Search Options

Source

Only results with

10 records – page 1 of 1.

President's newsletter – 1976.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
60
Material Format
textual records
Physical Description
1 v.; 28 x 22 cm
Scope and Content
Includes a summary of the Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; and summary on Goldeye Lake Camp.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1976
Publisher Series
August 1976
Subjects
Camps
Directors
Financial statements
Names
Anderson, Clare
Delegate Advisory Committee
Farm Supply Division
Freed, Don
Galloway, Elwood H.
Giem, Mervin
Goldeye Lake Camp
Hall, Jerry
Hansen, Larry
McCartney, Bill
Olson, Arne P.
Onyschuk, John
Petroleum Division
Proudfoot, Lawrence
Roberts, Bob
Scheurkogel, Ron
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sinclair, S. Allan
Smith, Ralph
Turcotte, Guy
Ward, Ralph B.
White, Norman S.
Places
Calgary
Fort Saskatchewan
Accession Number
44-16
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1976
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1980.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
61
Material Format
textual records
Physical Description
3 v.; 26 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary of the Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; and Goldeye Foundation Board
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1980
Publisher Series
May 1980
August 1980
November 1980
Subjects
Awards -- Long service
Camps
Delegates
Directors
Elections
Financial statements
Names
Anderson, Clare
Bacque, Roland L.
Barnes, J. Gerry
Belanger, Romeo
Bobryk, John
Delegate Advisory Committee
Doll, Walter
Driscoll, William G.
Durie, James
Elkow, Steve N.
Erickson, Stanley W.
Fedun, David
Fleck, Jack
Galloway, Elwood H.
Goldeye Foundation
Goldeye Lake Camp
Goruk, William G.
Graham, Eugene
Haney, Howard B.
Hart, Raymond H.
Henderson, Lawrence E.
Hite, Harry J.
Hogg, Archie
Hoppins, Kenneth J.
Housch, Jacob
Johnson, Jim
Kruger, Herbert
Longson, Melvin
Lunty, H. Glenn
Margach, Bill
McCartney, Bill
Ohrn, Donald
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Onyschuk, John
Paquette, Louis R.
Pasnak, Walter
Paton, David L.
Price, Wayne R.
Proudfoot, Lawrence
Risdon, Walter U.
Sejdl, Joe
Severtson, Harvey A.
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Simard, Jean B.
Sinclair, S. Allan
Steinbring, Albert
Swainson, Jack
Turcotte, Guy
White, Norman S.
Wilken, Otto
Places
Banff
Barrhead
Beaverlodge
Bonnyville
Camrose
Claresholm
Crossfield
Czar
Fairview
Fort McMurray
Girouxville
Grande Prairie
Hanna
High Prairie
High River
Huxley
Jean Cote
Lamont
Leduc
Medicine Hat
Milk River
Minburn
Pincher Creek
Ponoka
Red Deer
Seven Persons
Smoky Lake
Spirit River
Stettler
Stony Plain
Strathmore
Sturgeon
Taber
Vulcan
Wainwright
Westlock
Willingdon
Accession Number
UF 2002.0009.01
UF 2002.0009.02
UF 2002.0009.03
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1980
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1981.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
62
Material Format
textual records
Physical Description
4 v.; 26 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary of Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; Goldeye centre ; and an article about Bill McCartney's completion of 35 years of service
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1981
Publisher Series
March 1981
May 1981
August 1981
November 1981
Subjects
Awards -- Long service
Barbeques
Camps
Charitable giving
Directors
Financial statements
Names
Anderson, Clare
Archibald, Charlie
Bacque, Roland L.
Barnes, J. Gerry
Bell, Stan
Bobryk, John
Braun, Glen W.
Delegate Advisory Committee
Doll, Walter
Driscoll, William G.
Durie, James
Edgar, Ken
Elkow, Steve N.
Elliot, Jack
Erickson, Stanley W.
Fawcett, V. Clark
Falkenberg, Howard
Farm Supply Division
Fedun, David
Feller, Joe
Fleck, Jack
Galliford, Bert
Galloway, Elwood H.
