Search Options

Source

Only results with

8 records – page 1 of 1.

President's newsletter – 1982.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
63
Material Format
textual records
Physical Description
4 v.; 26 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary of Board of Directors ; summary of financial statements ; and condolences on the death of Jaconiah (Jake) Frey
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1982
Publisher Series
March 1982
May 1982
August 1982
November 1982
Subjects
Awards -- Long service
Camps
Charitable giving
Delegates
Directors
Financial statements
Petroleum agencies
Retirement
Youth
Names
Anderson, Clare
Andrews, Ronald
Barnes, J. Gerry
Bobryk, John
Braun, Glen W.
Chessor, R. Dean
Cibart, Ben F. Jr.
Darbel, William L.
Delegate Advisory Committee
Fahrion, Ernest A.
Farm Supply Division
Fawcett, V. Clark
Fraser, Jim G.
Frey, Jake
Galloway, Elwood H.
Hammer, Alfred G.
Henrickson, Bryce
Hirch, Edmund
Inge, Stuart F.
James, Wes
Klak, Andrew
Konynenbelt, W. Henry
Kopp, Irvin A.
Kosiorek, Con
Kruger, Herbert
Kuhn, Gordon
Leggett, Chris
Lunty, H. Glenn
Magyar, Bert
McCartney, Bill
Metz, Gerry
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Onyschuk, John
Petroleum Division
Pilisko, Walter
Prichard, Jim
Proudfoot, Lawrence
Reid, Ed
Repchin, Alphonse
Ross, Stan
Runte, William
Sharpe, Deane H.
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sinclair, S. Allan
Small, John
Smith, Morris
Smith, Raph J.
Sommerfeldt, Lynn D.
Sorken, Orval
Stevens, Claude P.
Sveinson, W. Allan
Swainson, Jack
Trudeau, Marcel
Turcotte, Guy
Van Nieuvenhuyse, Nolan
Vogelaar, Len
Watson, William A.
White, Norman S.
Wilkinson, Ralph J.
Wirth, Karl
Wright, John S. "Jack"
Zwierschke, Allan
Places
Athabasca
Bowden
Bow Island
Calgary
Cardston
Chinook
Consort
Czar
Edgerton
Elk Point
Foremost
Fort Saskatchewan
Girouxville
Hanna
Hardisty
High Prairie
Holden
Hotchkiss
Innisfail
Kingman
Lacombe
Lloydminster
Munson
Nobleford
Olds
Patricia
Peers
Pincher Creek
Radway
Red Deer
Rockyford
Sangudo
Sexsmith
Sherwood Park
Sibbald
Stettler
Turin
Westlock
Wetaskiwin
Accession Number
UF 2002.0009.08
UF 2002.0096.20
UF 2002.0096.21
UF 2002.0009.09
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1982
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1984.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
65
Material Format
textual records
Physical Description
4 v.; 26 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary of Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; and the retirements of Arne Olson and Bill McCartney
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1984
Publisher Series
March 1984
May 1984
August 1984
November 1984
Subjects
Anniversaries
Annual meetings
Delegates
Directors
Financial statements
Retirement
Names
Andrews, Ronald
Bobryk, John
Chessor, R. Dean
Cibart, Ben F. Jr.
Delegate Advisory Committee
Dobson, William A.
Evans, Ed
Evenson, Fred
Farm Supply Division
Fahrion, Ernest A.
Fawcett, V. Clark
Galloway, Elwood H.
Hammer, Alfred G.
Haney, Howard B.
Henrickson, Bryce
Hirch, Edmund
Inge, Stuart F.
Klak, Andrew
Konynenbelt, W. Henry
Kopp, Irvin A.
Kosiorek, Con
Kuhn, Gordon
Larson, Lars H.
Lunty, H. Glenn
Maciuk, Samuel
McCartney, Bill
Metz, Gerry
Murphy, F. Benton
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Olthuis, Clarence
Onyschuk, John
Peterson, Paul B.
Petroleum Division
Proudfoot, Lawrence
Sekella, Steve
Semeniuk, Terry
Sharpe, Deane H.
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sinclair, S. Allan
Small, John
Smith, Morris
Smith, Ward D.
Sommerfeldt, Lynn D.
Sorken, Orval
Steinbring, Albert
Sveinson, W. Allan
Thompson, Ronald C.
Trudeau, Marcel
Turcotte, Guy
Unifarm
Van Nieuvenhuyse, Nolan
Vogelaar, Len
Watson, William A.
White, Norman S.
Wright, John S. "Jack"
Zwierschke, Allan
Places
Alder Flats
Athabasca
Barrhead
Bow Island
Calgary
Cardston
Chinook
Consort
Czar
Elk Point
Fawcett
Forestburg
Girouxville
Hardisty
Holden
Hotchkiss
Innisfail
Kingman
Lacombe
Lundbreck
Munson
Neerlandia
Nobleford
Olds
Paradise Valley
Patricia
Peers
Pincher Creek
Ponoka
