Search Options

Source

Only results with

5 records – page 1 of 1.

President's newsletter – 1980.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
61
Material Format
textual records
Physical Description
3 v.; 26 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary of the Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; and Goldeye Foundation Board
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1980
Publisher Series
May 1980
August 1980
November 1980
Subjects
Awards -- Long service
Camps
Delegates
Directors
Elections
Financial statements
Names
Anderson, Clare
Bacque, Roland L.
Barnes, J. Gerry
Belanger, Romeo
Bobryk, John
Delegate Advisory Committee
Doll, Walter
Driscoll, William G.
Durie, James
Elkow, Steve N.
Erickson, Stanley W.
Fedun, David
Fleck, Jack
Galloway, Elwood H.
Goldeye Foundation
Goldeye Lake Camp
Goruk, William G.
Graham, Eugene
Haney, Howard B.
Hart, Raymond H.
Henderson, Lawrence E.
Hite, Harry J.
Hogg, Archie
Hoppins, Kenneth J.
Housch, Jacob
Johnson, Jim
Kruger, Herbert
Longson, Melvin
Lunty, H. Glenn
Margach, Bill
McCartney, Bill
Ohrn, Donald
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Onyschuk, John
Paquette, Louis R.
Pasnak, Walter
Paton, David L.
Price, Wayne R.
Proudfoot, Lawrence
Risdon, Walter U.
Sejdl, Joe
Severtson, Harvey A.
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Simard, Jean B.
Sinclair, S. Allan
Steinbring, Albert
Swainson, Jack
Turcotte, Guy
White, Norman S.
Wilken, Otto
Places
Banff
Barrhead
Beaverlodge
Bonnyville
Camrose
Claresholm
Crossfield
Czar
Fairview
Fort McMurray
Girouxville
Grande Prairie
Hanna
High Prairie
High River
Huxley
Jean Cote
Lamont
Leduc
Medicine Hat
Milk River
Minburn
Pincher Creek
Ponoka
Red Deer
Seven Persons
Smoky Lake
Spirit River
Stettler
Stony Plain
Strathmore
Sturgeon
Taber
Vulcan
Wainwright
Westlock
Willingdon
Accession Number
UF 2002.0009.01
UF 2002.0009.02
UF 2002.0009.03
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1980
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1981.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
62
Material Format
textual records
Physical Description
4 v.; 26 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary of Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; Goldeye centre ; and an article about Bill McCartney's completion of 35 years of service
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1981
Publisher Series
March 1981
May 1981
August 1981
November 1981
Subjects
Awards -- Long service
Barbeques
Camps
Charitable giving
Directors
Financial statements
Names
Anderson, Clare
Archibald, Charlie
Bacque, Roland L.
Barnes, J. Gerry
Bell, Stan
Bobryk, John
Braun, Glen W.
Delegate Advisory Committee
Doll, Walter
Driscoll, William G.
Durie, James
Edgar, Ken
Elkow, Steve N.
Elliot, Jack
Erickson, Stanley W.
Fawcett, V. Clark
Falkenberg, Howard
Farm Supply Division
Fedun, David
Feller, Joe
Fleck, Jack
Galliford, Bert
Galloway, Elwood H.
Gechter, Frank G.
Goldeye Lake Camp
Goruk, William G.
Graham, Eugene
Haney, Howard B.
Hart, Raymond H.
Hite, Harry J.
Hogg, Archie
Hoppins, Kenneth J.
Hutton, Albert E.
Jensen, Eric
Jesperson, Ralph
Johnson, Jim
Jones, A. Gordon
Jones, Neal
Jorgenson, Rusty
Kruger, Herbert
Longson, Melvin
Lunty, H. Glenn
Manderson, Daniel C.
Mason, H. Gordon
Matthews, Bob
McCartney, Bill
Metz, Gerry
Ohrn, Donald
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Onyschuk, John
Pasnak, Walter
Paton, David L.
Petroleum Division
Price, Wayne R.
Proudfoot, Lawrence
Risdon, Walter U.
Scheer, John H.
Sieker, Bob
Sejdl, Joe
Severtson, Harvey A.
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sinclair, S. Allan
Steinbring, Albert
Swainson, Jack
Thompson, Ronald C.
Turcotte, Guy
Unifarm
Vold, Roy Jr.
Watson, C. Ivan
White, Norman S.
Wilken, Otto
Zwierschke, Allan
Places
Andrew
Arrowwood
Barrhead
Beaverlodge
Blackie
Bow Island
Camrose
Claresholm
Crossfield
Czar
Dewberry
Drayton Valley
Eckville
Edgerton
Edmonton
Enchant
Ensign
Fairview
Fawcett
Fort Assiniboine
Grande Prairie
Hanna
High Prairie
High River
Huxley
La Glace
Medicine Hat
Milk River
New Norway
Onoway
Pincher Creek
Ponoka
Red Deer
Seven Persons
Stettler
Stony Plain
Strathmore
Tangent
Thorsby
Vegreville
Willingdon
Accession Number
UF 2002.0009.04
UF 2002.0009.05
UF 2002.0009.06
UF 2002.0009.07
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1981
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