Gechter, Frank G.
Goldeye Lake Camp
Goruk, William G.
Graham, Eugene
Haney, Howard B.
Hart, Raymond H.
Hite, Harry J.
Hogg, Archie
Hoppins, Kenneth J.
Hutton, Albert E.
Jensen, Eric
Jesperson, Ralph
Johnson, Jim
Jones, A. Gordon
Jones, Neal
Jorgenson, Rusty
Kruger, Herbert
Longson, Melvin
Lunty, H. Glenn
Manderson, Daniel C.
Mason, H. Gordon
Matthews, Bob
McCartney, Bill
Metz, Gerry
Ohrn, Donald
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Onyschuk, John
Pasnak, Walter
Paton, David L.
Petroleum Division
Price, Wayne R.
Proudfoot, Lawrence
Risdon, Walter U.
Scheer, John H.
Sieker, Bob
Sejdl, Joe
Severtson, Harvey A.
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sinclair, S. Allan
Steinbring, Albert
Swainson, Jack
Thompson, Ronald C.
Turcotte, Guy
Unifarm
Vold, Roy Jr.
Watson, C. Ivan
White, Norman S.
Wilken, Otto
Zwierschke, Allan
Places
Andrew
Arrowwood
Barrhead
Beaverlodge
Blackie
Bow Island
Camrose
Claresholm
Crossfield
Czar
Dewberry
Drayton Valley
Eckville
Edgerton
Edmonton
Enchant
Ensign
Fairview
Fawcett
Fort Assiniboine
Grande Prairie
Hanna
High Prairie
High River
Huxley
La Glace
Medicine Hat
Milk River
New Norway
Onoway
Pincher Creek
Ponoka
Red Deer
Seven Persons
Stettler
Stony Plain
Strathmore
Tangent
Thorsby
Vegreville
Willingdon
Accession Number
UF 2002.0009.04
UF 2002.0009.05
UF 2002.0009.06
UF 2002.0009.07
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1981
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1982.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
63
Material Format
textual records
Physical Description
4 v.; 26 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary of Board of Directors ; summary of financial statements ; and condolences on the death of Jaconiah (Jake) Frey
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1982
Publisher Series
March 1982
May 1982
August 1982
November 1982
Subjects
Awards -- Long service
Camps
Charitable giving
Delegates
Directors
Financial statements
Petroleum agencies
Retirement
Youth
Names
Anderson, Clare
Andrews, Ronald
Barnes, J. Gerry
Bobryk, John
Braun, Glen W.
Chessor, R. Dean
Cibart, Ben F. Jr.
Darbel, William L.
Delegate Advisory Committee
Fahrion, Ernest A.
Farm Supply Division
Fawcett, V. Clark
Fraser, Jim G.
Frey, Jake
Galloway, Elwood H.
Hammer, Alfred G.
Henrickson, Bryce
Hirch, Edmund
Inge, Stuart F.
James, Wes
Klak, Andrew
Konynenbelt, W. Henry
Kopp, Irvin A.
Kosiorek, Con
Kruger, Herbert
Kuhn, Gordon
Leggett, Chris
Lunty, H. Glenn
Magyar, Bert
McCartney, Bill
Metz, Gerry
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Onyschuk, John
Petroleum Division
Pilisko, Walter
Prichard, Jim
Proudfoot, Lawrence
Reid, Ed
Repchin, Alphonse
Ross, Stan
Runte, William
Sharpe, Deane H.
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sinclair, S. Allan
Small, John
Smith, Morris
Smith, Raph J.
Sommerfeldt, Lynn D.
Sorken, Orval
Stevens, Claude P.
Sveinson, W. Allan
Swainson, Jack
Trudeau, Marcel
Turcotte, Guy
Van Nieuvenhuyse, Nolan
Vogelaar, Len
Watson, William A.
White, Norman S.
Wilkinson, Ralph J.
