
Myrnam
Olds
Oyen
Patricia
Pibroch
Picture Butte
Pincher Creek
Ponoka
Radway
Rimbey
Rochfort Bridge
Rumsey
Salisbury
Sexsmith
Spedden
Spirit River
Stettler
Stony Plain
Taber
Tolland
Trochu
Valleyview
Vermilion
Vulcan
Wainwright
Westlock
Winfield
Accession Number
UF 2002.0053.72
UF 2002.0053.73
UF 2002.0053.74
UF 2002.0053.75
UF2014.004.003
UF2014.004.004
UF 2002.0053.76
UF 2002.0053.77
UF 2002.0053.78
UF 2004.0029.12
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1970
Source
Archival Descriptions

The united farmer – 1971.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
97
Material Format
textual records
Physical Description
9 v.; 28 x 22 cm
Scope and Content
Includes excerpts form the President's address, general managers report, petroleum managers address, and farm supply division managers address to the Annual Meeting ; and articles on Goldeye Lake, James A. Hamilton , the petroleum agent in Alix ; Ewen McDonald , UFA director from Alix . January issue includes an article on Donna Rose and a name index to v. 8.
Administrative History
This was a publication for staff, agents, directors, delegates and advisory committee members.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
Calgary ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1971
Publisher Series
v. 9, no. 1 (January 1971)
v. 9, no. 2 (Februa ry 1971)
v. 9, no. 3 (April 1971)
v. 9, no. 4 (May 1971)
v. 9, no. 5 (June 1971)
v. 9, no. 6 (July 1971)
v. 9, no. 7 (August 1971)
v. 9, no. 8 (October 1971)
v. 9, no. 9 (November 1971)
v. 9, no. 10 (December 1971)
Other Title Information
Continues The U.F.A. co-operator
Subjects
Agriculture
Annual meetings
Awards
Awards -- Long service
Camps
Committees
Delegates
Directors
Education
Entertainment
Farm stores
Farms
Fences
Livestock
Livestock --Equipment and supplies
Lubrication and lubricants
Parades
Petroleum agencies
Promotions
Sales
Speeches, addresses, etc.
Trade shows
Names
Anderson, Anders H.
Anderson, Rod
Barton, Glen
Bartusak, Harry
Beaudoin, Gerald
Bell, Fred
Berg, B. J.
Bingeman, Marshal
Bishel, Ralph
Brazeau, Gordon
Brulotte, Edouard L.
Calder, Jim
Canadian Western Farm and Ranch Show
Chapple, Len
Chapple, Paula
Chisholm, K. Gordon
Cowley, Art
Dahl, Hank A.
Damron, Dick
Data Processing Department
DeLisle, Carol
Doucet, A. Ted
Duby, Phil
Dueck, John
Duimel, Bill
Durie, James
Eaglesham, Bill
Eamor, George
Ellert, Leo P.
Erickson, Bill
Fentie, Dunc
Farmstead Development Department
Firmston, Larry
Galliford, Bert
Galloway, Elwood H.
Gaschnitz, James
Gay, Oliver
Gelinas, Paul
Getson, Gilbert Roy
Gogowich, Joseph S.
Goldeye Lake Camp
Grant, Albert
Grey, Brian
Gudlaugson, Oscar
Hadfield, James K.
Hamilton, James A.
Hammer, Alfred G.
Haney, Howard B.
Hanson, Marlene
Harlos, William H.
Hart, Raymond H.
Heck, Ed
Henderson, Lawrence E.
Hennel, Don
Hibbard, Howard
Hochstein, Marcel J.
Hogg, Archie
Hormann, Karl
Hunchak, John
Hutchinson, Bill
Hutton, George
Iron Springs Oil Co-op
Jacobson, Gilbert O. "Tippy"
Johnsen, Ole
Jones, Neal
Kaiser, Ken
Kaluta, Alan
Kary, Herb
Keown, Doug
Kientz, Ted
Krill, Ed
Kulachkosky, Nick
Laprairie, Ray
Litani, Robert B.
Lorencz, John
Margach, Bill
Martin, Bill
Mason, Fred
Mason, H. Gordon
McCartney, Bill
McCulloch, Ernie
McDonald, Ewen
McDonald, Lorne
McIntosh, Ed
McKay, Gerry
McMillan, Frederick D.
McWade, Bob
Medicine Hat Co-op Ltd.