Radway
Sangudo
Sexsmith
Sherwood Park
Westlock
Wetaskiwin
Accession Number
UF 2002.0009.14
UF 2002.0009.15
UF 2002.0009.16
UF 2002.0009.17
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1984
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1986.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
67
Material Format
textual records
Physical Description
3 v.; 25 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary from Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; and the opening of the Two Hills petroleum agency
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1986
Publisher Series
March 1986
August 1986
November 1986
Subjects
Annual meetings
Awards -- Long service
Delegates
Directors
Financial statements
Grand openings
Petroleum agencies
Products
Retirement
Names
Andrews, Ronald
Aubin, Denis R.
Bell, Stan
Bobryk, John
Brown, Earl
Canadian Federation of Agriculture
Chessor, R. Dean
Cibart, Ben F. Jr.
Delegate Advisory Committee
Dobson, William A.
Edgar, Ken
Evenson, Fred
Fahrion, Ernest A.
Farm Supply Division
Fawcett, V. Clark
Foerster, Ron
Galliford, Bert
Galloway, Elwood H.
Gould, David A.
Graham, Eugene
Hammer, Alfred G.
Haney, Howard B.
Henrickson, Bryce
Hirch, Edmund
Hoppins, Kenneth J.
Jesperson, Ralph
Jones, Neal
Jorgenson, Rusty
Klak, Andrew
Konynenbelt, W. Henry
Kosiorek, Con
Kuhn, Gordon
Larson, Lars H.
Lunty, H. Glenn
Mathison, Dee
Matthews, Bob
Metz, Gerry
Murphy, F. Benton
Negel, Hartmann
Olmstead, Leigh
Onyschuk, John
Peterson, Paul B.
Petroleum Division
Proudfoot, Lawrence
Ramstad, Leon
Scheer, John H.
Sekella, Steve
Semeniuk, Terry
Sharpe, Deane H.
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sieker, Bob
Small, John
Smith, Morris
Shail, Jarvis
Sommerfeldt, Lynn D.
Sorken, Orval
Sveinson, W. Allan
Turcotte, Guy
Van Nieuvenhuyse, Nolan
Vold, Roy Jr.
Wallace, William Jr.
Watson, William A.
Wright, John S. "Jack"
Zwierschke, Allan
Places
Alder Flats
Athabasca
Bashaw
Bow Island
Calgary
Cardston
Chinook
Consort
Czar
Dewberry
Drayton Valley
Eckville
Elk Point
Forestburg
Grande Prairie
Guy
Holden
Hotchkiss
Hythe
Innisfail
Kingman
La Glace
Lundbreck
Munson
Nobleford
Olds
Onoway
Paradise Valley
Patricia
Peers
Radway
Sangudo
Sexsmith
Sherwood Park
Two Hills
Westlock
Accession Number
UF 2002.0009.22
UF 2002.0009.23
UF 2002.0009.24
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1986
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1988.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
69
Material Format
textual records
Physical Description
4 v.; 25 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary of the Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; UFA sponsored Stampede Steer Classic ; and the opening of a new building at Goldeye
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1988
Publisher Series
March 1988
May 1988
August 1988
November 1988
Subjects
Charitable giving
Computers
Delegates
Directors
Financial statements
Patronage dividends
Products
Retirement
Names
Andrews, Ronald
Aubin, Denis R.
Bobryk, John
Boychuk, John
Brown, Earl
Calgary Stampede
Chessor, R. Dean
Communications Division
Dobson, William A.
Erno, Don
Evans, Ed
Evenson, Fred
Farm Supply Division
Fahrion, Ernest A.
Fawcett, V. Clark
Fuernkranz, Carl
Galloway, Elwood H.
Goldeye Lake Camp
Gould, David A.
Hammer, Alfred G.
Haney, Howard B.
Henrickson, Bryce
Hirch, Edmund
Hoppins, Kenneth J.
Information Services Department
Jesperson, Ralph
Klak, Andrew
Konynenbelt, W. Henry
Kosiorek, Con
Kuhn, Gordon
Larson, Lars H.
Lunty, H. Glenn
Mathison, Dee
Metz, Gerry
Murphy, F. Benton
Negel, Hartmann
Olmstead, Leigh
Onyschuk, John
Peterson, Paul B.
Petroleum Division
Scheer, John H.
Sekella, Steve
Semeniuk, Terry
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Small, John
Sommerfeldt, Lynn D.
Sorken, Orval
Sveinson, W. Allan
Sweet, Garry
Unifarm
Van Nieuvenhuyse, Nolan
Vold, Roy Jr.
Wallace, William Jr.
Watson, William A.
Wright, John S. "Jack"
Zwierschke, Allan
Places
Alder Flats
Athabasca
Bow Island
Calgary
Cardston
Chinook
Consort
Czar
Elk Point
Forestburg
Guy
Hay Lakes
Holden
Hotchkiss