Wirth, Karl
Wright, John S. "Jack"
Zwierschke, Allan
Places
Athabasca
Bowden
Bow Island
Calgary
Cardston
Chinook
Consort
Czar
Edgerton
Elk Point
Foremost
Fort Saskatchewan
Girouxville
Hanna
Hardisty
High Prairie
Holden
Hotchkiss
Innisfail
Kingman
Lacombe
Lloydminster
Munson
Nobleford
Olds
Patricia
Peers
Pincher Creek
Radway
Red Deer
Rockyford
Sangudo
Sexsmith
Sherwood Park
Sibbald
Stettler
Turin
Westlock
Wetaskiwin
Accession Number
UF 2002.0009.08
UF 2002.0096.20
UF 2002.0096.21
UF 2002.0009.09
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1982
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1983.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
64
Material Format
textual records
Physical Description
4 v; 26 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary of Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; Goldeye centre's 25th anniversary ; and opening of new UFA Supply Centres at Ponoka and Olds
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1983
Publisher Series
March 1983
May 1983
August 1983
November 1983
Subjects
Anniversaries
Awards -- Long service
Camps
Delegates
Directors
Farm stores
Financial statements
Grand openings
Obituaries
Petroleum agencies
Retirement
Names
Anderson, Clare
Bacque, Roland L.
Barnes, J. Gerry
Bell, Stan
Blanchard, Gordon
Bobryk, John
Braun, Glen W.
Chisholm, K. Gordon
Delegate Advisory Committee
Doll, Walter
Driscoll, William G.
Durie, James
Elkow, Steve N.
Erickson, Stanley W.
Falkenberg, Howard
Fawcett, V. Clark
Farm Supply Division
Fedun, David
Fentie, Dunc
Fleck, Jack
Galloway, Elwood H.
Gaschnitz, James
Gechter, Frank G.
Goldeye Lake Camp
Goruk, William G.
Graham, Eugene
Hammer, Alfred G.
Haney, Howard B.
Hart, Raymond H.
Heck, Ed
Hite, Harry J.
Hogg, Archie
Hoppins, Kenneth J.
Hrab, William
Hutton, Albert E.
Jesperson, Ralph
Kuhn, Gordon
Longson, Melvin
Lunty, H. Glenn
Machacek, Joseph A.
Maciuk, Samuel
McCartney, Bill
Metz, Gerry
Morrison, David J.
Murphy, F. Benton
Ohrn, Donald
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Onyschuk, John
Pasnak, Walter
Paton, David L.
Peterson, Paul B.
Petroleum Division
Price, Wayne R.
Proudfoot, Lawrence
Ross, Cameron
Ross, Harold
Scheer, John H.
Sejdl, Joe
Severtson, Harvey A.
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sinclair, S. Allan
Stasyk, Mike
Swainson, Jack
Thompson, Ronald C.
Turcotte, Guy
Unifarm
Vold, Roy Jr.
Watson, C. Ivan
White, Norman S.
Wilken, Otto
Williams, Jack
Zwierschke, Allan
Places
Andrew
Barrhead
Bawlf
Beaverlodge
Bonnyville
Bow Island
Carstairs
Claresholm
Consort
Crossfield
Czar
Drumheller
Edgerton
Edmonton
Enchant
Ensign
Glendon
Fairview
Fort Assiniboine
Hanna
High Prairie
High River
Hines Creek
Holden
Huxley
Lethbridge
Medicine Hat
Milk River
New Norway
Pincher Creek
Ponoka
Olds
Red Deer
Spruce Grove
St. Michael
Stettler
Stony Plain
Strathmore
Taber
Tangent
Thorsby
Vegreville
Wetaskiwin
Willingdon
Accession Number
UF 2002.0009.10
UF 2002.0009.11
UF 2002.0009.12
UF 2002.0009.13
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1983
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1984.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
65
Material Format
textual records
Physical Description
4 v.; 26 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary of Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; and the retirements of Arne Olson and Bill McCartney
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1984
Publisher Series
March 1984
May 1984
August 1984
November 1984
Subjects
Anniversaries
Annual meetings
Delegates
Directors
Financial statements
Retirement
Names
Andrews, Ronald
Bobryk, John
Chessor, R. Dean
Cibart, Ben F. Jr.