Meuhrer, Sigrid
Miller, "Texas Roy"
Milley, Don
Mock, Leonard
Neufeld, Fay
Nicol, Bill
Nikolaychuk, Mike
Nishimura, Kaichi
Olson, Arne P.
Paradis, Gib
Pasnak, Walter
Pembina U.F.A. Co-operative Association
Pilkey, Cliff
Platt, Arnold W.
Printing Department
Proudfoot, Lawrence
Reed, Keith
Risdon, Walter U.
Robertson, Dorothy
Robinson, Charles
Rose, Donna
Rouk, Gerda
Runte, William
Sawada, Taz
Sayle, George
Schmaltz, Norman F.
Schmidt, Albert
Sejdl, Joe
Shybunka, Steve
Silver, Andrew
Sinclair, S. Allan
Smith, Al
Smith, Morris
Smith, Ward D.
Snyder, Frank
Solberg, Kermit
Steen, Robert
Stein, Jim
Stevens, Claude P.
Stoll, Jim
Swan, Glen
Swainson, Jack
Temple, Brian
Terlesky, John
Tompkins, Bea
Trefiak, William
Voroney, Peter
Walls, Margaret
Warren, Roy
Weeks, Beverley
White, Norman S.
Wilken, Otto
Williams, Jack
Wilson, Russ B.
Yohemas, Peter
Zimmer, Natalie
Places
Alix
Bawlf
Bay Tree
Beauvallon
Beaverlodge
Beiseker
Calgary
Camrose
Claresholm
Coronation
Delburne
Dewberry
Drumheller
Eaglesham
Edmonton
Enchant
Esther
Fairview
Falher
Foremost
Grande Prairie
High Prairie
High River
Huxley
Innisfail
Innisfree
Iron Springs
Kipp
Lethbridge
Linaria
Manning
Medicine Hat
Milk River
Millet
Nampa
Olds
Onoway
Owendale
Oyen
Patricia
Picture Butte
Pincher Creek
Ponoka
Provost
Rainier
Red Deer
Salisbury
Sexsmith
Spedden
Spirit River
Stettler
Strathmore
Sunnynook
Tilley
Valleyview
Vegreville
Vulcan
Westlock
Willingdon
Worsley
Youngstown
Accession Number
UF 2002.0065.126
UF2014.004.005
UF 2002.0053.79
UF 2002.0053.80
UF 2002.0053.81
UF 2002.0053.82
UF 2002.0053.83
UF 2002.0053.84
UF 2002.0053.85
UF 2002.0053.86
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1971
Source
Archival Descriptions

The united farmer – 1973.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
99
Material Format
textual records
Scope and Content
Includes pictures and articles from the Annual Meeting ; animal health centre at the Red Deer Farm Supply Centre ; expansion at the Edmonton, Grand Prairie, Red Deer, Stettler and Westlock Farm Supply Centres ; and Blunden Manor at Goldeye Lake Centre
Administrative History
This was a publication for staff, agents, directors, delegates and advisory committee members.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
Calgary ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1973
Publisher Series
v. 11, no. 1 (January - February 1973)
v. 11, no. 2 (March - April 1973)
v. 11, no. 4 (July - August 1973)
v. 11, no. 5 (September - October 1973)
v. 11, no. 6 (November - December 1973)
Parallel Title
Continues The U.F.A. co-operator
Subjects
Animal Health
Annual meetings
Awards
Awards -- Long service
Buildings
Camps
Catalogs
Delegates
Directors
Education
Farm stores
Farms
Livestock
Obituaries
Petroleum agencies
Products
Promotions
Retail trade
Sales
Seminars
Names
Agar, Gordon
Animal Health Department
Bacque, Roland L.
Beaudoin, Gerald
Bensen, Wally
Blades, Gordon
Boychuk, John
Breunig, Leonard
Brown, Barry
Butcher, Bob
Cochrane, Norm
Conquergood, Keith
Corah, Charles
Delaney, Bert
Driscoll, William G.
Duby, Phil
Dueck, John
Dumont, Edward L.
Dzieglo, Adolf
Eamor, George
Evans, Ed
Fehr, Jake
Ferguson, Ray
Finster, Henry
Firmston, Larry
Fraser, Jim G.
Galliford, Bert
Garnett, Bill
Gayton, Gerald
Gerke, Carl
Goldeye Lake Camp
Goruk, William G.
Haddock, J. Thomas
Hofman, Lorraine Hammer
Hansen, Chris R.
Heck, Ed
Hennel, Don
Huddleston, May.