President's newsletter – 1983.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
64
Material Format
textual records
Physical Description
4 v; 26 x 19 cm
Scope and Content
Includes summary of Board of Directors meeting ; summary of financial statements ; Goldeye centre's 25th anniversary ; and opening of new UFA Supply Centres at Ponoka and Olds
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
[Calgary] ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1983
Publisher Series
March 1983
May 1983
August 1983
November 1983
Subjects
Anniversaries
Awards -- Long service
Camps
Delegates
Directors
Farm stores
Financial statements
Grand openings
Obituaries
Petroleum agencies
Retirement
Names
Anderson, Clare
Bacque, Roland L.
Barnes, J. Gerry
Bell, Stan
Blanchard, Gordon
Bobryk, John
Braun, Glen W.
Chisholm, K. Gordon
Delegate Advisory Committee
Doll, Walter
Driscoll, William G.
Durie, James
Elkow, Steve N.
Erickson, Stanley W.
Falkenberg, Howard
Fawcett, V. Clark
Farm Supply Division
Fedun, David
Fentie, Dunc
Fleck, Jack
Galloway, Elwood H.
Gaschnitz, James
Gechter, Frank G.
Goldeye Lake Camp
Goruk, William G.
Graham, Eugene
Hammer, Alfred G.
Haney, Howard B.
Hart, Raymond H.
Heck, Ed
Hite, Harry J.
Hogg, Archie
Hoppins, Kenneth J.
Hrab, William
Hutton, Albert E.
Jesperson, Ralph
Kuhn, Gordon
Longson, Melvin
Lunty, H. Glenn
Machacek, Joseph A.
Maciuk, Samuel
McCartney, Bill
Metz, Gerry
Morrison, David J.
Murphy, F. Benton
Ohrn, Donald
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Onyschuk, John
Pasnak, Walter
Paton, David L.
Peterson, Paul B.
Petroleum Division
Price, Wayne R.
Proudfoot, Lawrence
Ross, Cameron
Ross, Harold
Scheer, John H.
Sejdl, Joe
Severtson, Harvey A.
Shindler, Jim
Shybunka, Steve
Sinclair, S. Allan
Stasyk, Mike
Swainson, Jack
Thompson, Ronald C.
Turcotte, Guy
Unifarm
Vold, Roy Jr.
Watson, C. Ivan
White, Norman S.
Wilken, Otto
Williams, Jack
Zwierschke, Allan
Places
Andrew
Barrhead
Bawlf
Beaverlodge
Bonnyville
Bow Island
Carstairs
Claresholm
Consort
Crossfield
Czar
Drumheller
Edgerton
Edmonton
Enchant
Ensign
Glendon
Fairview
Fort Assiniboine
Hanna
High Prairie
High River
Hines Creek
Holden
Huxley
Lethbridge
Medicine Hat
Milk River
New Norway
Pincher Creek
Ponoka
Olds
Red Deer
Spruce Grove
St. Michael
Stettler
Stony Plain
Strathmore
Taber
Tangent
Thorsby
Vegreville
Wetaskiwin
Willingdon
Accession Number
UF 2002.0009.10
UF 2002.0009.11
UF 2002.0009.12
UF 2002.0009.13
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1983
Notes
Preceded by Report to delegates advisory committee
Source
Archival Descriptions