Delegate Advisory Committee
Dobson, William A.
Evans, Ed
Evenson, Fred
Farm Supply Division
Fahrion, Ernest A.
Fawcett, V. Clark
Galloway, Elwood H.
Hammer, Alfred G.
Haney, Howard B.
Henrickson, Bryce
Hirch, Edmund
Inge, Stuart F.
Klak, Andrew
Konynenbelt, W. Henry
Kopp, Irvin A.
Kosiorek, Con
Kuhn, Gordon
Larson, Lars H.
Lunty, H. Glenn
Maciuk, Samuel
McCartney, Bill
Metz, Gerry
Murphy, F. Benton
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Olthuis, Clarence
Onyschuk, John
Peterson, Paul B.
Petroleum Division
Proudfoot, Lawrence
Sekella, Steve
Semeniuk, Terry
Sharpe, Deane H.
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sinclair, S. Allan
Small, John
Smith, Morris
Smith, Ward D.
Sommerfeldt, Lynn D.
Sorken, Orval
Steinbring, Albert
Sveinson, W. Allan
Thompson, Ronald C.
Trudeau, Marcel
Turcotte, Guy
Unifarm
Van Nieuvenhuyse, Nolan
Vogelaar, Len
Watson, William A.
White, Norman S.
Wright, John S. "Jack"
Zwierschke, Allan
Places
Alder Flats
Athabasca
Barrhead
Bow Island
Calgary
Cardston
Chinook
Consort
Czar
Elk Point
Fawcett
Forestburg
Girouxville
Hardisty
Holden
Hotchkiss
Innisfail
Kingman
Lacombe
Lundbreck
Munson
Neerlandia
Nobleford
Olds
Paradise Valley
Patricia
Peers
Pincher Creek
Ponoka
Radway
Sangudo
Sexsmith
Sherwood Park
Westlock
Wetaskiwin
Accession Number
UF 2002.0009.14
UF 2002.0009.15
UF 2002.0009.16
UF 2002.0009.17
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1984
Source
Archival Descriptions

The united farmer – 1978.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
104
Material Format
textual records
Physical Description
6 v; 28 x 22 cm
Scope and Content
Includes articles on the Camrose Farm Supply Centre ; the 1978 Annual Meeting ; and the Edmonton Farm Supply Distribution Centre .
Administrative History
This was a publication for staff, agents, directors, delegates and advisory committee members.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
Calgary ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1978
Publisher Series
v. 16, no. 1 (January - February 1978)
v. 16, no. 2 (March - April 1978)
v. 16, no. 3 (May - June 1978)
v. 16, no. 4 (July - August 1978)
v. 16, no. 5 (September - October 1978)
v. 16, no. 6 (November - December 1978)
Other Title Information
Continues The U.F.A. Co-operator
Subjects
Agriculture
Annual meetings
Awards
Awards -- Long service
Barbeques
Buildings
Committees
Delegates
Directors
Farm mechnaization
Farm stores
Farms
Financial statements
Herbicides
History
Livestock
Metric system
Obituaries
Patronage dividends
Petroleum agencies
Promotions
Quizzes
Recipes
Retirement
Safety
Seminars
Statistics
Trade shows
Warehouses
Names
Agar, Gordon
Aker, Lindsay
Allen, Rob
Ashmead, Kent
Auger, Marcel
Bakker, Corneal
Bateman, Jack
Bert, Kerry
Bexson, Owen
Bichan, Archie
Bieganek, Don
Bingeman, Marshal
Black, Raymond
Blades, Gordon
Bondy, Joe
Boschman, Lorne
Boychuk, John
Brazeau, Gordon
Bulva, Walt
Butcher, Bob
Byers, Gerhard
Calder, Jim
Calkins, Albert
Campbell, Linda
Canadian Western Farm and Ranch Show
Carstairs, Walter B.
Chisholm, K. Gordon
Christofferson, Darrel
Church, Tim R.
Clark, Bill
Conquergood, Keith
Cook, Bill
Cope, John
Danilak, John
Darbel, William L.