Hudson, Robert
Hyland, Gordon
Jacobson, Gilbert O. "Tippy"
Jendricks, Ken
Jesse, Eugene
Jickling, Don
Jobs, Clarence
Jones, A. Gordon
Kirby, Jim
Klak, Andrew
Krill, Ed
LeBlanc, William B.
Leicht, Dennis
Leishman, Levar
Letwin, Eugene
Lillebuen, A. John
Magyar, Bert
Malinowski, Peter
Mandryk, John
Marr, Inga
Mason, Fred
Mayfield, Les
McCullough, Betty
Melnychuk, Harry
Metz, Gerry
Mierlo, Carl
Myers, Dale
Nishimura, Kaichi
Ohlmann, William
Olson, Arne P.
Onyschuk, John
Pasnak, Walter
Paso, Alice
Pederson, Elizabeth (Betty)
Perkin, Lorne
Plain, Herbert M. J.
Platt, Arnold W.
Polis, Walter
Ponting, R. C.
Poole, Jack
Quaschnick, Rod
Richards, Norm
Rimmer, Ron
Robinson, Charles
Rose, Donna
Samson, Lawrence J. (Sammy)
Sayle, George
Schneider, Harold
Semeniuk, Ernie
Senger, Gerry
Shindler, Jim
Silver, Andrew
Smith, Al
Snyder, Frank
Sorken, Orval
Starchuk, Metro
Steinbring, Albert
Sveinson, W. Allan
Thiessen, John
Vold, Roy Jr.
Voroney, Peter
Watson, Hervy R.
Weiss, Frank
Wenzel, Gordon
White, Ken
White, Norman S.
Williams, Jack
Willoughby, Vic
Women of Unifarm
Yacey, Nestor
Places
Athabasca
Barrhead
Bawlf
Bellis
Calgary
Coaldale
Dapp
Delia
Edmonton
Empress
Fawcett
Girouxville
Grande Prairie
Hay Lakes
High Prairie
High River
Hillspring
Huxley
Innisfail
Kneehill Valley
Lamont
Leduc
Lethbridge
Medicine Hat
Milk River
Myrnam
Nemiscam
Onoway
Peers
Pibroch
Ponoka
Rainier
Radway
Red Deer
Rolling Hills
Sangudo
Stettler
Sylvan Lake
Therien
Thorsby
Tilley
Turin
Valleyview
Vulcan
Westlock
Wetaskiwin
Accession Number
UF 2002.0053.97
UF 2003.0094.08
UF 2002.0053.104
UF2014.004.007
UF 2002.0053.106
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1973
Source
Archival Descriptions

The united farmer – 1974.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
100
Material Format
textual records
Physical Description
5 v.; 28 x 22 cm
Scope and Content
Includes opening of Farm Supply Centres in Claresholm and Two Hills ; and the opening of the Petroleum agency in Paradise Valley
Administrative History
This was a publication for staff, agents, directors, delegates and advisory committee members.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
Calgary ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1974
Publisher Series
v. 12, no. 1 (January -February 1974)
v. 12, no. 2 (March - April 1974)
v. 12, no. 3 (May - June 1974)
v. 12, no. 4 (July - August 1974)
v. 12, no. 5 (September - October 1974)
v. 12, no. 6 (November - December 1974)
Other Title Information
Continues The U.F.A. co-operator
Subjects
Advertisements
Awards -- Long service
Barbeques
Catalogs
Customer service
Delegates
Directors
Entertainment nights
Farm stores
History
Livestock
Obituaries
Patronage dividends
Petroleum agencies
Promotions
Retirement
Safety
Scholarships
Trade shows
Vacations
Names
Altheim, Ken
Anderson, Clare
Anderson, Jack
Anderson, Rod
Bakken, Donald J.
Barber, Debbie
Bateman, Jack
Belanger, Romeo
Benkie, Don
Bittorf, Jean
Black, Raymond
Blades, Gordon
Boschman, Lorne
Bradcoe, Nancy
Brown, Barry
Brunt, Sherry McEathron
Bulva, Walt
Bunch, Jim
Burdeyney, Al
Campo, Zeffie
Canadian Western Farm and Ranch Show
Chrapko, Brenda
Clark, Bill
Conquergood, Keith
Craig, Verla
Dalton, William H.
Delaney, Bert
Doucet, A. Ted
Dueck, John
Dumont, Edward L.