Innisfail
Kingman
Lacombe
Lundbreck
Munson
Nobleford
Olds
Paradise Valley
Patricia
Peers
Pincher Creek
Ponoka
Radway
Sangudo
Sexsmith
Sherwood Park
Vimy
Westlock
Wetaskiwin
Accession Number
UF 2002.0009.29
UF 2002.0009.30
UF 2002.0009.31
UF 2002.0009.32
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1988
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1990.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
71
Material Format
textual records
Physical Description
4 v.; 25 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary of the Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; an article on the UFA sponsored Stampede Steer Classic ; and an article on Camp Goldeye
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1990
Publisher Series
March 1990
May 1990
August 1990
November 1990
Subjects
Awards -- Long service
Charitable giving
Delegates
Directors
Financial statements
Patronage dividends
Names
Andrews, Ronald
Aubin, Denis R.
Bellew, Lloyd
Bobryk, John
Boychuk, John
Brown, Earl
Cage, Eldon
Calgary Stampede
Chambers, Ken G.
Chessor, R. Dean
Coderre, Roland J.
Cook, Gerald
Delegate Advisory Committee
Dobson, William A.
Dupuis, Paul
Erno, Don
Evans, Ed
Fahrion, Ernest A.
Farm Supply Division
Fawcett, V. Clark
Flanders, Glenn
Frost, Dieter
Fuernkranz, Carl
Gould, David A.
Haney, Howard B.
Herrick, Cliff
Hirch, Edmund
Hoppins, Kenneth J.
Hoffos, Gerry
Jesperson, Ralph
Klak, Andrew
Konynenbelt, W. Henry
Kosiorek, Con
Larson, Lars H.
Letwin, Eugene
Lunty, H. Glenn
Marshall, Jack
Marshall, Steve
Mathison, Dee
McDonald, Jack
Metz, Gerry
Miller, Donald M.
Peterson, Paul B.
Petroleum Division
Onyschuk, John
Oro, Leonard C.
Rebus, John
Scheer, John H.
Sekella, Steve
Semeniuk, Andrew
Semeniuk, Terry
Sharpe, Deane H.
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sommerfeldt, Lynn D.
Sorken, Orval
Sveinson, W. Allan
Swainson, Jack
Syverson, Bryon S.
Sweet, Garry
Trefiak, William
Trynchy, Nick
Unifarm
Vogelaar, Art
Vold, Roy Jr.
Volek, Joseph
Watson, William A.
Wees, Russell I.
Wright, John S. "Jack"
Yohemas, Greg
Zwierschke, Allan
Places
Alder Flats
Athabasca
Beaverlodge
Bow Island
Brooks
Calgary
Cardston
Chinook
Claresholm
Consort
Czar
Drumheller
Elk Point
Forestburg
Granum
Guy
Hay Lakes
Holden
Innisfail
Lacombe
Lundbreck
Manning
Milk River
Morinville
Munson
Nobleford
Olds
Paradise Valley
Patricia
Peers
Pincher Creek
Ponoka
Provost
Radway
Salisbury
Sangudo
Sexsmith
Sherwood Park
Smoky Lake
Vimy
Wetaskiwin
Woking
Accession Number
UF 2002.0009.37
UF 2002.0009.38
UF 2002.0009.39, c1
UF 2002.0009.40, c1
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1990
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1992.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
73
Material Format
textual records
Physical Description
3 v.; 28 x 22 cm or smaller
Scope and Content
Includes summary of the Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; retirement of Howard Haney ; announcement of new President, Orval Sorken ; and Goldeye camp
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1992
Publisher Series
February 1992
May 1992
October 1992
Subjects
Awards -- Long service
Charitable giving
Delegates
Directors
Education
Financial statements
Grand openings
Products
Retirement
Names
Bamber, Donald R.
Chessor, R. Dean
Derksen, Reuben
Dobson, William A.
Evans, Ed
Farm Supply Division
Fawcett, V. Clark
Frost, Dieter
Gechter, Frank G.
Haney, Howard B.
Hoffos, Gerry
Hoppins, Kenneth J.
Jendricks, Ken
Klak, Andrew
Konynenbelt, W. Henry
Krieger, Eugene
Latam, Wayne
Mathison, Dee
Metz, Gerry
Newsham, Elgar
Onyschuk, John
Petroleum Division
Pochapsky, Lee
Saley, Alex
Scheer, John H.
Semeniuk, Terry
Shindler, Jim
Sorken, Orval
Southoff, Ron
Sveinson, W. Allan
Sweet, Garry
Watson, William A.
Wieler, Martin
Wood, Harry
Wright, John S. "Jack"
Places
Androssan
Athabasca
Chinook
Czar
Innisfail
La Crete
Nobleford
Olds
Oyen
Sangudo
Seven Persons
Accession Number
UF 2002.0009.45, c2
UF 2004.0021.35
UF 2004.0021.36
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1992
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