Deak, Ron
Dechant, Joe
Downey, Dale
Drysdale, Norman
Dumont, Eugene
Dzieglo, Adolf
Edgar, Ken
Evenson, Fred
Falls, M. Lewis
Farmstead Development Department
Fentie, Dunc
Ferguson, Ray
Fraser, Jim G.
Friesen, William
Galliford, Bert
Garnett, Bill
Gartner, Chris
Gerke, Carl
Gibson, Brian
Giem, Mervin
Gimbel, Gordon
Hadfield, James K.
Harrison, Kent
Harrold, Gordon L.
Hartley, George
Heck, Ed
Hennel, Don
Hibbard, Les
Hill, Richard
Hoff, Brian
Horricks, Ray
Hughson, Gordon
Hutchinson, Ed
Information Services Department
Jacobson, Gilbert O. "Tippy"
Jeannotte, Daryl
Johnson, Randy
Jones, Dean L.
Jorgenson, Rusty
Kirby, Jim
Konynenbelt, Joe
Kosiorek, Con
Kwolick, Wendy
Lambert, Bob
LeBlanc, William B.
Lee, J. Harold
Leicht, Dennis
Leishman, Levar
Liknes, Gilbert D.
Lindquist, Douglas B.
Little, Bill
Lunty, H. Glenn
MacKintosh, Ian R.
MacNeill, Dave
Margach, Bill
Martin, Bill
Maurice, Pat
McDonald, Ewen
McKay, Gerry
McKenzie, Ralph
McMillan, Frederick D.
McNab, Bill
McWade, Bob
Medin, Ron
Miller, Dennis
Miller, Raymond J.
Moulun, Leo
Nishimura, Kaichi
Nowak, Bill
Olesen, Doug C.
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Parker, Winston
Paso, Alice
Paulson, Palma
Paradis, Gib
Pearce, Randy
Peterson, Ray
Petroleum Division
Philip, Prince, consort of Elizabeth II, Queen of Great Britain, 1921-
Pilisko, Walter
Potts, Dave
Proudfoot, Lawrence
Pullishy, John
Read, Dave
Rehill, Jack
Reid, Ed
Reid, Stanley
Riches, Charles
Riley, Arthur R. H.
Rimmer, Ron
Ristoff, Darvin
Robb, J. Cecil
Rose, Donna
Rostad, Wendy
Sawatzky, Henry
Senger, Gerry
Shail, Jarvis
Shindler, Jim
Sinclair, Vic
Small, John
Smith, Al
Smith, Ron
Smith, Ward D.
Smithson, R. Lee
Snyder, Frank
Sommerfeldt, Lynn D.
Sorken, Orval
Spearing, Ric
Spencer, Ross
Stang, Alexander
Stasyk, Mike
Sturgeon, Bill
Swanston, Don
Sweet, Garry
Syverson, Selmer
Takeda, Ken
Takeda, Mun
Takeda, Roy
Therien, Richard
Trudeau, Pierre Elliott
Vos, John
Walsh, Leslie C.
Warawa, Steve
Watson, Allan
Watson, Hervy R.
Watson, William A.