Edwards, Paddy
Esak, Kost
Erickson, Judy
Evans, Ed
Evenson, Georgia
Evenson, Linda
Fehr, Jake
Fentie, Dunc
Fernley, Ron
Forbes, Lynn
Frey, Vernon L.
Gay, Oliver
Green, Donald
Hall, David
Hofman, Lorraine Hammer
Hammermeister, Herman
Hannah, Bob
Hanson, Dalphine
Harbidge, Bev
Hibbard, Howard
Hochstein, Marcel J.
Holman, Jim
Holmes, Shirley
Hogg, Archie
Hutchinson, Bill
Hutchinson, Ed
Johnson, Alphy
Johnson, Jim
Johnsen, Ole
Jones, A. Gordon
Keast, Rodney T.
Kemmere, Joe
Kennedy, Bob
Krieger, Eugene
Labrecque, Paul
Latam, Dave
Le Clerc, Anita
Le Clerc, Leon
Leicht, Herb
Lersberghe, Oscar
Leyh, Lyle F.
Lysons, Walter
Main, Elwood
Malchow, Ted
Malden, Terry Ann
Marketing Accounting Department
McDonald, Lorne
McKay, Gerry
McLachlan, Patty
McNeill, Douglas W.
Medin, Ron
Melnychuk, Harry
Merchant, Cliff
Miller, Joe
Nelson, E. Wesley
Nordean, Bonnie
North West Mounted Police
Olson, Arne P.
Ouellette, Bernie
Percy, L. Carl
Phillips, Phil
Poland, Cheryl
Rasmussen, Sharon
Richards, John
Riddle, Jack
Rimmer, Ron
Robins, Leo
Sakaluk, Bill
Schatzke, Bev
Segar, Stanley "Turk"
Semenuk, Sarden
Shindler, Jim
Short, Dave
Smith, Ward D.
Snider, Robert S.
Stanley, Berta
Van Dyk, Albert
Van Heeren, Gerrit
Vold, Roy Jr.
Wald, Paul
Ward, Don
Warren, Roy
Wenzel, Gordon
Whitney, Dan
Widynowski, Mike
Winfield, Allan E.
Wilson, Russ B.
Yanco, John
Zaichkowsky, Gordon
Zimmer, Natalie
Places
Acme
Alliance
Barrhead
Bowden
Calmar
Carstairs
Claresholm
Delburne
Drumheller
Edgerton
Edmonton
Elnora
Esther
Fairview
Falher
Fort Macleod
Girouxville
Hay Lakes
High River
Josephburg
Lacombe
Nampa
New Norway
Olds
Paradise Valley
Pincher Creek
Ponoka
Red Deer
Sangudo
Schuler
Stony Plain
Two Hills
Vegreville
Wanham
Westlock
Willingdon
Wildwood
Accession Number
UF 2002.0053.107
UF2014.004.008
UF 2002.0053.108
UF 2002.0053.109
UF 2002.0053.110
UF 2002.0053.111
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1974
Source
Archival Descriptions

The united farmer – 1975.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
101
Material Format
textual records
Physical Description
6 v.; 28 x 22 cm
Scope and Content
Includes the retirement of George Sayle ; appointment of Howard Haney as President of the UFA ; pictures from the Annual Meeting ; brief biography of the Presidents of the UFA ; and the expansion at the Grimshaw Farm Supply Centre
Administrative History
This was a publication for staff, agents, directors, delegates and advisory committee members.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
Calgary ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1975
Publisher Series
v. 13, no. 1 (January - February 1975)
v. 13, no. 2 (March - April 1975)
v. 13, no. 3 (May - June 1975)
v. 13, no. 4 (July - August 1975)
v. 13, no. 5 (September - October 1975)
v. 13, no. 6 (November - December 1975)
Other Title Information
Continues The U.F.A. Co-operator
Subjects
Advertisements
Animal Health
Annual meetings
Awards
Awards -- Long service
Barbeques
Catalogs
Cooperative societies
Delegates
Directors
Education
Farm mechnaization
Farm stores
Grain
Golf tournaments
History
Livestock --Equipment and supplies
Management
Marketing
Obituaries
Presidents
Promotions
Retirement
Safety
Trade shows
Training
Names
Alberta Agriculture Hall of Fame
Anderson, Clare
Anderson, Eric
Auger, Marcel
Banack, Stan
Banfield, Bill
Barker, Mabel
Barnes, J. Gerry
Barton, Glen
Beyers, Gerhard
Bonertz, Joe
Bower, James
Brazeau, Gordon
Brown, Barry
Butcher, Bob
Cage, Eldon
Calder, Jim
Canadian Western Farm and Ranch Show
Cardwell, Richard
Chambers, Ken G.