The united farmer – 1982.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
108
Material Format
textual records
Physical Description
5 v.; 28 x 22 cm
Scope and Content
Includes articles on the annual meeting ; summary of financial statements ; and the openings of Farm Supply Centres in Taber and Brooks
Administrative History
This was a publication for staff, agents, directors, delegates and advisory committee members.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
Calgary ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1982
Publisher Series
v. 20, no. 1 (January - February 1982)
v. 20, no. 2 (March - April 1982)]
v. 20, no. 3 (May - June 1982)
v. 20, no. 4 (August - September 1982)
v. 20, no. 5 (November - December 1982)
Other Title Information
Continues The U.F.A. co-operator
Subjects
Annual meetings
Awards
Awards -- Long service
Barbeques
Buildings
Committees
Delegates
Directors
Farm stores
Financial statements
Grand openings
History
Livestock
Livestock --Equipment and supplies
Management
Obituaries
Petroleum agencies
Retirement
Trade shows
Training
Women
Youth
Names
Ag-Expo
Alberta Agriculture Hall of Fame
Andres, Dave
Andrews, Ronald
Artindale, Doug
Bacque, Roland L.
Bakken, Donald J.
Balderson, Donald L.
Banfield, Bill
Beckman, Bob
Berg, Kerry
Bieganek, Don
Bittorf, Jean
Bombay, Laurent
Bondy, Joe
Bovencamp, Bruce W.
Brauer, Max
Briosi, Andrew
Buit, Jean
Calgary Stampede
Canadian Western Farm and Ranch Show
Charnetski, Alex
Christensen, Dave
Clark, Ray
Connery, Jim
Conquergood, Keith
Cunningham, Thomas
Dalton, William H.
Danilak, John
Darbel, William L.
Data Processing Department
Dlugan, Edna
Dudley, George
Eckert, Will
Edgar, Ken
Elliot, Jack
Elsasser, Brad
Erickson, Glenn
Evans, Ed
Evjen, Daryl
Farmstead Development Department
Fath, Mark
Firmston, Larry
Foxwell, Fred H.
Fortin, Adrien
Fortin, Liz
Fraser, Jim G.
Franklin, Jean
Frey, Jake
Garrett, Guy
Gorzitza, Rob
Gorzitza, Ronald J.
Graham, Eugene
Groeneveld, Chuck
Grundke, Harry
Halowaty, Blain
Haney, Howard B.
Hanson, Sigrid
Harvey, Kathy
Hazle, Joyce
Henrickson, Bryce
Hirch, Edmund
Hitchner, Terrence V.
Hittinger, Lorne
Hoppins, Karen
James, Wes
Jarvis, Robert
Jendricks, Ken
Jobs, Clarence
Johnsen, Ole
Johnson, Albert
Johnson, Dave
Johnson, Fred
Johnston, Louise
Jorgenson, Rusty
Joy, Tracy
Judson, John
Kelly, Ronald G.
Konynenbelt, W. Henry
Kruger, Herbert
Kuhn, Gordon
Laschowski, Jerry
Lee, John
Lowe, Norman R.
Lunty, H. Glenn
MacMillan, Allister
Magyar, Bert
Margach, Bill
McAleese, Jack
McGillis, Ruth
McLachlan, Barry