Waugh, Murray
Webster, Leslie
Wenzel, Gordon
Westwood, Julie
Widynowski, Mike
Williams, D. Harvey
Williams, Jack
Wirth, Karl
Yanco, John
Zacharaias, John
Places
Acadia Valley
Alliance
Alsask, SK
Arneson
Ashmont
Athabasca
Bawlf
Bay Tree
Bindloss
Bowden
Byemoor
Calgary
Camrose
Cardston
Carstairs
Clairmont
Consort
Delia
Drayton Valley
Edmonton
Elk Point
Esther
Falher
Fairview
Ferintosh
Foremost
Forestburg
Fort Macleod
Girouxville
Gladstone
Glendon
Hay Lakes
High Prairie
High River
Hillspring
Hines Creek
Hotchkiss
Hythe
Innisfail
Keg River
Kingman
La Glace
Lamont
Lethbridge
Lougheed
Mannville
Medicine Hat
Nampa
Nanton
Neerlandia
Nemiscam
Nobleford
Okotoks
Onoway
Owendale
Oyen
Pickardville
Provost
Radway
Red Deer
Regina, SK
Rockyford
Sangudo
Sexsmith
Spedden
Spirit River
Spruce Grove
Spruce View
Stettler
Sylvan Lake
Tofield
Vermilion
Wainwright
Wanham
Warburg
Accession Number
UF 2002.0065.0041
UF 2002.0053.131
UF 2002.0065.0043
UF 2002.0065.0044
UF 2002.0053.134
UF 2002.0096.54
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1978
Source
Archival Descriptions

The united farmer – 1982.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
108
Material Format
textual records
Physical Description
5 v.; 28 x 22 cm
Scope and Content
Includes articles on the annual meeting ; summary of financial statements ; and the openings of Farm Supply Centres in Taber and Brooks
Administrative History
This was a publication for staff, agents, directors, delegates and advisory committee members.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
Calgary ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1982
Publisher Series
v. 20, no. 1 (January - February 1982)
v. 20, no. 2 (March - April 1982)]
v. 20, no. 3 (May - June 1982)
v. 20, no. 4 (August - September 1982)
v. 20, no. 5 (November - December 1982)
Other Title Information
Continues The U.F.A. co-operator
Subjects
Annual meetings
Awards
Awards -- Long service
Barbeques
Buildings
Committees
Delegates
Directors
Farm stores
Financial statements
Grand openings
History
Livestock
Livestock --Equipment and supplies
Management
Obituaries
Petroleum agencies
Retirement
Trade shows
Training
Women
Youth
Names
Ag-Expo
Alberta Agriculture Hall of Fame
Andres, Dave
Andrews, Ronald
Artindale, Doug
Bacque, Roland L.
Bakken, Donald J.
Balderson, Donald L.
Banfield, Bill
Beckman, Bob
Berg, Kerry
Bieganek, Don
Bittorf, Jean
Bombay, Laurent
Bondy, Joe
Bovencamp, Bruce W.
Brauer, Max
Briosi, Andrew
Buit, Jean
Calgary Stampede
Canadian Western Farm and Ranch Show
Charnetski, Alex
Christensen, Dave
Clark, Ray
Connery, Jim
Conquergood, Keith
Cunningham, Thomas
Dalton, William H.
Danilak, John
Darbel, William L.
Data Processing Department
Dlugan, Edna
Dudley, George
Eckert, Will
Edgar, Ken
Elliot, Jack
Elsasser, Brad
Erickson, Glenn
Evans, Ed
Evjen, Daryl
Farmstead Development Department
Fath, Mark
Firmston, Larry
Foxwell, Fred H.
Fortin, Adrien
Fortin, Liz
Fraser, Jim G.
Franklin, Jean
Frey, Jake
Garrett, Guy
Gorzitza, Rob
Gorzitza, Ronald J.
Graham, Eugene
Groeneveld, Chuck
Grundke, Harry
Halowaty, Blain
Haney, Howard B.
Hanson, Sigrid
Harvey, Kathy
Hazle, Joyce
Henrickson, Bryce
Hirch, Edmund
Hitchner, Terrence V.
Hittinger, Lorne
Hoppins, Karen
James, Wes
Jarvis, Robert
Jendricks, Ken
Jobs, Clarence
Johnsen, Ole
Johnson, Albert
Johnson, Dave
Johnson, Fred
Johnston, Louise
Jorgenson, Rusty
Joy, Tracy
Judson, John
Kelly, Ronald G.
Konynenbelt, W. Henry
Kruger, Herbert
Kuhn, Gordon
Laschowski, Jerry
Lee, John
Lowe, Norman R.
Lunty, H. Glenn
MacMillan, Allister
Magyar, Bert
Margach, Bill
McAleese, Jack
McGillis, Ruth
McLachlan, Barry
McNeill, Douglas W.
McNeill, Dave
Meding, Doug
Melnychuk, Harry
Merkle, Mark
Metz, Gerry
Molen, Pansy
Montgomery, Tim
Musgrove, Tom
Nelson, Reg
Olineck, Ron
Oliver, L. Blair
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Onyschuk, Walter
Opperman, Randy
Page, Thomas M.