The united farmer – 1982.

Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
United Farmers of Alberta Co-operative fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
4
Series Number
33
File Number
108
Material Format
textual records
Physical Description
5 v.; 28 x 22 cm
Scope and Content
Includes articles on the annual meeting ; summary of financial statements ; and the openings of Farm Supply Centres in Taber and Brooks
Administrative History
This was a publication for staff, agents, directors, delegates and advisory committee members.
Creator
United Farmers of Alberta Co-operative
Publisher
Calgary ; United Farmers of Alberta Co-operative, 1982
Publisher Series
v. 20, no. 1 (January - February 1982)
v. 20, no. 2 (March - April 1982)]
v. 20, no. 3 (May - June 1982)
v. 20, no. 4 (August - September 1982)
v. 20, no. 5 (November - December 1982)
Other Title Information
Continues The U.F.A. co-operator
Subjects
Annual meetings
Awards
Awards -- Long service
Barbeques
Buildings
Committees
Delegates
Directors
Farm stores
Financial statements
Grand openings
History
Livestock
Livestock --Equipment and supplies
Management
Obituaries
Petroleum agencies
Retirement
Trade shows
Training
Women
Youth
Names
Ag-Expo
Alberta Agriculture Hall of Fame
Andres, Dave
Andrews, Ronald
Artindale, Doug
Bacque, Roland L.
Bakken, Donald J.
Balderson, Donald L.
Banfield, Bill
Beckman, Bob
Berg, Kerry
Bieganek, Don
Bittorf, Jean
Bombay, Laurent
Bondy, Joe
Bovencamp, Bruce W.
Brauer, Max
Briosi, Andrew
Buit, Jean
Calgary Stampede
Canadian Western Farm and Ranch Show
Charnetski, Alex
Christensen, Dave
Clark, Ray
Connery, Jim
Conquergood, Keith
Cunningham, Thomas
Dalton, William H.
Danilak, John
Darbel, William L.
Data Processing Department
Dlugan, Edna
Dudley, George
Eckert, Will
Edgar, Ken
Elliot, Jack
Elsasser, Brad
Erickson, Glenn
Evans, Ed
Evjen, Daryl
Farmstead Development Department
Fath, Mark
Firmston, Larry
Foxwell, Fred H.
Fortin, Adrien
Fortin, Liz
Fraser, Jim G.
Franklin, Jean
Frey, Jake
Garrett, Guy
Gorzitza, Rob
Gorzitza, Ronald J.
Graham, Eugene
Groeneveld, Chuck
Grundke, Harry
Halowaty, Blain
Haney, Howard B.
Hanson, Sigrid
Harvey, Kathy
Hazle, Joyce
Henrickson, Bryce
Hirch, Edmund
Hitchner, Terrence V.
Hittinger, Lorne
Hoppins, Karen
James, Wes
Jarvis, Robert
Jendricks, Ken
Jobs, Clarence
Johnsen, Ole
Johnson, Albert
Johnson, Dave
Johnson, Fred
Johnston, Louise
Jorgenson, Rusty
Joy, Tracy
Judson, John
Kelly, Ronald G.
Konynenbelt, W. Henry
Kruger, Herbert
Kuhn, Gordon
Laschowski, Jerry
Lee, John
Lowe, Norman R.
Lunty, H. Glenn
MacMillan, Allister
Magyar, Bert
Margach, Bill
McAleese, Jack
McGillis, Ruth
McLachlan, Barry
McNeill, Douglas W.
McNeill, Dave
Meding, Doug
Melnychuk, Harry