McNeill, Douglas W.
McNeill, Dave
Meding, Doug
Melnychuk, Harry
Merkle, Mark
Metz, Gerry
Molen, Pansy
Montgomery, Tim
Musgrove, Tom
Nelson, Reg
Olineck, Ron
Oliver, L. Blair
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Onyschuk, Walter
Opperman, Randy
Page, Thomas M.
Painter, Don
Pederson, Garry N.
Plaska, Georgina
Piersdorff, Barry D.
Pilisko, Walter
Potts, Dave
Powell, Mike
Prichard, Jim
Printing Department
Proudfoot, Lawrence
Ramstad, Leon
Read, Dave
Reid, Edwin W.
Reid, Terry
Richter, Richard "Rick"
Robertson, Murray
Robison, Patrick J.
Ross, Stan
Rouse, Jim
Rowan, Betty
Rowland, Maggie
Rude, Vera
Rutledge, Roy A.
Schell, Gerald
Schmitt, Art
Semeniuk, Andrew
Severtson, Harvey A.
Shail, Jarvis
Shindler, Jim
Sieker, Bob
Sinclair, S. Allan
Smith, Raph J.
Stankievech, Debbie
Steinkampf, Otto
Stevens, Claude P.
Swan, Edna
Sweet, Garry
Tipler, Dick
Tompkins, Bea
Turner, Jim F.
Wagstaff, Lorne E.
Weist, Cecil
Whillans, Gordon
Wilkinson, Ralph J.
Wirth, Karl
Wold, Dale W.
Women of Unifarm
Wood, Harry
Woody, Dwight
Wright, John S. "Jack"
Zwack, Dennis
Places
Alliance
Barrhead
Bashaw
Blackfalds
Brooks
Bow Island
Bowden
Buck Lake
Camrose
Cereal
Chinook
Claresholm
Consort
Coronation
Czar
Drayton Valley
Edgerton
Edmonton
Elk Point
Esther
Foremost
Fort Saskatchewan
Freedom
Grande Prairie
Grimshaw
Hanna
Huxley
Hythe
La Glace
Lethbridge
Lomond
Lougheed
Mayerthorpe
Nanton
Nobleford
Oyen
Patricia
Pincher Creek
Rockyford
Rumsey
Sedalia
Sibbald
Smoky Lake
Sherwood Park
Spruce Grove
Stettler
Stony Plain
Strathmore
Taber
Therien
Three Hills
Tofield
Trochu
Turin
Two Hills
Vegreville
Vulcan
Worsley
Accession Number
UF 2002.0065.0056
UF 2002.0065.0057
UF 2002.0065.0058
UF 2002.0096.60
UF 2002.0065.0059
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1982
Source
Archival Descriptions

Minutes, membership roll, and cash book – 1918-1927.

Collection/Fonds
Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
31
Series Number
1
File Number
1
Material Format
textual records
Scope and Content
File consists of meeting minutes, membership roll and cash book. Includes minutes of a preliminary meeting of Kerndale Wheat Pool Local (1927)
Creator
UFA Kerndale Local No. 775
Related Material
A typed transcript of the minutes is located at Fonds 31, Series 1, File 2.
Subjects
Minute books
Membership Records
Financial statements
Names
Kerndale U.F.A. Local No. 775
Kerndale Wheat Pool Local
Places
Berwyn
Kerndale
Accession Number
UF 2003.0077.06
Date
1918-1927
Source
Archival Descriptions

8 records – page 1 of 1.

Narrow By