Painter, Don
Pederson, Garry N.
Plaska, Georgina
Piersdorff, Barry D.
Pilisko, Walter
Potts, Dave
Powell, Mike
Prichard, Jim
Printing Department
Proudfoot, Lawrence
Ramstad, Leon
Read, Dave
Reid, Edwin W.
Reid, Terry
Richter, Richard "Rick"
Robertson, Murray
Robison, Patrick J.
Ross, Stan
Rouse, Jim
Rowan, Betty
Rowland, Maggie
Rude, Vera
Rutledge, Roy A.
Schell, Gerald
Schmitt, Art
Semeniuk, Andrew
Severtson, Harvey A.
Shail, Jarvis
Shindler, Jim
Sieker, Bob
Sinclair, S. Allan
Smith, Raph J.
Stankievech, Debbie
Steinkampf, Otto
Stevens, Claude P.
Swan, Edna
Sweet, Garry
Tipler, Dick
Tompkins, Bea
Turner, Jim F.
Wagstaff, Lorne E.
Weist, Cecil
Whillans, Gordon
Wilkinson, Ralph J.
Wirth, Karl
Wold, Dale W.
Women of Unifarm
Wood, Harry
Woody, Dwight
Wright, John S. "Jack"
Zwack, Dennis
Places
Alliance
Barrhead
Bashaw
Blackfalds
Brooks
Bow Island
Bowden
Buck Lake
Camrose
Cereal
Chinook
Claresholm
Consort
Coronation
Czar
Drayton Valley
Edgerton
Edmonton
Elk Point
Esther
Foremost
Fort Saskatchewan
Freedom
Grande Prairie
Grimshaw
Hanna
Huxley
Hythe
La Glace
Lethbridge
Lomond
Lougheed
Mayerthorpe
Nanton
Nobleford
Oyen
Patricia
Pincher Creek
Rockyford
Rumsey
Sedalia
Sibbald
Smoky Lake
Sherwood Park
Spruce Grove
Stettler
Stony Plain
Strathmore
Taber
Therien
Three Hills
Tofield
Trochu
Turin
Two Hills
Vegreville
Vulcan
Worsley
Accession Number
UF 2002.0065.0056
UF 2002.0065.0057
UF 2002.0065.0058
UF 2002.0096.60
UF 2002.0065.0059
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1982
Source
Archival Descriptions

Report to delegate advisory committees – 1973.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
84
Material Format
textual records
Physical Description
1 v.; 28 x 22 cm.
Scope and Content
Includes summaries of the Board of Directors and Advisory Committees meetings ; and summary of financial statements
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1973
Publisher Series
February 21, 1973
Subjects
Delegates
Directors
Financial statements
Retirement
Names
Anderson, Clare
Delegate Advisory Committee
Haney, Howard B.
Johnson, Elmer
Manderson, Daniel C.
Onyschuk, John
McCartney, Bill
McDonald, Ewen
Olson, Arne P.
Platt, Arnold W.
Sayle, George
Silver, Andrew
Simpson, Sam
Ward, Ralph B.
Accession Number
UN 1-1
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1973
Source
Archival Descriptions

Minutes, membership roll, and cash book – 1918-1927.

Collection/Fonds
Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
31
Series Number
1
File Number
1
Material Format
textual records
Scope and Content
File consists of meeting minutes, membership roll and cash book. Includes minutes of a preliminary meeting of Kerndale Wheat Pool Local (1927)
Creator
UFA Kerndale Local No. 775
Related Material
A typed transcript of the minutes is located at Fonds 31, Series 1, File 2.
Subjects
Minute books
Membership Records
Financial statements
Names
Kerndale U.F.A. Local No. 775
Kerndale Wheat Pool Local
Places
Berwyn
Kerndale
Accession Number
UF 2003.0077.06
Date
1918-1927
Source
Archival Descriptions

10 records – page 1 of 1.

Narrow By