Merkle, Mark
Metz, Gerry
Molen, Pansy
Montgomery, Tim
Musgrove, Tom
Nelson, Reg
Olineck, Ron
Oliver, L. Blair
Olmstead, Leigh
Olson, Arne P.
Onyschuk, Walter
Opperman, Randy
Page, Thomas M.
Painter, Don
Pederson, Garry N.
Plaska, Georgina
Piersdorff, Barry D.
Pilisko, Walter
Potts, Dave
Powell, Mike
Prichard, Jim
Printing Department
Proudfoot, Lawrence
Ramstad, Leon
Read, Dave
Reid, Edwin W.
Reid, Terry
Richter, Richard "Rick"
Robertson, Murray
Robison, Patrick J.
Ross, Stan
Rouse, Jim
Rowan, Betty
Rowland, Maggie
Rude, Vera
Rutledge, Roy A.
Schell, Gerald
Schmitt, Art
Semeniuk, Andrew
Severtson, Harvey A.
Shail, Jarvis
Shindler, Jim
Sieker, Bob
Sinclair, S. Allan
Smith, Raph J.
Stankievech, Debbie
Steinkampf, Otto
Stevens, Claude P.
Swan, Edna
Sweet, Garry
Tipler, Dick
Tompkins, Bea
Turner, Jim F.
Wagstaff, Lorne E.
Weist, Cecil
Whillans, Gordon
Wilkinson, Ralph J.
Wirth, Karl
Wold, Dale W.
Women of Unifarm
Wood, Harry
Woody, Dwight
Wright, John S. "Jack"
Zwack, Dennis
Places
Alliance
Barrhead
Bashaw
Blackfalds
Brooks
Bow Island
Bowden
Buck Lake
Camrose
Cereal
Chinook
Claresholm
Consort
Coronation
Czar
Drayton Valley
Edgerton
Edmonton
Elk Point
Esther
Foremost
Fort Saskatchewan
Freedom
Grande Prairie
Grimshaw
Hanna
Huxley
Hythe
La Glace
Lethbridge
Lomond
Lougheed
Mayerthorpe
Nanton
Nobleford
Oyen
Patricia
Pincher Creek
Rockyford
Rumsey
Sedalia
Sibbald
Smoky Lake
Sherwood Park
Spruce Grove
Stettler
Stony Plain
Strathmore
Taber
Therien
Three Hills
Tofield
Trochu
Turin
Two Hills
Vegreville
Vulcan
Worsley
Accession Number
UF 2002.0065.0056
UF 2002.0065.0057
UF 2002.0065.0058
UF 2002.0096.60
UF 2002.0065.0059
Can I use it?
Images are provided for research and reference use only. Written permission to publish, copy or otherwise use these images must be obtained from United Farmers' Historical Society.
Date
1982
Source
Archival Descriptions

Minutes, membership roll, and cash book – 1918-1927.

Collection/Fonds
Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds
Source
Archival Descriptions
Collection/Fonds
Kerndale U.F.A. Local No. 775 fonds
Hierarchy Level
File
Collection/Fonds Number
31
Series Number
1
File Number
1
Material Format
textual records
Scope and Content
File consists of meeting minutes, membership roll and cash book. Includes minutes of a preliminary meeting of Kerndale Wheat Pool Local (1927)
Creator
UFA Kerndale Local No. 775
Related Material
A typed transcript of the minutes is located at Fonds 31, Series 1, File 2.
Subjects
Minute books
Membership Records
Financial statements
Names
Kerndale U.F.A. Local No. 775
Kerndale Wheat Pool Local
Places
Berwyn
Kerndale
Accession Number
UF 2003.0077.06
Date
1918-1927
Source
Archival Descriptions

Narrow By