Church, George E.
Coderre, Roland J.
Dibben, Hewitt A.
Doucet, A. Ted
Dzieglo, Adolf
Elkow, Steve N.
Erickson, Stanley W.
Evans, Ray
Evans, Wayne
Fehr, Jake
Fellows, Mel
Ferguson, Wayne
Frey, Jake
Gall, Leon
Gardiner, Robert
Garland, Marion
Gerke, Carl
Gimbel, Gordon
Greenlee, Tim
Groves, Marvin
Haney, Howard B.
Heath, Sheila
Hennel, Don
Herrick, Cliff
Hibbard, Les
Holman, Jim
Hoppins, Kenneth J.
Hrab, William
Hudson, Robert P.
Jacobs, Frank
Jensen, Leda
Johnsen, Ole
Johnson, Fred
Johnson, Wayne
Jorgenson, Rusty
Kary, Herb
Keown, Doug
Kirby, Jim
Konynenbelt, Joe
Kopp, Irvin A.
Krill, Ed
Kruger, Doug
Latam, Dave
Lee, J. Harold
Leicht, Dennis
Letwin, Eugene
Lewis, Charles J.
Little, Bill
Liwczak, Mike
Longson, Melvin
Lovas, Emil
Lysons, Art
MacNeill, Dave
Marr, Inga
Marshall, Jack
Martin, Bill
Mason, Fred
McCauley, Cliff
McDonald, Ewen
McDonald, Jack
McKay, Gerry
McNab, Bill
Monchakowski, Nick
Nelson, Andrew
Nelson, E. Wesley
Nowak, Paul
Olsen, Helmer
Onyschuk, John
Paradis, Gib
Paulson, Palma
Pederson, Elizabeth (Betty)
Pederson, Merle
Peterson, Ray
Pincher Creek Co-operative Association Ltd.
Rimmer, Ron
Robins, Leo
Ross, Stan
Rude, Stuart R.
Samaroden, Peter R.
Samson, Lawrence J. (Sammy)
Sayle, George
Schneider, Harold
Semeniuk, Andrew
Semeniuk, Terry
Senger, Gerry
Shybunka, Steve
Simard, Jean B.
Sinclair, S. Allan
Shindler, Jim
Smith, Al
Smith, Garry "Buck"
Smith, Ward D.
Stacey, Earl
Stasyk, Mike
Sukeroff, Jack
Sweet, Garry
Switzer, Alice
Syverson, Selmer
Temple, Brian
Thomas, Victor
Trefiak, William
Tregillus, William John
Turcotte, Guy
Vallee, Audrey
Van Heeren, Gerrit
Walker, M. Howard
Ward, Ralph B.
Watson, Chris
Waughtal, Howard
Wenzel, Gordon
White, Norman S.
Williams, Jack
Williamson, Alex
Wilson, Russ B.
Winfield, Allan E.
Women of Unifarm
Wood, Henry Wise
Yacey, Nestor
Zaichkowsky, Gordon
Places
Acadia Valley
Alix
Athabasca
Barrhead
Beauvallon
Beaverlodge
Brownvale
Byemoor
Calgary
Castor
Cereal
Coronation
Culp
Dalum
Delia
Drayton Valley
Drumheller
Eaglesham
Edmonton
Elk Point
Empress
Falher
Girouxville
Gladstone
Glendon
Grande Prairie
Grimshaw
Hanna
Hay Lakes
High River
Hines Creek
Holden
Jean Cote
Killam
Lamont
Lethbridge
Mayerthorpe
Medicine Hat
Mossleigh
Myrnam
Nampa
Neerlandia
Nemiscam
Nobleford
Okotoks
Olds
Oyen
Picture Butte
Pincher Creek
Ponoka
Provost
Red Deer
Rimbey
Round Hill
Sexsmith
Smoky Lake
Spirit River
Stavely
Stettler
Tangent
Tolland
Trochu
Two Hills
Vermilion
Vulcan
Warspite
Wildwood
Willingdon
Woking
Accession Number
UF 2002.0053.112
UF 2002.0053.113
UF 2002.0053.114
UF 2002.0053.115
UF 2002.0053.116
UF 2002.0053.117
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1975
Source
Archival Descriptions

67 records – page 1 of 2.

Narrow By